Kako kužne so norice?
Bolezen je zelo kužna, 90 odstotkov ljudi, ki še niso preboleli noric, bo ob stiku z bolnikom zbolelo. Virus se prenaša s kužnimi kapljicami, po zraku, lahko pa tudi z neposrednim stikom, denimo z okuženimi rokami obolelega na zdravo osebo.
Bolniki so kužni 2 dneva pred pojavom izpuščaja in vse dokler se vsi mehurčki ne posušijo, kar je običajno 5 dni po pojavu izpuščaja. Od okužbe do pojava bolezni mine od 10 do 21 dni, najpogosteje od 14 do 16 dni.
Kako potekajo norice pri otrocih?
Norice pri otrocih potekajo večinoma v blagi obliki. Bolezen prepoznamo po tipičnem srbečem mehurčkastem izpuščaju, ki se običajno najprej pojavi na trupu in glavi in nato razširi po celem telesu. Običajno nastane od 250 do 500 mehurčkov, ki se pojavljajo v zagonih na 1 do 2 dni. Lahko se pojavijo tudi v predelu ustne sluznice ali očesne veznice in v predelu spolovila.
Dan do dva pred izbruhom izpuščajev se lahko pojavijo vročina, glavobol, splošno slabo počutje in blaga bolečina v trebuhu. Bolezen traja med 7 in 10 dni.
Kakšni so možni zapleti?
Za hudo obliko noric je lahko značilna vročina, ki vztraja tudi v drugem tednu bolezni. Ob tem se pojavijo novi zagoni izpuščaja, ki je gosto posejan, v mehurčkih je kri, prihaja tudi do nekroze (odmrtja) kože. Lahko pa bolezen vodi tudi v bakterijsko okužbo kože, prizadetost možganov, pljučnico, sočasno vnetje srednjega ušesa, okužbe krvi in prizadetost drugih organov.
Pri 0,4 – 3,1 odstotka bolnikov, ki zaradi zapletov z noricami potrebujejo bolnišnično zdravljenje, po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) ostanejo dolgotrajne posledice.
Poleg tega virus po prebolelih noricah v telesu ostane vse življenje in se pozneje lahko »prebudi« kot pasovec oziroma herpes zoster. To se zgodi pri 15 odstotkih prebivalstva, največkrat pa prizadene starejše odrasle. Najpogostejši zaplet pasovca, ki lahko močno okvari kakovost življenja, je huda bolečina, imenovana postherpetična nevralgija, zoper katero običajna protibolečinska zdravila ne pomagajo. Več o pasovcu in cepljenju proti herpes zostru si lahko preberete tukaj.
Kaj lahko storim za zaščito svojega otroka?
Najboljša in najbolj učinkovita zaščita pred noricami je cepljenje. V Sloveniji se bo z začetkom leta 2025 pričelo izvajati priporočeno cepljenje predšolskih otrok proti noricam v okviru nacionalnega programa cepljenja, za otroke rojene od februarja 2024 dalje.
Cepljenje se izvaja skupaj s cepljenjem proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (s kombiniranim živim oslabljenim cepivom proti ošpicam, mumpsu, rdečkam in noricam). Otroci prejmejo prvi odmerek cepiva pri 11-18 mesecih starosti, drugi odmerek pa bodo prejeli pri treh letih starosti. Za izvedbo tega cepljenja torej ne bo potreben dodaten obisk pri pediatru ali dodaten vbod/injekcija.