Kot drugod v Evropi je gripa v porastu po božično-novoletnih praznikih tudi v Sloveniji. Prevladuje kroženje virusov influence tipa A, med katerimi je večina podtipa A(H1N1)pdm09. Primeri gripe se pojavljajo po vsej državi.
Ob tem nacionalna koordinatorica za cepljenje dr. Marta Grgič Vitek z NIJZ poudarja, da je »kljub porastu gripe cepljenje proti gripi še vedno smiselno, saj vrh obolevanja pričakujemo v naslednjih tednih – proti koncu januarja oziroma v začetku februarja«. Ob tem Grgič Vitek svetuje prebivalcem, ki se v tej sezoni še niso cepili, naj to storijo čim prej, saj po cepljenju traja še nekaj časa, da se v telesu vzpostavi zaščita.
Cepljenje je namreč najboljša zaščita proti gripi, predvsem pred težkim potekom, ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje. Tako se cepljenje priporoča vsem prebivalcem, ki so starejši od 6 mesecev, in je tudi brezplačno za vse osebe z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Cepljenje proti gripi je treba opraviti vsako leto.
Čeprav gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka z nekajdnevno vročino, z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pa pri ranljivih skupinah prebivalstva lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih pride lahko tudi do poslabšanja osnovne bolezni.
Cepljenje se torej še zlasti priporoča tistim skupinam, ki imajo večje tveganje za težak potek bolezni. To so:
- starejši odrasli (osebe, stare 65 let in več),
- kronični bolniki,
- osebe z izrazito povečano telesno težo (ITM ≥40; pri otrocih ITM ≥ 95 percentil glede na starost in spol),
- majhni otroci (od 6 do 23 mesecev starosti),
- nosečnice