Najnovejše
Članki
Cepljenje
Odziv NIJZ na video izseke zasedanja Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) o varnosti cepiv
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo bili obveščeni, da se po družbenih omrežjih širi dejstvo, da strokovnjaki SZO dvomijo v varnost cepiv.
Kemijska varnost
Ocena varnosti premazov v stiku z živili
Premazi sodijo med materiale v stiku z živili, za katere trenutno ne obstaja specifična evropska zakonodaja.
Območna enota Kranj
14. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu – Preprečevanje raka materničnega vratu na Gorenjskem
(20.-26. januar 2020) - Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo kar do 90 % manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za tem rakom. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV (človeškim papilomavirusom) še pred prvo okužbo.
Območna enota Celje
Ob Evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu: pomen preventivnih pregledov Zora in dobrobit cepljenja proti okužbam s HPV
Celje, 20. januar 2020 - V Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje so ob Evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu poudarili pomen preventivnih pregledov v programu Zora (pri osebnem ginekologu vsake tri leta) in pomen ustrezne informiranosti o cepljenju proti okužbam s humanimi papiloma virusi (HPV). Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo od 70 do 90 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za tem rakom. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV še pred prvo okužbo. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.
Moje okolje
Vpliv delcev na zdravje
Onesnažen zrak in zdravje ljudi – dolgotrajna izpostavljenost delcem poveča tveganje za umrljivost in obolevnost za boleznimi pljuč ter boleznimi srca in ožilja.
Sistem zdravstvenega varstva
Izid publikacije Prikaz porabe bolnišničnih zdravil v Sloveniji
Prvič je pred vami celostna publikacija Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o porabi zdravil v bolnišnicah v Sloveniji. NIJZ od samega začetka spremlja porabo ambulantno predpisanih zdravil, v letu 2018 pa je prvič poskusno pripravil kratko poročilo o zdravilih, predpisanih v bolnišnicah v letu 2017.
Mediji
Porodi v letu 2019
V letu 2019 je bilo v slovenskih porodnišnicah po še ne uradnih podatkih 18.946 porodov, kar je 177 ali 0,9 % porodov manj kot v letu 2018.
Za dobro javno zdravje