Najnovejše

Članki

Podatki

Osveženi podatki na NIJZ podatkovnem portalu

Podrobnejši podatki za leto 2019 so sedaj objavljeni na NIJZ podatkovnem portalu.

Podatki

Nacionalna raziskava o zdravju in zdravstvenem varstvu (EHIS 2019)

Namen Nacionalne raziskave o zdravju in zdravstvenem varstvu (European Health Interview Survey – EHIS) je oceniti, kakšno je zdravstveno stanje prebivalcev, kako pogosto uporabljamo različne zdravstvene storitve in kakšen je naš življenjski slog, povezan z zdravjem. V Sloveniji se je raziskava izvedla trikrat; prva je bila izvedena leta 2007, druga leta 2014, zadnja pa leta 2019. Enako raziskavo so tako v letih 2014-2015 kot tudi v 2019 v skladu z zakonom in po enotni metodologiji Eurostata izvedle vse države članice Evropske unije, zato so njeni izsledki mednarodno primerljivi.

Območna enota Ljubljana

SOPA na obeležitvi dneva srca 2020

Na povabilo Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije smo v delovni skupini za nenalezljive bolezni OE Ljubljana sodelovali pri obeležitvi svetovnega dneva srca. Na dogodku v soboto, 26. 9. 2020, smo na Prešernovem trgu na stojnicah sodelujoči javnosti predstavili naše aktivnosti ter se pogovorili o zdravih življenjskih izbirah.

Moje okolje

Suho pometanje in svinec

Ravne na Koroškem, 28.9.2020 - V Zgornji Mežiški dolini se izogibajmo čiščenju površin z navadno metlo. Površine brišimo z mokro krpo ali uporabimo sesalnik s HEPA/ vodnim filtrom.

Alkohol

Na dnevih brez alkohola smo ponovno razbijali mite

Območna enota Celje

10-letni rezultati Programa Svit na Celjskem

Celje, 28. 9. 2020 – V minulem tednu so v 35 občinah celjske zdravstvene regije prejeli 10-letno poročilo o Programu Svit, v katerem so za regijo in vsako občino posebej prikazani doseženi rezultati iz obdobja 2010-2019. Na Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer so poročilo pripravili, želijo občine informirati o uspešnosti programa in v lokalni skupnosti spodbuditi k novim aktivnostim za povečanje odzivnosti. Občine na Celjskem se med seboj v doseženih rezultatih precej razlikujejo, v povprečju pa se v Program Svit v tej zdravstveni regiji vključi 64,7 odstotka vabljenih posameznikov. Dolgoročni cilj je najmanj 70-odstotna odzivnost vabljenih v program, tako pri moških kot pri ženskah, v regiji in v vseh občinah. 70-odstotna odzivnost je že sedaj presežena v petih občinah na Celjskem.

Območna enota Ljubljana

Dan brez alkohola 2020

V sklopu projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola - letos po regijah že drugič obeležujemo Dan brez alkohola. Tradicionalno želimo dogodke pripraviti v pomladnih mesecih, a smo letos zaradi aktualne epidemiološke situacije ljubljanski dogodek ob upoštevanju vseh preventivnih ukrepov izvedli 18. septembra.

Mediji

Pojasnilo NIJZ glede izdanega pozitivnega mnenja za izvedbo prireditve Fundacije za podporo športnikom iz socialno šibkih okolij

V nadaljevanju objavljamo pojasnilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) glede izdanega pozitivnega mnenja za izvedbo prireditve pod okriljem Fundacije za podporo športnikom iz socialno šibkih okolij.

Območna enota Ljubljana

Z mladimi kolesarji o zdravem življenjskem slogu

V okviru Evropskega tedna mobilnosti smo 17. 9. 2020 sodelovali na kolesarskem krogu, ki ga je v mestnem središču organiziral Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ljubljana. Mladi udeleženci so v spremstvu učiteljev prevozili »izobraževalni krog«, ki vključuje 9 točk. Na eni izmed točk smo se z mladimi kolesarji pogovarjali o zdravem življenjskem slogu.

Območna enota Kranj

Gibalna učinkovitost otrok in mladostnikov v gorenjskih občinah za leto 2019

Infografika

Javna naročila

Vzdrževanje informacijske rešitve Teleradiologija

Javna naročila

Računalniška oprema za leto 2020

Območna enota Kranj

Skupaj za preprečevanje samomora. SAMOMOR NA GORENJSKEM V LETU 2019

Svetovni dan preprečevanja samomora obeležujemo 10. septembra, letos pa že tretjič poteka pod geslom Skupaj za preprečevanje samomorov. Poseben poudarek je na ozaveščanju širše javnosti o tem, da samomore lahko preprečujemo in da pri tem lahko sodeluje vsak. Za učinkovito preprečevanje je pomembno tudi sodelovanje in povezovanje. V Sloveniji samomor še vedno predstavlja pomemben javno zdravstveni problem, saj smo kljub upadu umrljivosti zaradi samomora v zadnjih letih zaradi njega v letu 2019 izgubili 394 življenj. Gorenjska regija se po številu samomorov uvršča med bolj ogrožene regije v Sloveniji, poleg tega pa samomorilni količnik ne kaže trenda upadanja.

Hrup

EEA: Slaba kakovost okolja prispeva k 13 odstotkom smrti v EU

Mediji

10. september – Svetovni dan preprečevanja samomora Preprečevanje samomora je družbena naloga

Samomorilno vedenje lahko prizadene vsakogar od nas ali naših bližnjih. Ne glede na starost, je samomor vsako leto med 20. vodilnimi vzroki umrljivosti na svetu. Zaradi samomora vsako leto umre več kot 800 000 ljudi, kar pomeni, da se vsakih 40 sekund zgodi en samomor. V Sloveniji je v letu 2019 zaradi samomora umrlo 394 oseb. Smrti zaradi samomora lahko preprečujemo in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi vodilno sporočilo svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki letos že tretjič zapored poteka pod geslom »Skupaj«. Geslo izpostavlja najbolj pomemben del učinkovitega preprečevanja samomora – sodelovanje in povezovanje. Nacionalni Inštitut za javno zdravje (NIJZ), Slovenski center za raziskovanje samomora na Inštitutu Andreja Marušiča Univerze na Primorskem (UP IAM), Slovensko združenje za preprečevanje samomora, Center za psihološko svetovanje Posvet in Nacionalno združenje za kakovost življenja OZARA Slovenija zato vabijo, da se v času od 10. septembra do 10. oktobra pridružite kolesarski akciji »Prekolesarimo svet«.

Nenalezljive bolezni

Nova nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2

Sladkorna bolezen je kronična bolezen, ki traja od postavitve diagnoze do konca življenja. V Sloveniji število oseb s sladkorno boleznijo strmo narašča. Z zdravili za sladkorno bolezen se je leta 2010 zdravilo približno 92.000 ljudi, leta 2018 pa že 114.00. Število oseb s sladkorno boleznijo, ki vsako leto na novo začnejo prejemati zdravila, je v zadnjih letih v vsakem letu približno 10.000. Ocenjuje se, da je v Sloveniji 200.000 oseb s sladkorno boleznijo. Mnogi imajo sladkorno bolezen, vendar ker ne boli, še ne vedo zanjo.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno