Pri ogrevanih tobačnih izdelkih uporabnik vstavi posebej oblikovano, krajšo cigareto, ki vsebuje tobak, v napravo z baterijami. Ta jo segreje, pri čemer nastane aerosol, ki ga uporabnik vdihava. Na spodnji sliki je shematičen prikaz ogrevanega tobačnega izdelka.
V Evropi so se ogrevani tobačni izdelki pojavili okoli leta 2014, v Sloveniji se je prvi tovrstni izdelek pojavil konec leta 2017.
Uporabnik je ob uporabi ogrevanih tobačnih izdelkov izpostavljen znatnim količinam zdravju škodljivih snovi, ki so v tobačnem dimu in takim, ki jih v tobačnem dimu ni. Nekatere snovi so v aerosolu ogrevanih tobačnih izdelkov v nižjih ravneh, številne pa v višjih ravneh kot v tobačnem dimu. Uporabniki ogrevanih tobačnih izdelkov so izpostavljeni podobnim količinam nikotina kot pri kajenju cigaret.
Učinki na zdravje pri dolgoročni uporabi ogrevanih tobačnih izdelkov še niso ustrezno raziskani, saj so ti izdelki na trgu še prekratek čas. Glede na dostopne podatke ni možno trditi, da so ti izdelki manj škodljivi kot kajenje cigaret.
Ogrevani tobačni izdelki niso vrsta pomoči pri opuščanju kajenja. Trenutno ni na voljo podatkov in kvalitetnih raziskav na to temo za zaključke osnovane na dokazih. Prav tako še niso ustrezno raziskani škodljivi učinki dolgoročne uporabe ogrevanih tobačnih izdelkov na zdravje, saj so ti izdelki na voljo še prekratek čas.
Na voljo so številne preizkušene in varne, registrirane in nadzorovane vrste medikamentozne pomoči pri opustitvi kajenja (žvečilke, obliži, inhalatorji, zdravila na recept), ki jih na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje priporočamo osebam, ki želijo opustiti kajenje ali druge tobačne in nikotinske izdelke. Le opustitev kateregakoli tobačnega ali izdelka z nikotinom zagotavlja, da posameznik ne bo več izpostavljen različnim škodljivim kemičnim snovem, in bo tako v največji možni meri zaščitil svoje zdravje.
Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki povezana s pomembnimi tveganji. Nikotin uporabnike zasvoji, kar pomeni, da bodo redni uporabniki oziroma kupci teh izdelkov. Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen. Mladostništvo je tudi ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov moti razvoj možganskih omrežij, in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti ter višjega tveganja za uporabo drugih drog.
Nikotin ima številne škodljive učinke na zdravje. Gre za zelo strupeno snov, zato lahko pri prevelikem vnosu v telo pride do zastrupitve (namerne ali nenamerne). Pri blažjih zastrupitvah se lahko pojavijo slabost, bruhanje, kašelj, vrtoglavica, zmedenost, pospešeno bitje srca. Pri vnosih 5 mg nikotina na kg telesne teže ali višjih, pa lahko pride tudi do smrti. Nikotin ima poleg tega še druge škodljive učinke na zdravje, med njimi so poleg zasvojenosti še škodljivi učinki na razvoj možganov pri mladostnikih, učinki na srčno-žilni sistem (zvišan srčni utrip, krvni tlak, spremembe v stenah žilja, zožitve, aterosklerotični plaki, prispeva k ishemični srčni bolezni in drugim boleznim srca in žilja, tudi motnjam erekcije), pospeševanje rasti tumorjev, škodljivi učinki na pljuča (poškodbe tkiva pljuč, zoženje dihalnih poti), škodljivi učinki na imunski sistem, upad kognitivnih sposobnosti s starostjo ter škodljivi učinki med nosečnostjo in po njej (škodljivi učinki na razvoj možganov in pljuč, prezgodnji porod, mrtvorojenost, nenadna smrt dojenčka).
Načini opuščanja so mnogoteri in za različne posameznike različno učinkoviti. Zasvojeni z nikotinom lahko v Sloveniji najdejo več oblik pomoči. Tako so v okviru zdravstvenih domov tako imenovani Zdravstveno-vzgojni centri in Centri za krepitev zdravja, kjer posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo brezplačno podporo pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč se izvaja lahko kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje tudi v smislu spreminjanja načina življenja in vedenja. Zdravljenje zajema svetovanje, kar vključuje osebno in družbeno podporo ter vedenjsko in kognitivno terapijo, pa tudi svetovanje za farmakološko zdravljenje. Informacije o omenjenih centrih lahko najdete na povezavi: https://www.skupajzazdravje.si/zemljevid/
V okviru NIJZ deluje tudi brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na kateri lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju preko telefona. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.
Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na internetu na forumu https://med.over.net/.
Več informacij je na voljo tudi v gradivih, dostopnih na povezavah:
https://www.nijz.si/sl/publikacije/kajenje-skoduje-vasemu-zdravju
https://www.nijz.si/sl/publikacije/izzivi-opuscanja-kajenja
https://www.nijz.si/sl/publikacije/ne-bom-vec-kadil-ne-bom-vec-kadila
Poleg tega so v lekarnah na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja (registrirane, varne, preizkušene in nadzorovane), ki pomagajo kadilcu k uspešnejši opustitvi kajenja. Na voljo so tako žvečilke, obliži in inhalatorji, o uporabi teh izdelkov vam lahko svetujejo v lekarni. Zdravila na recept lahko predpiše osebni zdravnik.
Pri zasvojenem mladoletniku se po pomoč lahko obrnete na strokovnjake v Centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki se nahajajo v zdravstvenih domovih v različnih krajih Slovenije, več informacij o omenjenih centrih je na voljo na povezavi: https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/centri-za-dusevno-zdravje/otroci-in-mladostniki/
Priporočamo, da kadilci, ki želijo opustiti kajenje, pri tem uporabljajo preizkušene, varne in klinično testirane pripomočke, s strani Agencije za zdravila odobrene nikotinske nadomestke ter zdravila, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik na recept. Različni izdelki z nikotinom, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki ali nikotinske vrečke, niso pripomočki za opuščanje kajenja. Zato jih ne priporočamo oziroma jih povsem odsvetujemo, saj vzdržujejo zasvojenost z nikotinom in imajo škodljive učinke na zdravje.
Ogrevani tobačni izdelki ogrožajo naše okolje in verjetno predstavljajo še resnejšo grožnjo okolju kot tobačne cigarete. Za njih so značilni intenzivnejši proizvodni procesi in materiali, ki niso biološko razgradljivi in jih ni možno reciklirati. Izdelki vsebujejo kovinske dele, vezje, baterije in strupene snovi, kot so npr. težke kovine. Tvorijo strupene emisije, ki onesnažujejo okolje. Soli nikotina in težke kovine se izpirajo v zemljo in vodo ali pa jih zaužijejo živali. Proizvajalci potrošnikom večinoma ne dajejo informacij o primernem odstranjevanju odpadkov, povezanih s temi izdelki. Odstranjevanje teh odpadkov na okolju varen in prijazen način postaja vedno večji problem.
- Ozaveščajte o škodljivih vplivih na okolje.
- Ne uporabljajte teh izdelkov oziroma opustite njihovo uporabo za zaščito svojega zdravja in zaščito našega okolja, planeta.
- Podprite ukrepe za odgovornost industrije za škodljive vplive na okolje in odstranjevanje odpadkov.
- Podprite ukrepe v povezavi s prepovedmi teh izdelkov za enkratno uporabo.
- Podprite ukrepe nadzora nad tobakom.
Sorodni članki
Vse iz tematikeUporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med mladimi v Sloveniji narašča
Prva objava: Nacionalna raziskava o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2023
EMCDDA začenja z izvedbo Evropske spletne raziskave o uporabi drog 2024
Za dobro javno zdravje
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.