Gripa je lahko zelo nevarna za nosečnico, plod in novorojenčka
Nosečnica s cepljenjem proti gripi zaščiti sebe pred težkim potekom gripe, pa tudi svojega dojenčka v prvih šestih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv.
Nosečnica s cepljenjem proti gripi zaščiti sebe pred težkim potekom gripe, pa tudi svojega dojenčka v prvih šestih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv.
Kaj je gripa?
Gripa je nalezljiva bolezen, ki se prenaša predvsem s kašljanjem, kihanjem, tesnimi stiki in prek površin, ki so onesnažene z izločki dihal obolelega z gripo. Zanjo so značilni povišana telesna temperatura, mrazenje, izčrpanost, bolečine v mišicah in kosteh, vneto žrelo in suh kašelj.
Čeprav se potek gripe lahko zaplete tudi pri zdravih odraslih, pa obstajajo skupine ljudi, pri katerih je tveganje za zaplete večje. Med njimi so tudi nosečnice.
Kakšni so možni zapleti pri nosečnici ob prebolevanju gripe?
Nosečnice imajo v primerjavi z drugimi zdravimi odraslimi večje tveganje za zaplete in sprejem v bolnišnico zaradi gripe. Med možnimi zapleti pri prebolevanju gripe pri nosečnicah sta bronhitis in pljučnica. Pojavijo se lahko tudi drugi zapleti. Poleg tega gripa v nosečnosti poveča tveganje za prezgodnji porod in nizko porodno težo otroka.
Cepljenje proti gripi v nosečnosti zaščiti nosečnico in njenega otroka v prvih mesecih življenja. Cepljenje je varno za nosečnico in otroka, je brezplačno in ga je priporočljivo opraviti pred sezono gripe..
Kakšno korist bo imel dojenček, če se nosečnica cepi proti gripi?
Gripa je lahko huda bolezen tudi za novorojenčka. Njegov imunski sistem namreč še zdaleč ni povsem razvit in se zato težje bori proti okužbi. S cepljenjem med nosečnostjo telo ustvari protitelesa, ki prek posteljice preidejo na otroka, po porodu pa dojenček protitelesa dobi še z materinim mlekom. Ta ga ščitijo prvih šest mesecev življenja, ko dojenčki cepiva proti gripi še ne morejo prejeti.
Cepljenje proti gripi med nosečnostjo zmanjša tveganje, da bo otrok v prvih šestih mesecih življenja zbolel zaradi gripe in potreboval zdravljenje v bolnišnici.
Kdaj v nosečnosti se cepljenje priporoča?
Priporočljivo je, da se nosečnice zaščitijo še pred začetkom sezone gripe, vendar se je smiselno cepiti tudi med samo sezono. Cepljenje proti sezonski gripi je varno v vseh obdobjih nosečnosti. Še zlasti priporočljivo je za ženske, ki so ali bodo noseče v zimskih mesecih.
Ali je cepivo proti gripi varno?
Da. Varnost in učinkovitost cepiva proti gripi med nosečnostjo so dokazale številne študije. Gre namreč za mrtvo cepivo, ki gripe ne more povzročiti.
Ali lahko ženska doji svojega otroka, če je bila v nosečnosti cepljena proti gripi?
Seveda. Cepljenje proti gripi je varno tudi za ženske, ki dojijo. Ženske, ki prejmejo cepivo proti gripi med nosečnostjo ali dojenjem, razvijejo protitelesa, ki preidejo na dojenčke tudi prek dojenja, torej materinega mleka.
Zakaj je pomembno cepljenje proti gripi v nosečnosti?
To je najboljša zaščita pred gripo za nosečnice in tudi za otroka. Nosečnice imajo namreč večje tveganje, da bodo zbolele za gripo in da bo potek bolezni težji oziroma ga bodo spremljali zapleti. Nosečnost naravno zavre delovanje imunskega sistema, ki je obramba telesa pred boleznijo. Poleg tega so v nosečnosti dodatno obremenjena pljuča in srce.
Nosečnice, ki se cepijo proti gripi, zbolijo redkeje – tveganje se zmanjša za 40 do 60 odstotkov. Poleg tega cepljenje prepreči hude primere gripe, ki lahko škodujejo tako materi kot tudi otroku.
Proti gripi sem se cepila lansko sezono, ko še nisem bila noseča. Ali me to ščiti proti gripi v nosečnosti?
Obstaja veliko različnih virusov gripe, ki pa se nenehno spreminjajo. Zato se vsako leto izdela novo cepivo proti gripi za zaščito pred tremi ali štirimi tipi virusov gripe, ki bodo predvidoma krožili v prihajajoči sezoni gripe. Zaščita po cepljenju proti gripi po nekaj mesecih izzveni, zato je pomembno, da se proti gripi cepimo vsako leto.
Kje se lahko cepim proti gripi? Koliko stane?
Cepljenje proti gripi je brezplačno za vse nosečnice z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Cepljenje je najbolje opraviti pri svojem izbranem osebnem zdravniku, v cepilnih ambulantah v zdravstvenih ustanovah ali na območni enoti NIJZ.
Ali lahko zaradi cepljenja proti gripi zbolim za gripo?
Ne. Cepljenje poteka s cepivom, ki ne vsebuje živih virusov in ne more povzročiti gripe. Po cepljenju se najpogosteje pojavijo bolečina, rdečina in/ali oteklina na mestu vboda, glavobol, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, utrujenost ali slabo počutje. Ti neželeni učinki so prehodni in izzvenijo v dnevu ali dveh. Za razliko od samega prebolevanja gripe so ti neželeni učinki blagi in minejo hitro.
Kaj lahko še naredim, da sebe in svojega otroka zaščitim pred gripo?
Nobeno cepivo ni 100-odstotno učinkovito, zato je dobro, da se tudi v času nosečnosti držimo splošnih preventivnih ukrepov za preprečevanje okužb dihal, zlasti v zimskih mesecih.
Katera so še ostala cepljenja, ki se svetujejo v nosečnosti?
V nosečnosti se priporoča še cepljenje proti oslovskemu kašlju in proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV). Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju je priporočljivo čim prej po 24. tednu nosečnosti in sicer v vsaki nosečnosti. Cepljenje nosečnic proti RSV je priporočljivo med 24. in vključno 36. tednom nosečnosti (to pomeni od 24 tednov in 0 dni do 36 tednov in 6 dni). Cepljenje se opravi z enim odmerkom cepiva proti RSV.
Več o cepljenju nosečnic proti oslovskemu kašlju si lahko preberete na naslednji povezavi, o cepljenju proti RSV v nosečnosti pa tukaj.