Telesna dejavnost

15. oktober – svetovni dan hoje: Naredimo prvi korak k zdravju in trajnosti

Telesna dejavnost

Hoja je najpreprostejša oblika telesne dejavnosti, saj zanjo ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov in načrtovanja. Pomembna je le primerna obutev, prilagojena glede na okolje, zahtevnost terena in vreme. Hodimo lahko po opravkih, po stanovanju, do službe, šole ali pa gremo na sprehod, kjer je edini cilj hoje, da smo telesno dejavni. S hojo pa ne krepimo le našega zdravja, temveč prispevamo tudi k čistejšemu okolju in manjši porabi goriv in energije.

Zadnje posodobljeno: 14.10.2024
Objavljeno: 14.10.2024

Zakaj je hoja dobra za zdravje?

Hoja je oblika aerobne telesne dejavnosti, kjer krepimo predvsem naš srčno-žilni in dihalni sistem. Z različno težavnostjo hoje lahko vplivamo na intenziteto telesne dejavnosti. Če hodimo po mestu, nakupujemo in se pogovarjamo s prijatelji, spada takšna hoja pod nizko intenzivno telesno dejavnost. Za pozitivne učinke na zdravje moramo hojo nekoliko pospešiti. Hitra hoja, kjer se že nekoliko zadihamo in povišamo srčni utrip, predstavlja telesno dejavnost zmerne intenzitete. Če hojo še nekoliko pospešimo ali hodimo v hrib, pa je to lahko že visoko intenzivna telesna dejavnost.

Odrasli naj za znatne koristi za zdravje čez teden izvajajo vsaj 150–300 minut zmerno intenzivne, aerobne telesne dejavnosti ali vsaj 75–150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti oziroma enakovredno kombinacijo telesne dejavnosti obeh intenzivnosti.

Predlogi za obeležitev svetovnega dneva hoje:

  • Sprehod,
  • poučen pohod po gozdnih poteh in raziskovanje rastlinskega sveta,
  • tekmovanje v hoji (spremljajte število svojih korakov na dan in spodbudite družinske člane, prijatelje, sodelavce, da se vam pridružijo),
  • udeležba na pohodih in drugih dogodkih v vaši lokalni skupnosti.

Dogodki v centrih za krepitev zdravja (CKZ) in zdravstvenovzgojnih centrih (ZVC)

V vašem najbližjem CKZ ali ZVC se pozanimajte, kdaj se bo izvajal naslednji občinski preizkus hoje na 2 km, kjer boste pridobili informacije o vaši aerobni telesni pripravljenosti.

V primeru, da se vračate na pot redne hoje kot telesne dejavnosti, vam bo fizioterapevt ali kineziolog v CKZ/ZVC predstavil Mavrični program hoje, pri katerem se zahtevnost postopoma povečuje. V kolikor pa vas zanimajo nekoliko večji gibalni izzivi, lahko na individualnem posvetu pri fizioterapevtu ali kineziologu pridobite tudi informacije o Programu povečevanja števila korakov – Korak za korakom.

 

Ne velja samo hoja za krepitev zdravja in telesne pripravljenosti

V primeru, da hoja zaradi različnih razlogov za vas ni optimalna oblika aerobne telesne dejavnosti, izvajate tisto aerobno telesno dejavnost, ki vam ustreza in v kateri uživate. To je lahko kolesarjenje, plavanje, ples in vse druge oblike vadb ter gibanja, pri katerih se zadihate in se vam srčni utrip nekoliko zviša. Tudi pri tem izboru vam lahko svetujejo strokovnjaki iz ZCK/ZVC.

Naj torej z današnjim dnem, korak za korakom, hoja postane del vašega vsakdana. Vaše zdravje in okolje vam bosta hvaležna.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Celje

Stari grad v Celju in krožišče v Laškem sijala v turkizni barvi

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Območna enota Kranj

Gorenjska v znamenju duševnega zdravja 2024

Podrobno