Alkohol je pogosto prisoten ob številnih praznovanjih, kulturnih običajih in družabnih srečanjih, ki jih obeležujemo skozi vse leto. V času okoli martinovega in v prazničnem decembru se pitje alkohola običajno še poveča, kar pa dodatno zviša tudi tveganje za prometne nezgode. Alkohol ne vpliva le na našo sposobnost za vožnjo, temveč povečuje nevarnost za vse udeležence v prometu. Čeprav pitje alkohola v družbi pogosto velja za del tradicije in praznovanja, že majhne količine alkohola lahko bistveno zmanjšajo naše sposobnosti za varno udeležbo v prometu.
Program Otroci za varnost v prometu: Ozaveščanje za ničelno toleranco
Ena izmed preventivnih akcij, ki si prizadeva za večjo varnost na cestah, je program Otroci za varnost v prometu. Ta program že več kot desetletje poteka tudi na Gorenjskem in je rezultat sodelovanja med Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, osnovnimi šolami in policijo. Glavni cilj programa je ozaveščanje o nujnosti ničelne tolerance do alkohola v prometu.
V okviru tega programa učenci voznikom, ki jih policisti ustavijo, izročijo risbice in letake z informacijami o negativnih posledicah pitja alkohola. Ta akcija poleg informiranja, vzbuja tudi čustveni odziv, saj otroci preko svojih ustvarjalnih izdelkov neposredno nagovarjajo odrasle in jih spodbujajo k odgovornemu ravnanju.
Letos je v natečaju sodelovalo 11 osnovnih šol na Gorenjskem. Več kot 600 otrok je pod mentorstvom 38 pedagoških delavcev ustvarilo risbice, ki nosijo sporočila o pomembnosti varne udeležbe v prometu. Med 5. in 11. novembrom so na Gorenjskem potekale štiri ulične akcije, v sodelovanju s policijskimi postajami in osnovnimi šolami:
- OŠ Škofja Loka – mesto,
- OŠ Antona Tomaža Linharta Radovljica,
- OŠ Koroška Bela Jesenice in
- OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica – PŠ Srednja vas.
Zaradi kadrovskih omejitev na nekaterih policijskih postajah, v uličnih akcijah niso sodelovale vse šole. So pa otroci iz šol, kjer ni bilo mogoče izvesti uličnih akcij, svoje izdelke z informacijami o škodljivih posledicah pitja alkohola izročili staršem ali drugim bližnjim ter tako tudi oni širili sporočilo znotraj svoje skupnosti.
S tem preprostim pristopom, z ozaveščanjem in spodbujanjem k vzpostavitvi ničelne tolerance do alkohola v prometu, ustvarjamo varnejše okolje za vse – voznike, kolesarje, pešce in druge udeležence v prometu, kar lahko prispeva k zmanjšanju števila prometnih nezgod, ki so posledica pitja alkohola.
Odgovorna odločitev – da za volan ne sedemo pod vplivom alkohola – lahko reši življenje. S skupnimi močmi lahko ustvarimo prometno kulturo, v kateri je ničelna toleranca do alkohola samoumevna vrednota, ki zagotavlja varnost in dobrobit vseh.
Več o vplivu alkohola na zdravje najdete na povezavah:
Akcija je del širše nacionalne akcije. Več o njej lahko preberete tukaj.