Preprečevanje poškodb

Božično-novoletni prazniki naj bodo veseli in varni

Preprečevanje poškodb

Božično-novoletni prazniki so najlepši čas v letu, še posebej za otroke. Vendar so s prazničnim veseljem povezane nekatere nevarnosti, zaradi katerih se lahko otroci poškodujejo ali pride do požara. Vzemimo si nekaj časa in preverimo, ali smo naredili vse, da bomo med prazniki varni in zdravi.

Zadnje posodobljeno: 21.12.2023
Objavljeno: 21.12.2023

 

Adventni venček

  • Adventni venček postavimo na tak prostor, kjer ni dosegljiv majhnim otrokom ali hišnim ljubljenčkom, in je najmanj en meter oddaljen od zaves, časopisov, praznične dekoracije in drugih stvari, ki bi lahko zagorele.
  • Postavimo ga na ognjevarno podlago, svečke pa namestimo na podstavke, izdelane iz negorljivih materialov. Bolj priporočljivo je uporabljati sveče na baterije namesto sveč s pravim plamenom.
  • Gorečih sveč ne puščamo brez nadzora odrasle osebe niti za kratek čas. Redno jih menjavamo in ne pustimo, da do konca pogorijo. Preden zapustimo prostor, vse sveče ugasnemo.
Varnost pred požarom doma

Varnost pred požarom doma

Božično-novoletno smrečica in druge praznične rastline

  • Če kupimo naravno smrečico, naj bo čim bolj sveža, doma pa jo v podstavku redno zalivamo. Posušeno drevesce se namreč hitreje vname in lahko povzroči požar. Pri nakupu umetne smrečice izberemo tako, ki ima oznako, da je ognjevarna.
  • Ob postavitvi smrečice pazimo, da ne stoji na zelo »prometnih« poteh v stanovanju in ne ovira odpiranja ali zapiranja vrat. Drevesce in drugo okrasno zelenje postavimo najmanj meter stran od kamina, peči, štedilnika, prenosnih pečic in gorečih sveč, da ne bi zagoreli.
  • Poskrbimo, da bo smrečica stala dovolj stabilno, da je otroci ali domači ljubljenčki ne bodo mogli prevrniti. Dodatno jo lahko pritrdimo s tankimi žicami na steno ali strop.
  • Med novoletnimi prazniki dom okrasimo tudi z drugimi rastlinami, npr. z božično zvezdo, belo omelo, božjim drevcem, božičnim kaktusom, ki so strupene, zato jih postavimo zunaj dosega otrok. Če sumimo, da je otrok zaužil katerikoli del rastline, pokličemo osebnega ali dežurnega zdravnika. Ne izzivamo bruhanja in otroku ne dajemo ničesar piti ali jesti, dokler se ne posvetujemo z zdravnikom. Če nam zdravnik priporoči pregled v ambulanti, vzemimo s seboj tudi strupeno rastlino, ki jo je otrok zaužil.

 

Okraski za smrečico in električne lučke

  • Novoletno smrečico okrasimo le z okraski, ki so negorljivi ali odporni na ogenj. Na smrečici ali v bližini drugega okrasnega zelenja ne prižigamo pravih sveč zaradi nevarnosti požara.
  • Če imamo doma majhne otroke, uporabljamo le okraske, ki nimajo drobnih delov in so v premeru večji od 3 cm, da ne gredo z lahkoto v otrokova usta. Otrok bi jih lahko pogoltnil ali se z njimi zadušil. Prav tako ne kupujemo okraskov, ki so podobni bonbonom ali drugi hrani, saj bi jih otroci lahko poskusili pojesti. Izogibajmo se tudi uporabi okraskov, ki so iz lomljivih materialov ali imajo ostre robove.
  • Pri nakupu električnih lučk se prepričamo, da so bile izdelane skladno z evropskimi varnostnimi standardi. Izogibamo se nizkocenovnim izdelkom s tankimi električnimi žicami, ki se lahko pregrejejo, če so lučke dalj časa vključene.
  • Preden lučke obesimo na smrečico, preverimo, ali vse žarnice svetijo in ali so električne žice nepoškodovane. To velja še posebej za stare lučke, ki jih uporabljamo iz leta v leto, saj se žice in drugi sestavni deli lahko poškodujejo zaradi vsakoletnega zvijanja in razpletanja. Če nameravamo hkrati priključiti več kompletov lučk, upoštevamo navodila proizvajalca, da ne preobremenimo električne napeljave, ker lahko zagori.
  • Lučke, ki jih želimo obesiti na prostem, morajo imeti oznako, da so namenjene za uporabo na prostem. Pri nameščanju lučk na zunanji strani hiše uporabimo varno lestev, električne žice z lučkami pa pritrdimo z ustreznimi nosilci ali lepilnim trakom, nikakor pa ne z žeblji ali risalnimi žebljički.
  • Preden gremo spat ali se odpravimo od doma, ugasnemo vse lučke in sveče v stanovanju in na prostem zaradi nevarnosti požara.
  • Prazniki so tudi idealen čas, da s pritiskom na testni gumb ponovno preverimo, ali delujejo javljalniki požara v vseh nadstropjih večnadstropne hiše in v bližini spalnic.
  • V stanovanju je priporočljivo imeti ročni gasilni aparat – gasilnik, s katerim lahko pogasimo začetne in majhne požare. Najprimernejši so gasilni aparati na peno ali vodno meglo, s katerimi uspešno gasimo tudi lučke pod napetostjo.

 

Darila in igrače

  • Novoletna darila so običajno zavita v pisane papirje, darilne vrečke in polepšana z okrasnimi trakovi. Vrečke in trakove pospravimo zunaj dosega otrok takoj, ko darilo odvijemo, da se majhen otrok z njimi ne zaduši ali zadavi. Ovojni papir in papirnate vrečke, ki bi jih pustili ležati blizu gorečih sveč, kamina ali drugih grelnih teles, pa lahko tudi zagorijo in povzročijo požar.
  • Pred uporabo nove igrače preverimo oznake (npr. ni primerno za otroke, mlajše od 3 let) in pazljivo preberemo navodila proizvajalca za sestavljanje, uporabo in varno ravnanje z igračo. Pazimo, da se mlajši otroci ne bodo igrali z igračami starejših bratcev ali sestric, ker so običajno igrače starejših otrok majhne ali sestavljene iz drobnih sestavnih delov in zato nevarne za zadušitev mlajšega otroka.
  • Plišastih in drugih gorljivih igrač ne puščamo v bližini izvora vročine, npr. gorečih sveč, štedilnika, kamina, grelcev, ker se lahko vnamejo in povzročijo požar.
  • Ne pustimo, da bi igrače ležale po tleh, saj so pogosto vzrok za padce otrok in odraslih. Otroke naučimo, naj pospravijo igrače, ko se z njimi prenehajo igrati.
Izbira in varna uporaba igrač

Izbira in varna uporaba igrač

Televizija in računalnik

  • Televizije so v današnjem času vse večje in težje. Če se televizija prevrne na otroka, ga z vso težo udari in/ali stisne pod seboj, posledica pa so največkrat poškodbe glave in notranjih organov ali zadušitev zaradi stisnjenja otrokovega prsnega koša pod težkim predmetom. Zato je treba televizijo pričvrstiti na steno z uporabo posebnih stenskih nosilcev ali varnostnih trakov, pri čemer upoštevamo navodila proizvajalca.
  • Na enak način pričvrstimo na steno tudi ekran računalnika.

 

Zakurimo kamin

  • Pred začetkom kurilne sezone naj strokovnjak pregleda in očisti dimnik ter kurišče kamina, s čimer bo zagotovljena njegova varna uporaba.
  • Preden zakurimo kamin, moramo premakniti novoletno smrečico, zimzeleno okrasje in veje, papir ter drugo okrasitev najmanj en meter stran od kamina.
  • V kaminu ne kurimo svežih smrekovih vej ali papirja, saj ob stiku z ognjem povzročijo oblak isker, ki se lahko razširi v bivalni prostor in povzroči požar.
  • Ves čas, ko v kaminu gori, mora biti pred kuriščem nameščena varnostna ograja za kamin. Enako velja tudi za prižgan plinski kamin, saj se steklena vrata kamina zelo segrejejo, in lahko traja tudi eno uro, da se po izklopu ohladijo.
  • Preden gremo spat ali se odpravimo od doma, se prepričamo, da je ogenj v kaminu ugasnil.

 

V kuhinji

  • V prazničnih dneh imamo veliko dela v kuhinji, zato lahko hitro pride do kakšne nezgode. Poskrbimo za varnost otrok in ne dovolimo, da bi se igrali v kuhinji, saj lahko nase prevrnejo posodo z vročo hrano ali tekočino. Če moramo sami paziti na otroke medtem, ko kuhamo, naj bodo oddaljeni od štedilnika vsaj en meter, majhnega otroka pa lahko za ta čas namestimo v stajico. Še bolje je, da je doma druga odrasla oseba, ki se lahko v tem času igra z otroki v drugem prostoru.
  • Med kuhanjem vedno uporabljamo zadnje kuhalne plošče, ročaje posod pa obrnemo proti zadnjemu delu štedilnika, da jih otroci ne bodo mogli doseči. V specializirani trgovini lahko kupimo tudi varnostno ograjico, ki se namesti na štedilnik, tako da otrok ne more potegniti nase posod z vročo vsebino.
  • V obilici dela in opravkov lahko pozabimo na hrano, ki jo kuhamo na štedilniku ali pečemo v pečici, zato si nastavimo kuhinjski časovnik, ki nas bo pravočasno opozoril, da jo je treba preveriti.
  • Preverimo, da so vsi gospodinjski aparati in njihovi kabli pospravljeni stran od roba kuhinjskega pulta in zunaj dosega otrok. Tudi hrane in napitkov, ki jih hladimo, ne puščamo ob robu mize ali kuhinjskega pulta, saj lahko npr. vroča voda povzroči oparine še 30 min po tem, ko je zavrela.
  • Če imamo majhne otroke, se uporaba namiznega prta odsvetuje, kadar imamo na mizi vročo hrano ali pijačo. Otrok lahko zgrabi za prt in ga skupaj s posodami, polnimi vroče hrane, potegne nase in se opari. Prav tako ne pijemo vročih napitkov, kadar držimo otroka v naročju, in ne podajamo skodelic z vročo pijačo nad otrokovo glavo.

 

Družinsko praznovanje

  • Če bomo praznovali pri sorodnikih ali prijateljih, se moramo zavedati, da njihov dom mogoče ni urejen varno za otroke. Bodimo pozorni na morebitne nevarnosti in jih poskušajmo z gostiteljem odpraviti, npr. prekriti električne vtičnice, pospraviti zdravila, gospodinjske kemikalije, parfume in druge otrokom nevarne predmete. Plašče in torbice pospravimo zunaj dosega otrok, saj bi otroci v njih lahko našli zdravila, vžigalnike, kovance… Če imajo gostitelji psa, svojega otroka nikoli ne pustimo samega z njim.
  • Poskrbimo, da majhni otroci ne bodo dosegli alkoholnih pijač, cigaret, pa tudi hrane, ki zanje ni primerna. Trdi bonboni, lizike, žvečilni gumiji, različni oreščki, še posebej arašidi, čokolada s celimi lešniki, pokovka, koščki trdega sadja, zelenjave in sira…, so nevarni za majhne otroke, ker se z njimi lahko zadušijo. Nevarne za zadušitev so tudi jagode grozdja in češnjev paradižnik, zato jih je treba razrezati na četrtine, preden jih ponudimo otroku. Starejše otroke poučimo, da ne smejo dajati majhnemu otroku nobene hrane brez našega nadzora.
  • Otrok nikoli ne pustimo samih, kadar jedo in ne dovolimo, da se igrajo in tekajo po stanovanju s polnimi usti. Na tak način se zgodi največ zadušitev s hrano.
  • Po pogostitvi čimprej pospravimo vse ostanke hrane in pijač, še posebej alkoholnih. Otroci navadno vstanejo zgodaj in bi se lahko zadušili z ostanki hrane, ali zastrupili z zaužito alkoholno pijačo ali tobakom. Zastrupitve majhnih otrok so zaradi njihovega hitrega metabolizma resnejše kot pri odraslih, zato je za otroka lahko nevarna že majhna količina alkohola.

 

Ognjemeti in petarde

  • Med prazniki z balkona ali terase pospravimo vnetljive materiale in predmete, da se izognemo požaru, ki bi ga lahko povzročila zablodela raketa.
  • Zabavamo se lahko tudi brez pirotehničnih izdelkov. Pokanje in bliskanje marsikateremu sosedu, starejšim in bolnim ljudem ne prinaša nobenega veselja, se jim ne zdi zabavno, jih spravlja v stres ali celo ogroža. Pokanja se bojijo tudi živali.
  • Najbolj varno je, da pirotehničnih izdelkov ne uporabljamo. Če jih kljub temu nameravamo uporabljati, kupimo le originalne izdelke in zgolj pri pooblaščenih trgovcih. Uporabljamo jih varno in skladno z navodili proizvajalca ter veljavnimi predpisi.
Varna uporaba pirotehnike

Varna uporaba pirotehnike

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

6. Dan brez alkohola na Koroškem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno