Življenjski slog

Slovenija gre v šolo 2024: Izberi svojo energijo – do dobre energije brez energijskih pijač

Življenjski slog

Ko se otroci in mladostniki vračajo v šolske klopi, se povečuje tudi potreba po ohranjanju koncentracije, energije in zbranosti skozi dolge šolske dni. V okviru kampanje "Slovenija gre v šolo" želimo letos opozoriti tudi na škodljive učinke energijskih pijač, ki postajajo vse bolj priljubljene med mladimi. Čeprav so te pijače pogosto predstavljene kot hiter vir energije, lahko njihova redna uporaba prinese resne zdravstvene težave, vključno z motnjami spanja, anksioznostjo in težavami s srcem. V tem članku bomo pojasnili, zakaj so energijske pijače nevarne, in predstavili zdrave alternative, ki otrokom pomagajo ohranjati energijo in koncentracijo na zdrav in naraven način.

Zadnje posodobljeno: 10.09.2024
Objavljeno: 09.09.2024

Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC, 2018) je pokazala, da energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik. Po ocenah naj bi slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač mesečno, kar Slovenijo uvršča v evropsko povprečje, vendar se starostna meja uživanja energijskih pijač znižuje. Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije (2021) med ljubljanskimi osnovnošolci je pokazala, da jim energijske pijače ponudijo celo starši sami, misleč, da gre za eno izmed brezalkoholnih pijač.

Pomembno je vedeti, da energijske pijače niso običajne brezalkoholne pijače. Vsebujejo predvsem kofein in ostale snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila, ter barvila in arome. Nekatere od teh snovi sicer najdemo tudi v običajni hrani, vendar v veliko manjših količinah in odmerkih, kot jih posameznik zaužije z energijskimi pijačami. Zaradi nižje telesne mase se pri otrocih in mladostnikih neželeni učinki pojavijo hitreje in bolj intenzivno kot pri odraslih. Za določitev varnega vnosa kofeina pri otrocih in mladostnikih ni na voljo dovolj podatkov, zato se pri njih uporabo energijskih pijač popolnoma odsvetuje. Ker je kofein, ki je pomembna sestavina teh pijač, precej grenak, pogosto vsebujejo še velike količine sladkorja, kar jih uvršča med izdelke z visoko vsebnostjo sladkorja.

Z eno popito pločevinko energijske pijače (500 ml) v telo vnesemo tudi do 55 g sladkorja oziroma 11 vrečk (5g) sladkorja. Za zmerno aktivnega 12-letnika to pomeni dobrih 10% dnevnega energijskega vnosa.

 

Vemo, da je tempo življenja hiter, obveznosti se kopičijo, utrujenost pa je včasih neizogibna. Pogosto je najlažje poseči po energijskih pijačah, ki obljubljajo hitre rezultate. Ampak resnica je, da te pijače prinašajo le kratkotrajen učinek in dolgoročno škodijo vašemu zdravju. Ne dovolite, da vas te pijače ujamejo v past umetne energije!

Namesto tega se osredotočite na to, kar vaše telo zares potrebuje – gibanje in zdravo prehrano. Redna telesna aktivnost, pa naj bo to šport, hoja, ples ali kolesarjenje, vam bo dala tisto pravo, trajno energijo. Hrana, bogata s hranili, kot so sadje, zelenjava, polnovredne žitarice in beljakovine, vam bo pomagala ohranjati energijo skozi ves dan, brez hitrih vzponov in padcev, ki jih prinašajo sladkor in kofein.

Pomislite, kako se počutite po dobrem treningu ali ko zaužijete zdrav obrok – to je prava moč! Skrb za vaše telo danes pomeni boljše zdravje in več energije jutri. Odločite se za zdrav način življenja in bodite navdih drugim.

Vi ste prihodnost – izberite svojo energijo, ki vam bo dala dolgoročno moč. Zato pridite do dobre energije brez energijskih pijač!

Za dobro javno zdravje
Programi

Mestna občina Koper je gostila letno nacionalno srečanje članic slovenske mreže Zdravih mest

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno