Tobačni in povezani izdelki

Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med mladimi v Sloveniji narašča

Tobačni in povezani izdelki

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjamo na zaskrbljujoče trende rabe novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med mladimi v Sloveniji.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 26.11.2024
Objavljeno: 25.11.2024

Rezultate raziskave »Vrednotenje učinkov novih ukrepov nadzora nad tobakom med mladimi«, ki je bila izvedena novembra 2023 na priložnostnem vzorcu dijakov drugega letnika srednjih šol, je na novinarski konferenci predstavila Helena Koprivnikar, ki je povedala, da rezultati kažejo na hitro naraščanje uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

Odstotek uporabnikov omenjenih izdelkov je med anketiranimi dijaki višji kot v splošni populaciji. Elektronske cigarete uporablja 30 % anketiranih dijakov (4 % uporabnikov v splošni populaciji), brezdimne tobačne izdelke (snus, fuge, tobak za žvečenje) uporablja 14 % (nekaj več kot 1 % uporabnikov v splošni populaciji), nikotinske vrečke (bele fuge) uporablja 12 % (1 % uporabnikov v splošni populaciji) in ogrevane tobačne izdelke 8 % anketiranih dijakov (3 % uporabnikov v splošni populaciji).

S prihodom novih tobačnih in nikotinskih izdelkov se tudi povečuje odstotek mladih, ki uporabljajo izdelke z nikotinom. To je zelo zaskrbljujoče, saj je uporaba nikotina med mladostniki povezana s pomembnimi dodatnimi tveganji v primerjavi z odraslimi (hitrejši nastop zasvojenosti, močnejša zasvojenost, vpletanje v intenziven razvoj možganov v tem obdobju z negativnimi posledicami, pri elektronskih cigaretah in brezdimnih tobačnih izdelkih tudi znatno višje tveganje za kajenje klasičnih cigaret). Poleg tega izpostavijo ti izdelki uporabnike številnim zdravju škodljivim snovem, vendar pa posledice dolgoročne uporabe še niso v celoti raziskane.

Mladi uporabljajo različne tobačne izdelke, predvsem pa so razlike vidne po spolu, je povedala. Dekleta se bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa bolj uporabljajo brezdimne tobačne izdelke in nikotinske vrečke. “Pri uporabi kateregakoli izdelka pa so dekleta vodilna, kar je seveda zaskrbljujoče, predvsem ker bodo prišle v reproduktivno dobo, imele otroka in zelo verjetno uporabljale ta izdelek. Nikotin pa povzroča škodljive posledice uporabe v času nosečnosti in po njej za otroka in mamo,” je opozorila.

Elektronske cigarete uporablja 30 % dijakov (v splošni populaciji 4 %).

Brezdimne tobačne izdelke uporablja 14 % dijakov (v splošni populaciji nekaj več kot 1 %).

Nikotinske vrečke uporablja 12 % dijakov (v splošni populaciji 1 %).

Ogrevane tobačne izdelke uporablja 8 % dijakov (v splošni populaciji 3 %).

Helena Koprivnikar je še izpostavila, da mladi te izdelke zaznavajo kot lahko dostopne in cenovno ugodne, ob tem pa so izpostavljeni obsežnemu marketingu tobačne industrije, tudi na družbenih omrežjih. Prodajalci pogosto ne spoštujejo prepovedi prodaje mladoletnim, kar še dodatno otežuje nadzor nad uporabo. Kot so poročali mladi v raziskavi, trgovci pogosto ne zavrnejo nakupa tobačnih izdelkov mladoletni osebi ali ob nakupu sploh ne zahtevajo osebnega dokumenta. Spoštovanje prepovedi prodaje mladoletnim je prenizko, je opozorila in dodala, da je takojšnje ukrepanje nujno, med ključnimi ukrepi je izpostavila višanje cen (preko višanja obdavčitve), regulacijo maloprodajnega trga (specializirane trgovine, bistveno manjše število prodajnih mest in omejitve lokacije prodajnih mest – oddaljenost od šol in mest, kjer se zbirajo mladi) in omejitve vsebnosti nikotina.

Vodja predstavništva Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji Melita Vujnović je opozorila, da poskuša tobačna industrija povečati uporabo tobaka med mladimi. To poleg oglaševanja med drugim počne z novimi izdelki, privlačno obliko in embalažo, elektronskimi cigaretami z aromami, prodajo v bližini šol, trženjem v digitalnem prostoru, na družbenih omrežjih in na igralnih platformah ter prodajo posameznih cigaret. Dodala je, da tobačna industrija uporablja spoznanja različnih znanosti, kot so antropologija, sociologija in psihologija, da bi razumela, kako ustvariti odvisne mladostnike, ki bi postali dolgotrajni uporabniki tobačnih izdelkov.

Uporaba nikotinskih izdelkov v mladostništvu povečuje tveganje za razvoj močne zasvojenosti in škodljivo vpliva na razvoj možganov, ki so pri mladih v intenzivni fazi razvoja.

Elektronske cigarete pa lahko tudi že pri kratkoročni uporabi privedejo do pomembnih posledic za zdravje, predvsem zdravje dihal, pa tudi epileptične napade je opozorila izr. prof. dr. Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. Izpostavila je, da so simptomi bolezni dihal pri najstnikih piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme.

Žanin Kužnik iz Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija je opozorila, da porasta uporabe elektronskih cigaret in fug ne opazijo le med srednješolci, temveč tudi osnovnošolci, ki so za razliko od prvih bolj dovzetni pri uporabi in eksperimentiranju z brezdimnimi tobačnimi izdelki (fuge) in nikotinskimi vrečkami, kar ne vzbuja skrbi le med šolskimi svetovalnimi službami in učitelji, temveč tudi izvajalci, ki se z njimi srečujejo. »Potreba po usmerjenih preventivnih programih, prek katerih ozaveščamo srednješolce in osnovnošolce o tveganjih uporabe nikotinskih izdelkov, se iz leta v leto povečuje.« Pomembno je, da poleg omenjenih preventivnih programov, šole s podobnimi programi krepijo tudi druge socialne veščine (kritično mišljenje, komuniciranje, krepitve odnosov, je še izpostavila ter dodala, da moramo začeti izvajati ukrepe za omejitev vpliva industrije na socialnih omrežjih in dosledno izvajanje zakonodaje, saj lahko le s celovitim pristopom zaščitimo zdravje otrok in mladih.

Podatke o tobačnih in nikotinskih izdelkih zbirajo tudi v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), problematično pa je, da nikotinske vrečke še ne spadajo v obseg obveznega poročanja, kar pomeni nekoliko slabši nadzor nad temi izdelki na trgu, je povedala Lucija Smojver z NLZOH. “Ti izdelki predstavljajo visoko tveganje za otroke in mladostnike ter tudi za odrasle, vsekakor pa se nam zdi problematična sočasna uporaba nikotinskih vrečk z ostalimi tobačnimi in povezanimi izdelki, s čimer še bolj ogrožajo svoje zdravje,” je dodala.

Tobak v obliki cigaret je le ena od poti, s katero uporabniki vnašajo nikotin v telo je izpostavil dr. Tomaž Čakš z NIJZ in dodal, da mladi vse pogosteje pričenjajo z uporabo nikotina prek novih izdelkov, kot so elektronske cigarete, brezdimni tobačni izdelki in nikotinske vrečke, kar vodi v zgodnjo zasvojenost. »Nikotin je snov, ki hitro zasvoji, in mlajši kot je uporabnik, večja je verjetnost za močno zasvojenost. Ob tem je nikotin izjemno škodljiv, saj negativno vpliva na razvoj možganov mladostnikov, zlasti na dele, ki so odgovorni za pozornost, učenje, nadzor impulzov in razpoloženje,« je dodal ter izpostavil, da poleg tega raba nikotina v adolescenci povečuje tveganje za razvoj odvisnosti od drugih drog v kasnejših obdobjih. Še posebej skrb vzbujajoče je, da se nikotin promovira tudi med mladimi športniki, pri čemer nekateri trenerji ali starši nezavedno spodbujajo njegovo uporabo kot način za boljšo osredotočenost, kar je zelo nevarno.

Kje lahko mladi, zasvojeni z nikotinom, poiščejo pomoč

Večina uporabnikov nikotinskih izdelkov bi želela prenehati z njihovo rabo, toda le redki so zares sposobni za ta korak, še posebej, če poskušajo to sami, brez pomoči. Za to so na voljo izobraženi terapevti v okviru  zdravstvenih domov ter tako imenovanih Zdravstveno-vzgojnih centrov in Centrov za krepitev zdravja. Po novem pa so na voljo tudi Centri za duševno zdravje, kjer so določeni namenjeni predvsem mladim. V njih posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo podporo tudi pri premagovanju težav pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom.

V okviru NIJZ deluje brezplačna anonimna telefonska številke 080 2777, na katero se lahko obrnejo po pomoč in nasvete tisti, ki bi želeli prenehati z rabo nikotina. Na tej telefonski številki lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju preko telefona. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno