Z iniciativo Evropskega tedna športa skušamo po vsej Evropski uniji povečati delež telesno dejavnih, zato so v tem tednu potekajo številne tudi brezplačne aktivnosti za spodbujanje prebivalstva k vključevanju v redno telesno dejavnost.
Aktiven življenjski slog preprečuje številne kronične bolezni in dejavnike tveganja za njihov nastanek ter pozitivno vpliva tako na telesno kot tudi duševno zdravje posameznika. Za znatne koristi za zdravje je potrebno izvajati 150 do 300 minut zmerno intenzivne aerobne telesne dejavnosti ali 75 do 150 minut visoko intenzivne aerobne telesne dejavnosti oziroma ustrezno kombinacijo telesne dejavnosti obeh intenzivnosti, ki pomembno zmanjšuje ogroženost za nastanek in napredovanje kroničnih bolezni. Za doseganje dodatnih učinkov na zdravje in obvladovanje dejavnikov tveganja (čezmerna telesna masa, visok krvni tlak, povišane maščobe v krvi ipd.) pa je potrebno povečati količino in kakovost telesne dejavnosti, zmanjšati čas sedenja in mirovanja, ki ga običajno preživimo pred zasloni ter si zagotoviti urejen spanec, ki bo kakovosten (neprekinjen, dovolj globok, dovolj dolg glede na pripadajoče starostno obdobje).
Vsak dan imamo številne priložnosti za telesno dejavnost (na poti, doma, v službi/šoli, v prostem času), zato jih izkoristimo, ker tako skrajšamo čas sedenja in mirovanja. Redno, kakovostno in ustrezno intenzivno ukvarjanje s športom in športno rekreacijo v vseh življenjskih obdobjih, ki je strukturirano in namensko ter ga običajno izvajamo v svojem prostem času, je pri tem ključno in pripomore k izboljšanju telesne pripravljenosti in dobrega počutja, izboljšanju telesne zgradbe, večji aerobni zmogljivosti in boljši motoriki (npr. večji mišični moči posameznih mišičnih skupin, večji gibljivosti, boljšem ravnotežju, boljšem nadzoru gibanja).