Najnovejše

Članki

Otroci

Slovenija gre v šolo 2024 – Ustno zdravje – skrb za zdrave zobe

Začetek šolskega leta prinaša nove izzive in priložnosti za učenje, vendar je to tudi čas, ko moramo posvetiti posebno pozornost higieni in osebni skrbi, zlasti pri ustnem zdravju. V kampanji “Slovenija gre v šolo 2024” smo se na NIJZ odločili izpostaviti pomen ustne higiene kot tretjo ključno temo letošnjega leta. Ustno zdravje je temelj splošnega […]

Prepovedane droge

Mednarodni dan ozaveščanja o predoziranju

Mednarodni dan ozaveščanja o predoziranju, ki vsako leto poteka 31. avgusta, je največja kampanja za zmanjševanje predoziranj na svetu. Poudarja pomembnost spomina in žalovanja družin in prijateljev za umrlimi zaradi predoziranja ter pomembnost odpravljanja stigme.

Območna enota Novo mesto

Telesna dejavnost in spanje sta neločljivo povezana

Spanje in telesna dejavnost sta tesno povezana in medsebojno vplivata. Dovolj dolgo in kakovostno spanje je ključno za optimalno telesno zmogljivost, medtem ko redna telesna dejavnost lahko izboljša kakovost spanja.

Podatki

Prva objava: Vzroki smrti v letu 2023

V letu 2023 je umrlo 21.540 prebivalcev Slovenije, 10.595 žensk in 10.945 moških. Glede na preteklo leto (2022) je to 952 smrti manj oziroma 4 % padec umrljivosti. Večina prebivalstva (86 %) je umrla v starosti 65 let in več.

Otroci

Slovenija gre v šolo 2024 – Varnost na poti v šolo in iz nje – čelade za različne aktivnosti

Začetek šolskega leta pomeni, da se na ceste vrača večje število otrok in mladostnikov, ki se vsakodnevno odpravljajo v šolo. V okviru kampanje “Slovenija gre v šolo 2024” želimo poudariti pomen varnosti v prometu, s posebnim poudarkom na uporabi zaščitnih čelad. Čelade so ključno varnostno sredstvo za vse udeležence v prometu, zlasti za otroke, ki […]

Nalezljive bolezni

Letna poročila epidemiološkega spremljanja nalezljivih bolezni v Sloveniji

Varstvo prebivalstva pred nalezljivimi bolezni temelji na učinkovitem sistemu zgodnjega zaznavanja nalezljivih bolezni in njihovih povzročiteljev ter naglega odzivanja na tveganja za zdravje prebivalstva.

Nalezljive bolezni

Hepatitis B in C v Sloveniji

Letna poročila

Moje okolje

Mednarodni dan čistega zraka za modro nebo

Onesnažen zrak predstavlja največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povzroči na globalni ravni sedem milijonov prezgodnjih smrti letno. Kakovost zraka v Evropi se zadnja leta sicer postopno izboljšuje, vendar smo še daleč od ravni onesnaževal v zraku, ki bi bila sprejemljiva za zaščito zdravja ljudi.

Otroci

Slovenija gre v šolo 2024 – Spanje in počitek ob vrnitvi v šolske klopi

Pomanjkanje spanja lahko vpliva na tvojo zbranost, odločitve, ki jih sprejemaš in tvoje počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade.

Otroci

Slovenija gre v šolo 2024

S septembrom se po poletnem premoru šolski hodniki ponovno napolnijo s smehom, pogovorom in živahnostjo več kot 180.000 učencev in dijakov. Ob začetku šolskega leta 2024/2025 je pomembno, da poleg šolskih obveznosti izpostavimo tudi ključne vidike zdravega življenjskega sloga, ki bodo vplivali na uspeh in dobro počutje otrok in mladostnikov. Prehrana, spanje, telesna dejavnost, varnost, […]

Telesna dejavnost

NIJZ na HEPA Europe 2024 v Dublinu

Nacionalni inštitut za javno zdravje je od 19. do 21. avgusta 2024 sodeloval na konferenci HEPA Europe 2024, ki je potekala v Dublinu. Letošnja tema konference, »Optimizacija telesne dejavnosti za krepitev zdravja: pomen vključevanja«, se močno ujema z našim poslanstvom na NIJZ.

Območna enota Kranj

Priprava na porod in starševstvo na Gorenjskem

Analiza stanja

Spanje

Telesna dejavnost in spanje sta neločljivo povezana

Spanje in telesna dejavnost sta tesno povezana in medsebojno vplivata. Dovolj dolgo in kakovostno spanje je ključno za optimalno telesno zmogljivost, medtem ko redna telesna dejavnost lahko izboljša kakovost spanja.

Nalezljive bolezni od A do Ž

Oropuče

Oropuče povzroča virus iz rodu orthobunyavirusov. Oropuče je tropska virusna okužba, ki se prenaša s piki okuženih mušic (Culicoides spp.) in nekaterih komarjev.

Nalezljive bolezni

Pogosta vprašanja in odgovori o mpoxu

Nalezljive bolezni

Navodila osebam, ki so bile izpostavljene okužbi z virusom opičjih koz

Če ste bili v tesnem stiku* z osebo z mpoxom (okužbo z virusom opičjih koz) v času njene kužnosti**, lahko v obdobju 21 dni od zadnjega tesnega stika (oziroma do izključitve okužbe z virusom opičjih koz) nadaljujete z običajnimi vsakodnevnimi aktivnostmi ob upoštevanju naslednjih priporočil:

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno