Območna enota Maribor

Program “Otroci za varnost v prometu” v Podravju

Območna enota Maribor

NIJZ - Območna enota Maribor vsako leto v tem času izvede preventivno akcijo »Otroci za varnost v prometu« v sodelovanju s podravskimi osnovnimi šolami in Policijsko upravo Maribor.

Zadnje posodobljeno: 14.11.2024
Objavljeno: 14.11.2024

Aktivnosti potekajo ves oktober in se zaključijo z ulično akcijo z izbrano osnovno šolo v mesecu novembru, mesecu preprečevanja zasvojenosti. V sklopu akcije se otroci z mentorji pogovarjajo o tem, da odsotnost alkohola v prometu rešuje življenja, ustvarjajo izdelke na to temo in ključno sporočilo, ki se glasi »samo trezen udeleženec v prometu je varen udeleženec v prometu« neposredno prenesejo svojim bližnjim.

Vožnja pod vplivom alkohola je eden najpogostejših dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nezgod in jo lahko preprečimo! Znano je namreč, da alkohol vpliva na presojo, zmanjša samokritičnost, vodi v precenjevanje lastnih sposobnosti, poveča pripravljenost za tveganje, podaljša odzivni čas in zmanjšuje sposobnost usklajenega gibanja.

V ulični akciji preventivne akcije »Otroci za varnost v prometu« pa otroci skupaj s policisti risbice predajo tudi naključno ustavljenim voznikom s prošnjo za odgovorno in varno vožnjo, kadar so udeleženci v prometu. Dne 12.11.2024 smo ulično akcijo izvedli z učenci 4.a in 4.b razreda II. Osnovne šole Slovenska Bistrica in policistom s Policijske postaje Slovenska Bistrica.

Skupaj je v letošnji akciji NIJZ – Območne enote Maribor sodelovalo 426 učencev in 18 mentorjev na 9-ih podravskih osnovnih šolah. Sodelovale so naslednje podravske osnovne šole:

1. OŠ Toneta Čufarja Maribor6. OŠ Destrnik – Trnovska vas
2. OŠ Duplek7. OŠ Olge Meglič Ptuj
3. OŠ Dušana Flisa Hoče8. OŠ Ljudski vrt Ptuj
4. OŠ Korena9. II. OŠ Slovenska Bistrica
5. OŠ Maks Durjava Maribor 

 

Čeprav ob naših aktivnostih v okviru akcije »Otroci za varnost v prometu« opozarjamo predvsem na nezdružljivost pitja alkohola in vožnje, pa želimo širiti tudi zavedanje, da škoda zaradi tveganega in škodljivega pitja alkohola ni omejena le na posledice za zdravje posameznika, ampak povzroča znatne družbene in gospodarske izgube, pa tudi bolečino in trpljenje bližnjih.

Prisotnost alkohola v prometu je odraz širšega odnosa družbe do pitja alkohola, do katerega vlada v Sloveniji velika toleranca. Naša država se uvršča med vodilne države v Evropi po registrirani porabi alkohola na prebivalca starega 15 let in več – v letu 2023 je znašala 9,7 litrov čistega alkohola (v količinah popitih alkoholnih pijač je to dobrih 30 litrov vina, dobrih 74 litrov piva in skoraj 3 litre žganih pijač), h katerim bi lahko dodali še vsaj en liter neregistrirane porabe.

V Podravju je tvegano in škodljivo pitje alkohola še višje od slovenskega povprečja, prav tako je višja prezgodnja umrljivost in breme alkoholu neposredno pripisljivih bolezni.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno