Najnovejše
Članki
Alkohol
V sprejemanju ukrepov alkoholne politike Slovenija zaostaja za najnaprednejšimi državami v Evropi
Nalezljive bolezni
Preiskava izbruha
Pravočasna zaznava in obravnava izbruhov nalezljivih bolezni je ena od pomembnih nalog, ki jih opravlja epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Podatki
Kazalniki blaginje
Kazalniki blaginje prikazujejo življenjski standard in kakovost življenja ljudi v družbi in okolju.
Moje okolje
Varnost sestavin prehranskih dopolnil – vitamin C
Prekomeren vnos vitamina C preko prehranskih dopolnil v daljšem časovnem obdobju je lahko škodljiv in vodi v neželene stranske učinke pri občutljivejših populacijskih skupinah, pri posameznikih z ledvičnimi boleznimi, posameznikih s pomanjkanjem glukoza-6-fosfat dehidrogenaze in drugih kroničnih bolnikih.
Moje okolje
Varnost sestavin prehranskih dopolnil – vitamin D
Vitamin D ima posebno mesto med vitamini, poleg prehrane nastaja tudi v telesu s pomočjo sončne svetlobe. Izdelke z visokimi dnevnimi odmerki vitamina D bi občasno lahko uživali posamezniki s prepoznanim pomanjkanjem vitamina D. Uporaba pa ni priporočljiva pri otrocih, nosečnicah in doječih materah.
Moje okolje
Varnost sestavin prehranskih dopolnil – Polygonum multiflorum thunb
Pri uživanju prehranskih dopolnil, ki vsebujejo Polygonum multiflorum Thunb. (He Shou Wu) obstaja verjetnost tveganja za zdravje pri daljšem uživanju večjih odmerkov, pri občutljivejših populacijskih skupinah in pri posameznikih, ki že imajo bolezni jeter.
Klasifikacije in šifranti
Druga slovenska izdaja MKB-10
Druga slovenska knjižna izdaja desete revizije Mednarodne klasifikacije bolezni in sorodnih zdravstvenih problemov za statistične namene (MKB-10, prva knjiga Pregledni seznam in druga knjiga Navodila, IVZ 2005) je pošla in ne bo ponatisnjena.
Nalezljive bolezni
Načrt za delovanje ob množičnih prireditvah v Sloveniji za področje nalezljivih bolezni in okoljska tveganja
Slovenija je vedno pogosteje prizorišče organizacije večjih prireditev, kar predstavlja tudi večje tveganje za pojav in širjenje nalezljivih bolezni. Vsaka množična prireditev predstavlja svojevrstno situacijo, ob kateri morajo biti upoštevani in situaciji prirejeni obstoječi načrti ukrepanja in obvladovanja tveganj na področju zdravstva.
Podatki
Zdrava leta življenja
Evropski strukturni kazalnik Zdrava leta življenja (angleško »Healthy Life Years« – HLY) temelji na omejitvah posameznika pri običajnih aktivnosti, in torej predstavlja pričakovano trajanje življenja brez oviranosti.
Podatki
Evidenca porabe zdravil izdanih na recept
Obdelava receptov poteka v Sloveniji že od leta 1976 dalje.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Sifilis
Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Sifilis po trajanju delimo na zgodnji sifilis (do enega leta) in pozni sifilis, po načinu okužbe pa na prirojeni in pridobljeni sifilis.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Gonoreja
Gonoreja je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Neisseria gonorrhoea. Zdravimo jo z ustreznim antibiotikom, nezdravljena pa lahko povzroči hude zaplete. Gonoreja prizadene moške in ženske. Povzroča okužbo spolovil, danke in žrela. Nesorazmerno veliko gonoreje je med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Genitalni herpes
Genitalni herpes je pogosta spolno prenosljiva bolezen, s katero se lahko okuži vsaka spolno aktivna oseba. Petina okuženih nima izraženih bolezenskih znakov, vendar virus kljub temu izločajo in ga na ta način lahko prenesejo na svojega spolnega partnerja.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Hepatitis C (Virusni hepatitis C)
Hepatitis C je akutno ali kronično vnetje jeter, ki ga povzroča virus hepatitisa C (HCV).
Nalezljive bolezni od A do Ž
Hepatitis B (Virusni hepatitis B)
Virus hepatitisa B (HBV) povzroča vnetje jeter. Okužba se najpogosteje prenaša ob izpostavljenosti okuženi krvi in spolnih odnosih z okuženo osebo, lahko pa tudi z okužene matere na novorojenca. Pred okužbo se lahko zaščitimo s cepljenjem.
Za dobro javno zdravje