Patronažno varstvo

Patronažno varstvo

Patronažno varstvo je posebna oblika zdravstvenega varstva, ki se izvaja na pacientovem domu, v zdravstvenem domu, lokalni skupnosti ali na terenu. Diplomirana medicinska sestra v patronažnem varstvu aktivno skrbi za zdravstveno stanje prebivalcev na svojem območju in jim pomaga v skrbi za njihovo zdravje in zdravje njihovih družin.

Ne spreglejte
Najnovejše
shutterstock_717362146_patronaza

Organiziranost patronažnega varstva

Organizirano je kot samostojna služba ali organizacijska enota osnovnega zdravstvenega varstva v zdravstvenih domovih in je dostopno vse dni v letu. Na nekaterih terenskih območjih ga, kot samostojno dejavnost, izvajajo  zasebnice s koncesijo, ki pa so vključene v mrežo javnega zdravstva.

Aktivno skrbi za zdravstveno stanje prebivalcev na določenem zdravstvenem območju, razvija programe promocije zdravja ter tako spodbuja zavarovance k čim večji skrbi za lastno zdravje in zdravje družin. Poglobljeno individualno in družinsko obravnavo zahtevajo predvsem prednostne skupine prebivalstva zaradi svojih bioloških lastnosti (novorojenčki, dojenčki, šolarji, nosečnice, starejši …), spremenjenih življenjskih razmer, socialne (priseljenci, brezdomci …) in zdravstvene ogroženosti (invalidi in kronični bolniki …) ter druge ranljive skupine.

Pravico do patronažnega varstva na primarni ravni uveljavljajo zavarovanci v pooblaščeni patronažni službi zdravstvenega zavoda svojega določenega zdravstvenega območja. Pravico do obravnave patronažne službe imajo tudi nezavarovane osebe, saj gre pri tem za zdravstveno zaščito njih samih in ostalih zavarovancev. Te storitve se financirajo iz drugih virov.

družina

Področja dela in obravnave v patronažnem varstvu

Področja dela v patronažnem varstvu so zdravstveno socialna obravnava posameznika, družine in skupnosti: zdravstvena nega nosečnice, otročnice, novorojenčka in dojenčka na domu, kar uvrščamo med preventivno dejavnost, ter zdravstvena nega in oskrba pacienta na domu, kar spada med kurativno dejavnost.

Zdravstvena nega pacienta na domu ter izvajanje diagnostično terapevtskih posegov in postopkov se načrtuje in izvaja na osnovi pisnega naročila (delovnega naloga) pacientovega izbranega osebnega zdravnika.

Preventivno patronažno zdravstveno varstvo obsega:

  • patronažni obisk pri nosečnici;
  • dva patronažna obiska pri otročnici;
  • šest patronažnih obiskov pri novorojenčku (prvi obisk novorojenca mora biti izveden v 24-ih urah po odpustu iz porodnišnice) in dojenčku v prvem letu starosti;
    • dva dodatna obiska pri slepih in invalidnih materah;
  • patronažni obisk otroka v 2. in 3. letu starosti;
  • dva patronažna obiska na leto pri slepih in slabovidnih z dodatnimi motnjami v starosti od 5 do 25 let, če so ti v domači oskrbi;
  • svetovalni preventivni patronažni obisk za ženske, ki se po treh letih ne odzovejo vabilu na preventivni ginekološki pregled;
  • dva patronažna obiska na leto za osebe, stare nad 65 let, ki so osamele ter socialno ogrožene;
  • dva patronažna obiska na leto za zavarovane osebe, stare nad 25 let:
    • ki imajo aktivno tuberkulozo,
    • ki imajo mišično in živčno-mišična obolenja,
    • ki so paraplegiki in tetraplegiki,
    • ki imajo multiplo sklerozo ali cerebralno paralizo,
    • ki imajo motnje v razvoju,
    • ki so invalidne,
    • ki imajo kronična obolenja.

V primeru, ko diplomirana medicinska sestra v patronažnem varstvu ugotovi, da je treba opraviti več obiskov, kot je določeno v sklopu preventivne dejavnosti, se poveže z izbranim osebnim zdravnikom, ginekologom, pediatrom ali drugim specialistom in se dogovori o nadaljnji obravnavi.

V okviru preventivnega delovanja patronažnega varstva se izvajajo tudi različne aktivnosti v lokalni skupnosti: sodelovanje s klubi in društvi bolnikov, vodenje skupin za samopomoč, predavanja, delo z majhnimi skupinami, individualni razgovori s prebivalci na terenskem območju.

Za patronažno zdravstveno varstvo je temeljni terenski koncept dela na geografsko opredeljenem območju, z družinsko obravnavo pacientov v vseh življenjskih obdobjih.
Način in mesto delovanja opredeljujeta patronažno zdravstveno varstvo kot tisti del primarnega zdravstvenega varstva, ki najhitreje prepozna spremembe pri posamezniku, družini in lokalni skupnosti ter se lahko nanje tudi hitro in učinkovito odzove. Usmerjenost delovanja patronažnega zdravstvenega varstva v dobrobit posameznika, družine in skupnosti, še posebej v ranljive skupine prebivalstva, mora ostati pomemben element zagotavljanja enakosti v dostopnosti do zdravstvenih storitev.
Medicinske sestre v patronažnem zdravstvenem varstvu, kot družinske medicinske sestre upoštevajo celotno sliko skupnosti in kulturnega konteksta, v katerem živi posamezna družina ter odnose med družinskimi člani.

Z nadgradnjo preventivnega delovanja in izvajanjem dodatnih aktivnosti medicinske sestre v patronažnem zdravstvenem varstvu dejavno prispevajo k zmanjševanju neenakosti v zdravju, ranljivim osebam omogočajo lažje vključevanje v preventivne obravnave in krepijo zdravje v lokalni skupnosti. Njihova prednost je v izjemnem poznavanju prebivalstva na svojem območju, kjer zaznavajo socialno in zdravstveno problematiko ter iščejo rešitve v povezovanju z ostalimi izvajalci na primarni ravni zdravstvene dejavnost, kot tudi z lokalno skupnostjo in nevladnimi organizacijami.

Neenakosti v zdravju in kompleksne patronažne obravnave na pacientovem domu in v skupnosti zahtevajo sistematičen razvoj, enotno koordinacijo in vodenje, poenotenje pristopov ter kontinuirano spremljanje in evalvacijo programa patronažnega zdravstvenega varstva.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno