Necepljene generacije žensk imajo v Sloveniji do dvakrat večjo možnost za raka materničnega vratu kot generacije, ki so imele možnost zaščite
Da je cepljenje proti HPV izjemno učinkovito, dokazujejo številne raziskave. Denimo rezultati britanske, in švedske raziskave, kjer beležijo visok delež cepljenih proti HPV, kažejo, da lahko s cepljenjem deklet v zgodnji mladosti preprečimo skoraj 90 odstotkov raka materničnega vratu.
V Sloveniji je cepivo proti HPV na voljo od leta 2006, v program cepljenja pa je bilo uvedeno leta 2009, najprej kot cepljenje deklic v šestem razredu osnovne šole. Leta 2021 je bilo v program cepljenja dodano tudi cepljenje dečkov, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole. Cepljenje proti HPV se je širilo tudi na zamudnike.
V raziskavi, ki je potekala v Sloveniji v okviru programa Zora, so analizirali brise materničnega vratu deklet in žensk, starih od 17 do 21 let. Ugotovili so, da imajo generacije žensk v Sloveniji, ki so že bile vključene v program cepljenja proti HPV in so tako imele možnost cepljenja proti HPV, do dvakrat manjše tveganje za predrakave spremembe materničnega vratu v primerjavi s tistimi generacijami žensk, ki niso bile vključene v program cepljenja. Ob višji precepljenosti proti HPV v Sloveniji bi bila ta razlika v tveganju še večja.
Raziskavo si lahko preberete na naslednji povezavi.
Cepljenje proti HPV je tudi zelo varno. Doslej je bilo na svetu razdeljenih že več kot 500 milijonov odmerkov cepiv, resni neželeni učinki pa so zelo redki. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) se lahko na primer huda alergijska reakcija (anafilaksija) pojavi pri enem do dveh cepljenih na milijon opravljenih cepljenj. Podobno kot pri drugih cepljenjih, lahko tudi po cepljenju proti HPV pride do bolečine, rdečine in otekline na mestu vboda, utrujenosti, povišane telesne temperature, slabosti, glavobola in omedlevice, kar pa hitro izzveni.
Za odpravo raka materničnega vratu ključna vsaj 90-odstotna precepljenost
SZO je novembra 2020 izdala globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu. Cilj je odpraviti raka materničnega vratu kot javnozdravstveni problem do leta 2100.
Da bi dosegli ta cilj, je ključno:
- Vsaj 90-odstotna precepljenost deklic proti HPV do 15. leta starosti,
- Vsaj 70-odstotna udeležba v presejalnem programu za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka materničnega vratu,
- učinkovito zdravljenje predrakavih in rakavih sprememb materničnega vratu pri več kot 90 odstotkih žensk.
Slovenija že dosega dva od treh ciljev, ki so nujni za odpravo raka materničnega vratu, močno pa zaostaja pri precepljenosti. Najvišjo precepljenost v evropskem prostoru beležijo na Norveškem, kjer je cepljenih okoli 90 odstotkov deklic in dečkov. Po njihovih izračunih bodo raka materničnega vratu odpravili do leta 2039.