Na splošno je priporočljivo, da uporabljamo sveče na baterije namesto sveč s pravim plamenom. Prav tako nevarnost požara zmanjšamo, če uporabimo venček iz negorljivega materiala.
Če uporabljamo običajne sveče in adventni venček iz naravnih materialov, ga vedno postavimo na ognjevarno podlago. Sveče namestimo v steklene kozarčke ali na podstavke, izdelane iz negorljivih materialov, ki sveče držijo trdno pokonci in preprečijo, da bi se prevrnile. Pred vsakim prižiganjem je treba stenje sveč obrezati na dolžino približno 5 mm.
Adventni venček postavimo na tak prostor, kjer ni dosegljiv majhnim otrokom ali hišnim ljubljenčkom, in je najmanj en meter oddaljen od zaves, božične jelke, praznične dekoracije, časopisov in drugih stvari, ki bi lahko zagorele.
Gorečih sveč ne puščamo brez nadzora odrasle osebe niti za kratek čas. Redno jih menjavamo in ne pustimo, da do konca pogorijo. Preden zapustimo prostor, vse sveče ugasnemo.
Vžigalice in vžigalnike shranjujemo zunaj dosega otrok, najbolje v zaklenjenih predalih, da jih otrok ne vidi in mu niso dostopne. Otroke poučimo, naj nam takoj povedo, če morda naletijo na pozabljen vžigalnik ali vžigalice.
Na začetek požara v stanovanju nas zgodaj opozorijo javljalniki dima, ki se sprožijo ob dimu, plamenu ali toploti, ki se sproščajo v požaru. Namestimo jih na hodnik v bližino spalnic ali drugih prostorov, kjer nekdo spi, in v vsako nadstropje večnadstropne hiše. To podvoji možnosti, da se bomo ob sprožitvi zvočnega alarma javljalnika iz stavbe uspeli rešiti živi, če pride do požara ponoči.
V bližini gorečih sveč imamo pripravljen ročni gasilni aparat – gasilnik ali vsaj vedro vode. Z gasilnikom gasimo požar le, če je v začetni fazi in če gašenje za nas ne predstavlja nevarnosti. Najbolj primerni za uporabo v zaprtih prostorih so gasilniki na peno.