Tobačni in povezani izdelki

Na NIJZ podpiramo ukrepe v predlogu sprememb Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI)

Tobačni in povezani izdelki

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 25.03.2024
Objavljeno: 25.03.2024

Tobačni in nikotinski izdelki, ki jih predlog sprememb regulira, so zdravju škodljivi. Zadnji dostopni podatki kažejo, da je zvišanje tveganja za bolezni srca in žilja, bolezni dihal in sladkorno bolezen pri dolgoročni uporabi elektronskih cigaret podobno ali blizu zvišanju tveganja pri kajenju klasičnih cigaret. Poleg tega imajo elektronske cigarete lahko resne posledice že pri kratkoročni uporabi, to so epileptični napadi, akutne kemične poškodbe pljuč, različne oblike pljučnic, poslabšanje astme, zastrupitve z nikotinom, poškodbe, opekline. Za ogrevane tobačne izdelke ni dokazov, da so manj škodljivi kot kajenje.

Izdelki so izdelani tako, da najbolj privlačijo otroke, mladostnike, mlade odrasle, in arome imajo pri tem najpomembnejšo vlogo. So ključen dejavnik za začetek uporabe in uporabo teh izdelkov. Arome tudi zmanjšajo neprijetne učinke nikotina ob vdihavanju aerosola in tako povečajo privlačnost izdelkov, še posebej osvežilne arome, kot je mentol. Izdelki z aromami so zmotno zaznani kot manj škodljivi za zdravje, vendar pa za arome ni dokazov, da so varne pri vdihavanju. Za številne arome je dokazano, da lahko povzročijo hude bolezni pljuč, poklicno astmo, druge škodljive učinke na dihala, lahko sprožijo alergijske reakcije, številne imajo škodljive učinke na človeške celice in to so vsakdanje arome, npr. arome masla, cimeta, mentola, jagode, vanilje idr.

Nikotin, ki ga vsebujejo ti izdelki, močno zasvoji, zasvojenost vodi v ponavljanje uporabe – zasvojene osebe so redni uporabniki in redni kupci teh izdelkov.

Mladi v Sloveniji pogosteje uporabljajo te izdelke kot odrasli in med njimi uporaba narašča hitreje kot med odraslimi. Naj kot primer izpostavimo odstotek uporabnikov elektronskih cigaret – uporaba se začne že pred 11. letom starosti, med 11-letniki jih uporablja 2 %, med 13-letniki 6 %, med 15 in 17-letniki je uporabnikov približno petina, podobno med mladimi odraslimi, medtem ko v splošni populaciji beležimo 7 % uporabnikov. To so podatki iz leta 2022, odstotki uporabnikov so zdaj zelo verjetno višji. Ti podatki so zelo zaskrbljujoči – otroci, mladostniki in mladi odrasli so namreč bolj kot odrasli dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom in mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe izdelka z nikotinom, hitreje in močneje bo zasvojen. Nikotin se vpleta tudi v intenzivni razvoj možganov, ki poteka do 25. leta starosti in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na miselne sposobnosti, zvišanja tesnobnosti, impulzivnosti idr, zviša se tveganje za uporabo drugih psihoaktivnih snovi. Poleg tega uporaba elektronskih cigaret pri mladostnikih za 3-4-krat zviša tveganje, da bodo začeli kaditi cigarete oziroma postali kadilci cigaret.

Nikotinske vrečke, ki lahko vsebujejo tudi zelo visoke ravni nikotina, pa še sploh niso regulirane in se torej lahko prodajajo tudi mladoletnim.

Ključno je, da čim prej ukrepamo in potrdimo v predlogu sprememb ZOUTPI predlagane ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje uporabe teh izdelkov, predvsem med otroci, mladostniki in mladimi odraslimi, torej za njihovo zaščito. Še posebej ključna je prepoved arom v elektronskih cigaretah, kjer predlog dovoljuje le tobačne arome.

Zaščita zdravja otrok in mladostnikov ter zagotavljanje zdravega življenjskega okolja sta zagotovljena z Ustavo RS in morata biti nad pravico do svobodne gospodarske pobude in dobički, ustvarjenimi z izdelki, škodljivimi zdravju, ki jih uporabljajo predvsem otroci in mladostniki. V Ustavi RS je jasno navedeno, da se gospodarska dejavnost ne sme izvajati v nasprotju z javno koristjo.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Območna enota Celje

Stari grad v Celju in krožišče v Laškem sijala v turkizni barvi

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno