Majhna okrogla baterija, ki jo otrok nese v usta, se lahko zatakne v dihalnih poteh in povzroči zadušitev. Če otrok baterijo pogoltne, pa lahko pride do resnih poškodb požiralnika, ki so življenje ogrožajoče. Baterijo po zaužitju prekrije sluz, pri čemer zaradi stika s slino v 15 minutah steče blag električni tok, ki že v 2 urah povzroči poškodbo sluznice, kasneje pa tudi poškodbe stene prebavnega trakta, ki so lahko usodne.
Gumbne baterije imamo doma v različnih napravah
Male okrogle baterije najdemo v predmetih, kot so daljinski upravljalnik (televizorja, klimatske naprave ali garažnih vrat), obesek za avtomobilske ključe, digitalni termometer, kuhinjska tehtnica, slušni aparat, utripajoči čevlji in nakit, svetleče odbijajoče se žoge, igrače, otroške knjige, glasbene voščilnice, videoigrice, električne sveče, kalkulator, pametna ura, naglavna svetilka, bralna lučka ipd.
Lastnosti gumbnih baterij
Gumbne baterije so majhne, okrogle, kovinske baterije, ki se med seboj razlikujejo po vrsti vsebovanih kemikalij, električni napetosti in velikosti (premer od 0,5 do 2 cm, debelina od 0,4 do 0,6 cm). Baterije so večinoma videti kot majhni gumbi, litij-ionske baterije pa so bolj podobne kovancem, ker so tanjše in imajo večji premer (okrog 2 cm).
Močnejša kot je baterija, hujše so posledice in hitreje nastanejo. Majhnega otroka najbolj ogrožajo litij-ionske baterije, ki ustvarijo višjo napetost (3 V) in imajo podoben premer kot požiralnik, zato se v njem rade zagozdijo.
Varno shranjevanje baterij in uporaba
Vse predmete, ki vsebujejo gumbne baterije, hranimo izven dosega otrok v zaklenjenem predalu ali omari. Če prejmemo glasbeno voščilnico, ji odstranimo gubne baterije takoj, ko jo preberemo. Starejše otroke poučimo, naj mlajšim sorojencem ne ponujajo otroških knjig, igrač ali videoigric, ki vsebujejo nevarne gumbne baterije.
Za majhne otroke so manj nevarni tisti izdelki na baterije, pri katerih se predalček za vstavljanje baterij zapre z izvijačem. Preverimo predmete, ki jih stalno uporabljamo, npr. daljinske upravljalnike in obeske za avtomobilske ključe, da imajo predalček dobro zaprt. Za boljšo varnost, jih lahko čez predalček oblepimo še z lepilnim trakom.
Tudi »prazne« baterije so nevarne, zato jih takoj zavržemo v namenski zbiralnik na mestu za recikliranje. Baterij nikoli ne menjamo pred majhnimi otroki, ker bi to lahko vzbudilo njihovo radovednost. Ko kupujemo nove baterije, se odločimo za baterije v embalaži, ki je majhni otroci ne morejo sami odpreti.
Ob zaužitju baterije hitro ukrepamo
Pogosto se zgodi, da majhen otrok pogoltne gumbno baterijo, ne da bi to kdor koli vedel, ker je otrok premajhen, da bi to znal povedati. Če opazimo, da kakšna gumbna baterija manjka, ali sumimo, da je otrok zaužil gumbno baterijo, ali smo v dvomih, takoj pokličemo nujno medicinsko pomoč na številko 112. Ne čakamo, da se pri otroku razvijejo znaki zaužitja baterije, npr. slinjenje, bolečine v grlu, slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, zavračanje hrane in pijače ipd.
Do prihoda reševalcev otroku nudimo prvo pomoč:
- Otroku, starejšemu od enega leta, ki je pri zavesti, lahko diha in požira, damo na vsakih 10 minut 2 žlički medu do prihoda reševalcev. To ponovimo do največ 6-krat zaporedoma. Sloj medu okoli baterije bo pomagal omejiti poškodbe tkiva.
- Otroku NE dajemo piti ničesar, NE izzivamo bruhanja in NE dajemo aktivnega oglja.
- Če je mogoče, ugotovimo, kje se je baterija uporabljala ter kakšnega tipa in velikosti je, da to lahko povemo reševalcem.