»Ključno je, da se ljudje testirajo čimprej in da zdravniki testiramo, ko je to potrebno. Premalokrat je poudarjeno, da je ena od možnosti testiranja tudi pri izbranem osebnem zdravniku, na primarnem nivoju. Od vseh specialistov ljudje izbrane osebne zdravnike, specialiste splošne oziroma družinske medicine, obiskujejo najpogosteje, v Evropski uniji povprečno štiri- do šestkrat letno. Priložnosti za testiranje je torej veliko in s tem je v Sloveniji omogočeno čimprejšnje odkrivanje bolezni in pravočasen začetek zdravljenja,« dodaja doc. dr. Nena Kopčavar Guček iz Zdravstvenega doma Ljubljana.
»MSM spodbujamo k rednemu testiranju. K zelo dobremu obvladovanju okužbe s HIV med njimi gotovo pripomoreta kombinirana preventiva in izboljšana kultura testiranja. K temu pomembno pripomore tudi uspešno zastavljeno testiranje v skupnosti za MSM, ki ga v partnerstvu z Inštitutom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani izvajamo že od leta 2009. Opažamo pa padec uporabe kondoma v tej populaciji in porast spolno prenosljivih okužb, kot sta sifilis in gonoreja, zato jim ob ostalih preventivnih ukrepih priporočamo dosledno uporabo kondoma in lubrikanta,« pove predstavnik Legebitre Mitja Ćosić.
Prof. dr. Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana pritrjuje, da se povečuje število spolno prenosljivih okužb med populacijo po vsej Evropi, tudi pri nas: »Klamidija in humani papilomavirusi (HPV) so še posebej razširjeni med mladimi ženskami in moškimi. Beležimo vse več okužb z genitalnimi mikoplazmami, podobnimi klamidijski okužbi, ki so že odporne proti priporočenemu zdravljenju. Številne spolno prenosljive okužbe pa se lahko dobro zdravijo in pozdravijo, vendar lahko, če ostanejo nezdravljene, povzročijo resne zdravstvene težave, kot sta rak ali neplodnost. Vse pomembnejše postaja obvladovanje okužbe z virusoma hepatitisa B in C zaradi resnih zdravstvenih posledic, kot sta ciroza in rak jeter, ter zaradi novih uspešnih načinov zdravljenja, ki lahko preprečijo številne prezgodnje smrti. Zato spodbujamo k takojšnjem iskanju zdravstvene pomoči ob tveganem spolnem vedenju, še posebej pa ob pojavu katerih koli bolezenskih simptomov in znakov, značilnih za spolno prenosljive okužbe. Izjemnega pomena so tudi preventivna cepljenja proti tistim okužbam, ki jih lahko na tak način preprečimo (HPV, hepatitis B ter hepatitis A in bolezen MPOX za MSM).«
Združenje DrogArt, ki mlade med drugim osvešča tudi o zaščiti pred HIV in pred drugimi spolno prenosljivimi okužbami, v decembru vabi k obisku Muzeja spolno prenosljivih okužb, ki ga odpirajo 30. novembra 2023 na Štefanovi ulici 11 v središču Ljubljane. Simon Kovačič pojasnjuje: »Muzej je zasnovan kot izkustveno-razstavni prostor, v katerem bomo prikazali pomembne informacije o spolno prenosljivih okužbah ter tako na atraktiven in inovativen način ozaveščali o pomembnosti zaščite in rednega testiranja. Z zanimivim doživetjem v stilu nočnega življenja želimo v muzej pritegniti predvsem mlade. Odprt bo vsak dan do vključno 12. decembra od 12.00 do 18.00, vstop pa je brezplačen.«
Člani Komisije za aids zaključujejo, da je prenos spolno prenosljivih okužb z nezaščitenimi spolnimi odnosi mogoče preprečiti z odgovornim spolnim vedenjem: odlašanjem s spolnimi odnosi, poznavanjem spolnih partnerjev, omejevanjem števila spolnih partnerjev z obojestransko zvestobo partnerjev ter s pravilno in dosledno uporabo kondoma z lubrikantom pri spolnih odnosih. Ob tem se zavzemajo za uporabo vseh preventivnih metod in strategij, ki so na voljo: temeljne preventive, testiranja, zgodnjega zdravljenja, zaščite z zdravili pred in po izpostavitvi, diagnosticiranja in zdravljenja spolno prenosljivih okužb ter obveščanja partnerjev o izpostavljenosti okužbi.