Kopalna voda
Ustrezna kakovost vode je ključna za varno kopanje.
Ustrezna kakovost vode je ključna za varno kopanje.
V Sloveniji je v skladu s predpisi izdelan Seznam kopalnih voda, ki določa 48 kopalnih voda na površinskih vodah: celinskih (reke, jezera) in na morju. Na njih se izvaja spremljanje kakovosti kopalnih voda (odvzem vzorcev vode in laboratorijski preskusi vzorcev). Ob vzorčenju se opravijo tudi terenske meritve in opažanja.
Splošna priporočila za varno kopanje so dostopna na naslednji povezavi.
Rekreacija, povezana z vodo je zelo pomembna za zdravje in dobro počutje človeka. Poleg telesne aktivnosti predstavlja razvedrilo, sprostitev, počitek igro ter s tem krepi in ohranja zdravje. Bazenska kopališča, bazeni in kopalna voda v njih, lahko predstavljajo tudi tveganje za zdravje, vendar so tveganja znana, predvidljiva in obvladljiva z ustreznim strokovnim upravljanjem in nadzorom.
Odgovori na najpogostejša vprašanja, povezana z osnovnimi informacijami o kopalni vodi, pripravi in dezinfekciji, kakovosti ter priporočilih za varno kopanje, so dostopni na naslednji povezavi.
NIJZ na podlagi zakonodaje pripravlja priporočila, merila, navodila, elektronske obrazce, higienski red na kopališču, določene ocene tveganja ipd. Prav tako NIJZ pripravlja mnenja v povezavi s konvencionalnimi in biološkimi bazeni ter kopanjem na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih.
Kopalne vode v bazenih – konvencionalni in biološki bazeni
Kakovost zraka v dvoranskih bazenskih kopališčih in trikloramini