Tobačni in povezani izdelki

Kampanja SZO razkriva taktike tobačne industrije za vplivanje na javnozdravstvene politike

Tobačni in povezani izdelki

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je v mesecu novembru 2023 uradno začela s kampanjo "Prenehajte z lažmi" kot ključno pobudo za zaščito mladih pred tobačno industrijo in njihovimi smrtonosnimi izdelki, s pozivom k prekinitvi vmešavanja tobačne industrije v javnozdravstvene politike posameznih držav.  

Zadnje posodobljeno: 04.12.2023
Objavljeno: 04.12.2023

Kampanjo podpirajo novi dokazi iz publikacije “Globalni indeks vmešavanja tobačne industrije 2023”, ki ga je objavila organizacija STOP in Globalni center za dobro upravljanje v okviru nadzora nad tobakom, ki kažejo, da so prizadevanja za zaščito javnozdravstvenih politik pred povečanjem vmešavanja tobačne industrije upadla po vsem svetu.

Cilj kampanje SZO je podpreti glas mladih, razkriti taktike tobačne industrije in povečati ozaveščenost javnosti o potrebi po obrambi javnozdravstvenih politik ter zaščiti zdravja prihodnjih generacij. Mladinske skupine po vsem svetu pozivajo države, naj “…sprejmejo odločitve in nas zaščitijo pred manipulativnimi praksami tobačne in sorodnih industrij.”

“SZO podpira mlade po vsem svetu, ki od vlad zahtevajo zaščito pred smrtonosno industrijo, ki cilja nanje s škodljivimi izdelki, medtem ko odkrito laže o vplivih teh izdelkov na zdravje. Vse države pozivamo, naj zaščitijo javnozdravstvene politike pred to smrtonosno industrijo tako, da ji ne dovolijo, da bi sedela za mizo pri oblikovanju politik,” je dejal dr. Ruediger Krech, direktor za promocijo zdravja pri SZO.

Video je na voljo na naslednji povezavi.

Tobačna industrija poskuša posegati v pravico držav, da varujejo zdravje ljudi, tako da tožijo vlade na sodiščih ali ponujajo finančne in stvarne spodbude, da bi lahko vplivale na politike nadzora nad tobakom, celo na prihajajoči konferenci pogodbenic Okvirne konvencije SZO o nadzoru nad tobakom. SZO podpira države pri zagovarjanju z dokazi podprtih ukrepov za nadzor nad tobakom pred vmešavanjem industrije.

Tobačna industrija še naprej laže javnosti, uporabljajoč različne načine za širjenje dezinformacij, vključno z:

  • Navideznimi skupinami in drugimi interesnimi organizacijami
  • Vplivneži na družbenih medijih
  • Sponzoriranimi dogodki
  • Financiranjem znanstvenikov in pristranskimi raziskavami
  • Podpiranjem pobud za družbeno odgovornost podjetij

SZO se zaveda, da si tobačna industrija vztrajno prizadeva tržiti svoje izdelke ranljivim skupinam, zlasti mladim, zato se je zavezala, da bo razkrila poskuse te industrije, da bi oslabila javnozdravstvene politike, in pozvala oblikovalce politik, naj se odločno uprejo vplivu tobačne industrije. K temu se je zavezalo 183 pogodbenic Okvirne konvencije SZO o nadzoru nad tobakom, ki so to storile v okviru globalne zdravstvene pogodbe.

Tobačna industrija že dolgo laže javnosti in celo vztraja, da kajenje ne povzroča pljučnega raka. Danes vemo, da tobak povzroča 25 % vseh rakavih obolenj in vsako leto ubije več kot 8 milijonov ljudi, vendar industrija vztraja pri trženju tako imenovanih “novih” in “varnejših” izdelkov, za katere vemo, da so škodljivi za zdravje, hkrati pa še vedno vsako leto proizvede na bilijone cigaret.

Ker polovica kadilcev prezgodaj umre zaradi kajenja tobaka, je ohranjanje trga tobaka in nikotina močno odvisno od pridobivanja novih, mladih uporabnikov, zato tobačna podjetja uporabljajo številne taktike za pridobivanje zaupanja in zanimanja mladih v zgodnji mladosti. K popularizaciji teh izdelkov med mladimi so še dodatno prispevale cigarete z mentolom in drugimi aromami ter  elektronske cigarete s sladkimi aromami in privlačnim dizajnom, pri čemer se številni potrošniki večinoma ne zavedajo negativnih učinkov na svoje zdravje.

Tobačna industrija vlaga ogromne vsote denarja v lobiranje proti politikam nadzora nad tobakom in financira organizacije, ki podpirajo njene interese. Takšne taktike tobačne industrije, če se nanje ne odzovemo oziroma jih ne nadzorujemo, povzročajo javnemu zdravju neizmerno škodo. Poleg tega proizvodnja in uporaba tobačnih in nikotinskih izdelkov pomembno škodljivo vplivata še na druga ključna področja, kot so okolje, duševno zdravje in otroško delo.

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

6. Dan brez alkohola na Koroškem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno