Programi

Kako je preventivni pregled spremenil življenje nogometašu Eriku Janži?

Programi

Slovenski nogometni reprezentant Erik Janža je na letošnjem Euru pisal zgodovino – bil je prvi Slovenec, ki je zabil gol in to z največjo hitrostjo žoge.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 17.09.2024
Objavljeno: 17.09.2024

A vsega tega verjetno ne bi dosegel, če mu preventivni pregled pri zdravniku v mladosti ne bi spremenil življenja. Kot mladostnik je imel prekomerno telesno maso, preventivni pregled pa je bila prelomna točka, da je skupaj z družino spremenil življenjske navade. In uspel – uspel je pridobiti mišično maso, izboljšati svojo telesno zmogljivost in zrasti v zdravega mladostnika, postal je športnik, vrhunski športnik, ki piše zgodovino slovenskega športa.

Erik Janža, Program ZDAJ

Navade, ki jih pridobimo v otroštvu, nas spremljajo skozi celotno življenje. Začetek šolskega leta je odlična priložnost, da poskrbite za zdravje vaših otrok in razvoj zdravih navad. O pomenu preventive in vključevanja v športne aktivnosti v otroški dobi je spregovoril tudi nogometaš Erik Janža. Video pogovora najdete na koncu tega prispevka. Iz njegove zgodbe, ki jo danes pozna že skoraj vsak Slovenec, lahko izpostavimo nekaj nasvetov:

  1. Poskrbite za preventivne preglede vašega otroka. Izkušnja Erika Janže kaže, da lahko preventivni pregled predstavlja ključno točko za zdravje vašega otroka. Kdaj preventivni pregledi potekajo in kaj obsegajo, si lahko preberete na časovnici preventivah pregledov na tej spletni strani.
  2. Spodbujajte telesno dejavnost. Ko skupaj z otrokom razmišljate o vpisu v šolske in obšolske aktivnosti, ne pozabite na telesno dejavnost, ki pozitivno vpliva na otrokovo telesno in duševno zdravje, izboljšuje njegove družbene odnose in učni uspeh. Otroka spodbujajte, da si izbere krožek in/ali obšolsko dejavnost, ki je povezana s telesno dejavnostjo in ga spodbudite k sodelovanju v meritvah Športnovzgojnega kartona (ŠVK), ki se izvajajo v vseh šolah. Rezultate meritev otroka lahko spremljate preko aplikacije Moj SLOfit, obenem pa lahko brezplačne meritve opravite tudi sami, saj ste starši najpomembnejši vzor svojim otrokom.

“Mislim, da je vsak starš vzornik svojemu otroku in tudi moj oče je bil vzor meni. Tudi on je bil športnik, sicer neprofesionalec, ampak zelo dober rekreativec. Če ne bi bilo njega, jaz ne bi šel po tej poti.”


  1. Bodite otroku vzor. Otroku bodite vzor in se gibajte skupaj z njim, saj ima zgled starša odločilno vlogo pri oblikovanju zdravih gibalnih navad.

“Tudi mogoče, če niso dobri takoj ali uspešni. Da naj vztrajajo, da naj ne vržejo vse stran, recimo, da moj otrok pa ni za to. Tudi jaz nisem bil za to. Pri desetih letih sem igral ping pong, nisem igral nogometa. Pa me oče ni forsiral, da bi moral, ampak je verjel, da lahko.”


  1. Poskrbite za uravnoteženo prehrano. V obdobju odraščanja je prehrana izjemnega pomena, saj telo potrebuje hranila za izgradnjo kosti, mišic, notranjih organov in za optimalno delovanje možganov. Pomembno je, da otroci ne le zaužijejo dovolj hrane, temveč da je ta hrana tudi kakovostna, raznolika in zdrava.

“… da se gibajo, da laufajo, da gredo na kolo, da so aktivni, da probajo imeti kar se da najlepši stil življenja (prehrana, gibanje, vse to skupaj)..”


  1. Omejite čas pred zasloni. Otroci naj ne preživijo vsega svojega prostega časa pred zasloni, kot so televizija, tablice in pametni telefoni.

“Časi so se malo spremenili. Dosti je telefonov, tablic, kar je definitivno minus. Ko otrok gleda v telefon in igra igrice, si prinese še čips in malo gricka zraven, kar je največja napaka. Starši naj jih spodbujajo, da naj športajo, da gredo čim več ven, na igrišče. Naj se družijo na igrišču, naj se zabavajo zunaj, ker je škoda, da bi bil cel dan notri in gledal v ekran in si s tem uničeval kariero in prihodnost.”


Prizadevajte si za zdrave življenjske navade – zdravo otroštvo in mladostništvo. Erik nam je lahko vsem zgled!

Vljudno vabljeni k ogledu pogovora z Erikom Janžo in tudi izjave Polonce Truden Dobrin, vodje Programa ZDAJ.

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno