Življenjski slog

Slovenija gre v šolo 2024: Pomen vključevanja v skupnost in socialnih veščin za mlade – ključ do uspešnega sodelovanja

Življenjski slog

Z vsakim novim šolskim letom se pred mladimi odpira vrsta priložnosti za osebni in družbeni razvoj. V letošnji kampanji Slovenija gre v šolo 2024 poudarjamo tudi pomen vključevanja v širšo skupnost in razvoj socialnih veščin, ki so ključne za uspešno življenje v sodobni družbi. Mladi se ne učite le iz knjig in predavanj, temveč tudi skozi medosebne odnose, sodelovanje in prispevek k družbeni blaginji. Vključevanje v skupnost vam omogoča, da se učite empatije, spoštovanja različnosti ter razvijajo veščine, kot so timsko delo, komunikacija in reševanje konfliktov, ki vam bodo koristile skozi celotno življenje.

Zadnje posodobljeno: 10.09.2024
Objavljeno: 11.09.2024

Šola ni le kraj formalnega izobraževanja, temveč tudi prostor, kjer mladi gradijo odnose, si izmenjujejo ideje in oblikujejo svojo identiteto. Prav vključevanje v različne šolske in obšolske dejavnosti omogoča razvoj teh pomembnih socialnih veščin, ki so osnova za osebno zadovoljstvo in družbeno odgovornost. V današnjem svetu, kjer so digitalni odnosi pogosto v ospredju, je še posebej pomembno spodbujati mlade, da aktivno sodelujejo v skupnosti in krepijo pristen medosebni stik.

Socialne veščine so vedenja, ki spodbujajo učinkovito komunikacijo in zadovoljne odnose med ljudmi. Zajemajo veščine, kot so navezovanje novih stikov, vzpostavljanje prijateljstev, zmožnost empatije, sodelovanja, dogovarjanja, poslušanja, izražanja svojih čustev in misli, reševanje konfliktov … Socialne veščine so lahko enostavne, kot je vzpostavljanje očesnega stika, ali pa kompleksne, kot je npr. zmožnost pridružiti se k aktivnosti ali prositi prijatelja za pomoč.

Socialnih veščin se vsi učimo vse življenje, v obdobju mladostništva pa je to še posebej pomembno, saj sta pripadnost in sprejetost pri drugih med mladostnikovimi temeljnimi potrebami. Eni se jih učijo mimogrede, drugi pa imajo pri tem težave.

Če imaš težave z navezovanjem stikov tudi ti, je tukaj nekaj idej, ki ti bodo morda v pomoč:

  • Morda ti bo za začetek lažje, če boš stik z vrstnikom vzpostavil preko telefona ali spletnega socialnega omrežja. Najprej razmisli, s kom se želiš pogovarjati. Pokliči tisto osebo ali jo pozdravi preko spletnega omrežja. Najprej jo lahko povprašaš: »Kako si?« in »Kaj počneš?«. Najverjetneje bo druga oseba vrnila vprašanja. Tako se bo začel pogovor. Pogovor lahko traja dolgo, lahko bo krajši, odvisno od razpoloženja in časa obeh. Pomembno je, da se na koncu poslovita. Pri vzpostavljanju stika z drugim v živo, izberi osebo, s katero že imaš kakšno pozitivno izkušnjo. Najbolje je, da stopiš do te osebe, vzpostaviš očesni kontakt, jo pozdraviš, povprašaš o kakšni stvari, recimo o domači nalogi, kako ji je šel zadnji test … Poskušaj dobro poslušati, kaj ti oseba govori, bodi obrnjen v smer sogovornika. Če te kaj zanima o temi, postavi vprašanje. Tudi ti lahko poveš, kaj si misliš o domači nalogi ali testu.
  • Kadar razmišljaš in te je strah se pridružiti skupini ali posamezniku, je najbolje, da se spoprimeš s strahom, tako da pristopiš ter prijazno in mirno vprašaš, če se lahko pridružiš: »Se ti/vam lahko pridružim?«.
  • Stik lahko navežeš tudi tako, da podaš kak kompliment. Kompliment naj bo iskren. Poveš lahko nekaj lepega, kar resnično misliš. Recimo: »Ta majica ti lepo pristaja!«.

Ljudem veliko pomeni, če so nam drugi pripravljeni pomagati. Tudi pomoč drugemu je pomembna socialna veščina, ki lahko vodi tudi k razvoju prijateljstva. Pri drugem lahko preveriš, ali potrebuje pomoč, tako da ga povprašaš: »Ali morda potrebuješ pomoč?«. Morda si že slišal, da je fant punci (ali obratno) pomagal pri pobiranju učbenikov, ki so ji padli po tleh, nato pa sta se zapletla v pogovor.

V kampanji Slovenija gre v šolo 2024 opominjamo, da je šola veliko več kot le prostor za pridobivanje znanja. Je tudi mesto, kjer mladi razvijajo ključne socialne veščine, se vključujejo v skupnost in gradijo temelje za odgovorno in povezano življenje v družbi. Z vključevanjem v šolske in obšolske aktivnosti krepijo občutek pripadnosti, empatijo in medosebno komunikacijo, kar jih pripravlja na izzive, s katerimi se bodo soočali v prihodnosti.

Ko podpiramo mlade pri razvoju teh veščin, vlagamo v njihovo osebno rast in prihodnost naše družbe. Zmožnost sodelovanja, poslušanja, sprejemanja raznolikosti in reševanja konfliktov niso le pomembne za njihov uspeh, temveč so ključne za ustvarjanje bolj vključujoče in povezane skupnosti. Skupaj z mladimi lahko gradimo svet, v katerem so spoštovanje, razumevanje in sodelovanje vrednote, ki nas vodijo v svetlo prihodnost.

 

To sem jaz - socialne veščine

To sem jaz - socialne veščine

Za dobro javno zdravje
Programi

Mestna občina Koper je gostila letno nacionalno srečanje članic slovenske mreže Zdravih mest

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno