Igrala na domačem vrtu
Otroci med igro radi tvegajo, ker tako preizkušajo meje svojih telesnih zmožnosti, razvijajo zaznavno-motorične sposobnosti ter se naučijo izogibati in prilagoditi zahtevnemu okolju in dejavnostim.
Otroci med igro radi tvegajo, ker tako preizkušajo meje svojih telesnih zmožnosti, razvijajo zaznavno-motorične sposobnosti ter se naučijo izogibati in prilagoditi zahtevnemu okolju in dejavnostim.
Otroci med igro radi tvegajo, ker tako preizkušajo meje svojih telesnih zmožnosti, razvijajo zaznavno-motorične sposobnosti ter se naučijo izogibati in prilagoditi zahtevnemu okolju in dejavnostim. Zato na domačem igrišču otroka nikoli ne pustimo samega, temveč ga ves čas spremljamo pri igri na vseh igralih. Na tak način ga lahko pravočasno opozorimo, kako naj pravilno in varno uporablja posamezno igralo, ob morebitni poškodbi pa mu lahko takoj pomagamo in nudimo prvo pomoč. Raven nadzora naj bo primerna starosti in razvojni stopnji otroka ter potencialnim tveganjem, s katerimi se sooča naš otrok. Ob umirjeni igri smo ob otroku in ga nevsiljivo spremljamo. Če se začne vesti tvegano in se to stopnjuje, pa otroka najprej opozorimo, potem pa mu ponovno razložimo pravila varnega vedenja na igralih in ga spodbudimo, da se začne vesti bolj varno.
Najmlajše otroke na plezalih in toboganu je treba ves čas spremljati tako, da stojimo v neposredni bližini igrala in imamo otroka na dosegu rok, da ga lahko ujamemo in preprečimo, da bi padel.
Včasih se zgodi, da nas kaj zmoti in preusmeri našo pozornost, npr. pogovor z drugim staršem ali uporaba mobilnega telefona, kar bistveno poslabša učinkovitost našega nadzorovanja otroka, zato mora biti omejeno le na izmenjavo nujnih informacij.
Igrala za domačo uporabo so običajno lažja od tistih za javna igrišča, zato jih je treba dobro pričvrstiti (sidrati) v tla, da se ne prevrnejo ali porušijo. Sidrišča ustrezno prekrijemo, da ne postanejo vzrok za spotikanje in poškodbe. Pri nameščanju igral dosledno upoštevamo navodila proizvajalca.
Za igrala na domačem vrtu veljajo enake varnostne zahteve kot za igrala na javnih igriščih:
Poskrbimo, da bo okrog vsakega igrala dovolj prostora. Priporoča se vsaj 1,8 m prostora med dvema igraloma, pa tudi med igralom in vrtno ograjo, drevesom, vrtnim pohištvom ali drugim objektom na vrtu. Gugalnice in tobogani pa zahtevajo še več prostora. Gugalnice morajo biti postavljena ločeno od ostalih igral in tako, da otrok na poti od enega k drugemu igralu ne pride v neposredno bližino otrok, ki se že gugajo, spuščajo po toboganu ali vrtijo na vrtiljaku. Mnogi vrtovi nimajo toliko prostora, kar moramo upoštevati pri načrtovanju domačega igrišča.
Domače igrišče naj ima ustrezno zasaditev z zdravju neškodljivimi rastlinami, ki zagotavljajo senco zlasti v poletnih mesecih. Če igrala niso v senci, je treba ob sončnem vremenu preveriti, da kovinski elementi igral na dotik niso prevroči, ker se otrok lahko na njih opeče.
Na igrišču ne sme biti stoječe vode, izboklin, kot so skale, drevesni štori, korenine, ter lukenj v podlagah pod igrali, ob katere bi se lahko otrok spotaknil. Pozorni bodimo tudi na odpadke ali nevarne predmete, npr. razbito steklo, vrtno orodje ipd.
Igrala redno pregledujemo in vzdržujemo. Pozorni smo na znake obrabe in poškodbe igral, preverimo, ali so vsi vijaki priviti in ali so igrala še dobro pričvrščena v tla. Igralo, ki ni več varno popravimo ali ga zamenjamo z novim. Preverimo tudi globino podlage pod igrali, če je potrebno dodamo material in jo pograbimo, da ostane rahla in brez smeti.
Otrok naj pospravi poganjalčka, kolo, rolko, žogo ipd. na primeren prostor stran od igral, da se ne bi kdo vanje spotaknil ali padel z igrala nanje.
Razložimo mu, da se na igralih ne sme prerivati, porivati drugih otrok ali si nagajati, ker lahko kdo od otrok pade in se poškoduje. Spoštovati je treba tudi pravila varnega vedenja na določeni vrsti igral, npr.:
– se lahko guga le en otrok hkrati;
– vedno se guga sede, ne stoje ali kleče;
– ob sestopu guganje popolnoma ustavi in nas pokliče, da ga pospremimo z gugalnice, če je potrebno;
– ne hodi preblizu gugalnic, ki so v gibanju.
– pri plezanju uporablja obe roki;
– pred sestopom s plezala preveri, da pod njim ni drugega otroka;
– pri doskoku na tla pristane na obeh stopalih z upognjenima kolenoma.
– nikoli ne pleza po drsni površini navzgor;
– po toboganu se spusti sede, z nogami naprej (nikakor ne z glavo naprej po hrbtu ali trebuhu);
– vedno se spusti le en otrok hkrati, na dnu tobogana se čim prej umakne, da se lahko spusti naslednji otrok.
Pri tem upoštevamo, da si otroci, stari 2-5 let, lahko zapomnijo največ tri pravila, zato jih na igralih ves čas spremljamo, da jih lahko takoj opozorimo ob morebitnem tveganem vedenju.
Preden otrok spleza na igralo, naj odloži kolesarsko čelado, kolebnico ipd., ker bi se lahko zataknile v dele igral v trenutku, ko se otrok spusti po toboganu ali skoči s plezala, in povzročile zadavitev otroka.
Otroci naj plezajo le po suhih igralih, ker jim na mokrih prečkah lahko spodrsne in padejo.
Preden gre otrok na domače igrišče, preverimo njegova oblačila. Za igro na igralih niso primerna oblačila s kapuco, vrvicami in ohlapna oblačila, pozorni bodimo tudi na ogrlice in torbice, pozimi pa na rokavice na vrvici, šale ipd. Deli oblačil in vrvice bi se lahko zataknili ob dele igrala v trenutku, ko se otrok spusti po toboganu ali skoči s plezala, in povzročili zadavitev.
__________________________________________________________________________________________________