Najnovejše

Članki

NIJZ

EMCDDA začenja z enoletnim prehodnim obdobjem priprav na novo prihodnost

Z novo zakonodajo bo Evropa dobila večja pooblastila za reševanje sedanjih in prihodnjih težav, povezanih z drogami.

Otroci

Padci majhnih otrok skozi okno in z balkona

V poletnih dneh imamo okna in balkonska vrata pogosteje odprta, zato je velika nevarnost, da majhen otrok pade z višine. Ne zanašajmo se na okenske komarnike, ker se zlahka raztrgajo ali preluknjajo, če otrok pritiska nanje.

Območna enota Novo mesto

Sezona piknikov in transport hrane

Sezona piknikov ob dobri hrani in pijači je v polnem zamahu. Pomembno je, da pri pripravi hrane upoštevamo pravilne higienske postopke in osnovna higienska načela za varnost živil in da takšne dogodke vnaprej načrtujemo.

Območna enota Maribor

Dan odprtih vrat Programa za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti »Pogovorimo se«

26. junij, mednarodni dan boja proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, smo letos na mariborski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje obeležili z dnevom odprtih vrat Programa za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti »Pogovorimo se«, ki je potekal v četrtek 22.6.2023.

Prepovedane droge

26. junij 2023 – mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami

Letošnji mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami poteka pod sloganom “Najprej ljudje: ustavimo stigmo in diskriminacijo, okrepimo preventivo”.

Območna enota Novo mesto

Strokovni posvet »Krepitev zdravja s skupnostnim pristopom«

Na poldnevnem delovnem srečanju so bili predstavljeni podatki in kazalniki o zdravju ter pomen spremljanja zdravja populacije in zbiranja podatkov v zdravstvu, ki je ključno za načrtovanje in izvajanje aktivnosti. Predstavljeni so bili tudi viri, kjer lahko dostopamo do vseh podatkov in kazalnikov, ki opredeljujejo zdravje populacije (na državni, regijski in občinski ravni). Udeleženci srečanja so se seznanili s preventivnimi programi, ki so sistemsko urejeni s Pravilnikom za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni. Viri podatkov: Do podatkovnega portala NIJZ dostopate tukaj. Do aplikacije »Zdravje v občini«, kjer se nahaja nabor osnovnih informacij o zdravju prebivalcev vseh slovenskih občin, dostopate tukaj. Predstavljena sta bila programa »Slovenska mreža zdravih šol« in »Zdravje v vrtcu«, ki za otroke in mladostnike s svojimi aktivnostmi v šoli in vrtcih nudita zdravju podporno okolje. Več o programu »Slovenska mreža zdravih šol« si lahko preberete tukaj. Več o programu »Zdravje v vrtcu« si lahko preberete tukaj. Udeleženci so spoznali tudi program »Zdrava mesta«, mednarodni program Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki v lokalnih okoljih pospešuje novosti in spremembe v lokalni zdravstveni politiki ter zagovarja nove pristope k družbenemu zdravju. Več o namenu in ciljih programa si lahko preberete tukaj. Predstavnica Občine Črnomelj je prisotne seznanila z regijskim primerom dobre prakse v njihovi občini, s katerim se prizadevajo izboljšati zdravje otrok in mladostnikov. Rdeča nit in namen delovnega srečanja je bilo iskanje skupnih rešitev, ki bodo doprinesle boljšemu zdravju otrok in mladostnikov. S tem namenom je v drugem delu srečanja potekala tudi delavnica »Znanje za iskanje rešitev«, v kateri so udeleženci opredelili izzive in iskali rešitve, s katerimi v lokalnem okolju krepimo, ohranjamo in varujemo zdravje otrok in mladostnikov.

Otroci

Slovenija gre na počitnice 2023

S pričetkom šolskih počitnic, lahko otroci »odklopijo možgane«, se sprostijo in prepustijo prostemu času. Da pa v vsem prostem času ne bodo povesem neaktivni je pomembno, da jih spodbudimo k različnim dejavnostim. Opozoriti je potrebno tudi na zmerno in kontrolirano uporabo zaslonov.

Prepovedane droge

Ženske, ki uporabljajo droge

Letošnji mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami poteka pod sloganom “Najprej ljudje: ustavimo stigmo in diskriminacijo, okrepimo preventivo”.

Preprečevanje poškodb

Utopitve doma

Preprečevanje poškodb

Plavanje

V vročih dneh se skupaj z otroki radi ohladimo s plavanjem in vodnimi igrami v bazenu, jezeru ali morju, a pri tem ne pozabimo na varnost v vodi in ob njej. Najbolj ogroženi so otroci od 1. do 3. leta starosti, ki se največkrat utopijo ali »skoraj« utopijo v bazenu in vodah v naravi. Utopijo se lahko tudi starejši otroci, pa čeprav morda že znajo plavati.

Preprečevanje poškodb

Majhen otrok v varstvu pri starih starših

Dobro počutje in varnost naših vnukov nam je izredno pomembna. Preden nas vnuki obiščejo ali ostanejo pri nas doma, storimo vse, kar je mogoče, da zagotovimo njihovo varnost in zaščito. Priporočila za zagotavljanje varnosti majhnih otrok so se precej spremenila od takrat, ko smo imeli svoje otroke, zato si poglejmo nekaj nasvetov, kako ravnamo in […]

Območna enota Ravne na Koroškem

Lokalno povezovanje na različnih področjih

Ravne na Koroškem, 20. 6. 2023 –  V mesecu maju in juniju smo v regiji na več lokacijah sodelovali z različnimi vsebinami in partnerji, pridružili smo se tudi aktivnostim v okviru Tedna vseživljenjskega učenja (TVU), ki je potekal pod sloganom »Slovenija, učeča se dežela«.

Območna enota Maribor

Program »Pogovorimo se«

Obveščamo vas, da se bo z dnem 1. 7. 2023 dosedanji naziv socialno-varstvenega programa »Center za preprečevanje odvisnosti«, ki se izvaja na območni enoti Maribor Nacionalnega inštituta za javno zdravje spremenil v Program za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti »Pogovorimo se«, skrajšano Program »Pogovorimo se«.

Območna enota Maribor

Strokovno regijsko srečanje ob slovenskem letu duševnega zdravja v Mariboru

Na območni enoti Maribor Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo po skoraj dve in pol letni prekinitvi zaradi neugodnih epidemioloških razmer organizirali strokovno regijsko srečanje v živo, ki smo ga naslovili “Duševno zdravje je ravnovesje, ki ga dosegamo tudi z zdravim življenjskim slogom”.

Območna enota Celje

Zdrave šole na kmetiji – lokalno in zdravo!

Na Območni enoti NIJZ Celje smo ob zaključku šolskega leta izvedli regijsko srečanje Zdravih šol malo drugače. Velik poudarek namenjamo lokalno pridelani in zdravi prehrani, zato smo si tokrat eno od lokalnih kmetij tudi ogledali. Prijazno so nas sprejeli na kmetiji Flis. Srečanja se je udeležilo 36 predstavnikov iz osnovnih in srednjih šol.

Moje okolje

Prevalenčna študija obremenjenosti otrok s svincem

V zgornji Mežiški dolini je v preteklih 15 letih potekal program sanacije okolja z namenom zmanjšanja izpostavljenosti prebivalstva svincu. V okviru programa smo redno spremljali vsebnosti svinca v krvi otrok, ki se je v povprečju v tem obdobju precej znižala. V letošnjem letu zopet izvajamo prevalenčno študijo obremenjenosti otrok Mežiške doline s svincem.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno