Najnovejše
Članki
Telesna dejavnost
Kako postati telesno aktivna družina?
Telesna dejavnost je pomembna komponenta zdravja, ne glede na starost, spol in telesno težo posameznika, zato lahko s telesno dejavnostjo v krogu družine pridobijo vsi.
Kemijska varnost
Obrazložitev raziskave o oceni tveganja za zdravje otrok zaradi arzena v Zagorju ob Savi
Raziskave tal v dolini Kotredeščice v občini Zagorje ob Savi in raziskave vsebnosti kovin v doma pridelani zelenjavi na področju občine Zagorje ob Savi, narejene v 2012 in 2013, so pokazale, da so koncentracije arzena v tleh doline Kotredeščice povišane, medtem ko so bile koncentracije arzena v doma pridelani zelenjavi povišane tudi v drugih predelih […]
Kemijska varnost
Poglobljena ocena tveganja za zdravje otrok zaradi izpostavljenosti arzenu v občini Zagorje ob Savi
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v sodelovanju z občino Zagorje ob Savi pričeli smo z naborom prostovoljcev za raziskavo Poglobljena ocena tveganja za zdravje otrok zaradi izpostavljenosti arzenu v občini Zagorje ob Savi.
Cepljenje
Rotavirusne okužbe in cepljenje
Najpogostejša vprašanja in odgovori o rotavirusnih okužbah.
Prehrana
Maslo ali margarina?
Živila je treba presojati iz več vidikov. Maslo ima veliko nasičenih maščob. Po sodobnih tehnoloških postopkih narejene mazave margarine pa vsebujejo zelo malo za razvoj bolezni srca in ožilja škodljivih transmaščobnih kislin ali praktično nič več, v trdnih margarinah za peko pa so te še lahko prisotne.
Moje okolje
Nasveti za potrošnike pri nakupu, prenosu/prevozu in shranjevanju živil
Za varnost živil v prodaji so odgovorni proizvajalci, prevozniki in prodajalci živil. Varnost zagotavljajo po načelih HACCP (Hazard analysis critical control point), ki temelji na prepoznavanju in obvladovanju kritičnih kontrolnih točk v živilih. Od nakupa dalje pa je za varnost živil odgovoren vsak potrošnik sam, zato mora ustrezno ravnati z živilom tudi po prevzemu in […]
Nalezljive bolezni od A do Ž
Rotaviroza (okužbe z rotavirusi)
Je črevesna nalezljiva bolezen, za katero zbolijo tako ljudje kot živali. Najdemo jo povsod po svetu. Pogosto se pojavlja v obliki izbruhov ter epidemij predvsem v vrtcih, domovih za starejše občane in povsod, kjer se zadržuje večje število ljudi.
Duševno zdravje
Nov priročnik za družinske zdravnike o soočanju z depresijo in s samomorilnostjo
V okviru projekta MOČ, ki ga na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje usmerjajo v izboljševanje storitev na področju duševnega zdravja, je v teh dneh izšel novi priročnik, namenjen družinskim zdravnikom in medicinskim sestram. Vsebina se nanaša na prepoznavanje in obravnavanje depresije ter samomorilnosti pri pacientih v ambulanti družinskega zdravnika.
Moje okolje
Varna hrana na potovanju – priporočila potnikom
Najpogostejša zdravstvena težava, s katero se srečujejo popotniki, je potovalna driska, ki se pojavi na potovanju ali kmalu po vrnitvi domov. Bolezen je posledica okužbe z bakterijami, virusi ali paraziti.
Moje okolje
Plesni
Plesni so večcelične glive, ki so razširjene povsod okrog nas- v notranjem in zunanjem okolju. Plesni v notranjem okolju rastejo pri različnih temperaturah in ravneh relativne vlažnosti. Najnižja relativna vlažnost, pri kateri začnejo rasti kolonije plesni, je 75%. Povzročajo učinke na zdravje, prek alergijskih mehanizmov, strupenih učinkov mikotoksinov, so dražljivci sluzničnih membran in povzročajo okužbe […]
Nenalezljive bolezni
Opolnomočenje bolnika kot pomemben element obvladovanja kroničnih bolezni
Bolnik kar 98 % oskrbe lastne bolezni izvaja sam. Tako sta njegovo zdravje in dobrobit v veliki meri rezultat odločitev, ki jih tekom samooskrbe vsakodnevno sprejema.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Gnojni meningitis
Gnojni meningitis je akutna smrtno nevarna bolezen. Povzročitelji so številne bakterije, ki vdrejo v možganske opne. 95 % gnojnih meningitisov povzročajo meningokoki, pneumokoki in hemofilus influence tip b (Haemophilus influenzae tip b – Hib).
Za dobro javno zdravje