Najnovejše
Članki
Debelost
Se trend naraščanja prekomerne telesne teže in debelosti ustavlja?
V Sloveniji smo še vedno priča epidemiji prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih in mladostnikih, vendar pa se trend naraščanja prekomerne telesne teže in debelosti v nekaterih starostnih skupinah in z nekaterimi razlikami po spolu umirja.
Življenjski slog
Svetovni teden dojenja 2016: Dojenje je ključ do trajnostnega razvoja
Svetovni teden dojenja, ki ga obeležujemo od 1. do 7. avgusta 2016, letos poteka v znamenju premisleka o pomenu dojenja za trajnostni razvoj.
Podatki
Publikacija: Zdravstveni statistični letopis 2014
Vabimo vas, da si ogledate novo izdajo Zdravstvenega statističnega letopisa in si preberete več o zdravstvenem stanju in zdravstvenem varstvu prebivalstva v Sloveniji. Publikacija, ki izhaja že od leta 1965 dalje, je bila pred kratkim vsebinsko in grafično osvežena in nudi bolj nazorne grafične prikaze ter infografike s kratkimi besedilnimi poudarki.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Peta bolezen
Peta bolezen (erythema infectiosum) je običajno blaga izpuščajna bolezen. Najpogosteje obolevajo majhni otroci, šolarji, redko pa tudi posamezni odrasli. Posamezni primeri se pojavljajo vse leto v manjših izbruhih, epidemije pa navadno na 3 do 7 let, predvsem pozimi in spomladi.
Moje okolje
Za dobro fizično in psihično delovanje telesa je potreben zadosten vnos tekočin
Pitje pijač (tekočin) je potrebno za vzdrževanje ravnovesja vode v telesu. Dve tretjini teže telesa odraslega človeka predstavlja voda. Že blaga izsušitev ali dehidracija, to je zmanjšanje količine telesnih tekočin za en do dva odstotka, lahko bistveno zmanjša telesne in duševne sposobnosti.
Prepovedane droge
Najpogostejše nove psihoaktivne snovi v Sloveniji
V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi (NPS) se v obdobju zadnjih šestih mesecev zaznava predvsem pojav 3-MMC, GHB/GBL, ekstazija in MDMA v kristalih.
Moje okolje
Smernice za obravnavo klicenoscev pri delu z živili
Dokument z naslovom Smernice za obravnavo klicenoscev pri delu z živili (v nadaljevanju smernice) smo pripravili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), z namenom pravilne in enotne obravnave klicenoscev v živilski dejavnosti.
Za dobro javno zdravje