Več kot polovica 15-letnikov je že pila alkohol, elektronske cigarete pa trenutno uporablja vsak peti mladostnik. Novi podatki HBSC raziskave izpostavljajo zmanjšanje razlik pri uporabi psihoaktivnih snovi med fanti in dekleti in poudarjajo potrebo po ciljno usmerjenih preventivnih ukrepih.
Alkohol najpogosteje uporabljena psihoaktivna snov, elektronske cigarete bolj priljubljene od tradicionalnih cigaret.
Ključne ugotovitve mednarodne raziskave so:
- Razširjenost pitja alkohola: Alkohol je najpogosteje uporabljena psihoaktivna snov med mladostniki; vsaj enkrat v življenju je alkohol pilo že 57 % 15-letnikov, približno 4 od 10 (37 %) pa je alkohol pilo v zadnjih 30 dneh.
- Priljubljenost elektronskih cigaret: Elektronske cigaret so bolj priljubljene od tradicionalnih cigaret; 32 % 15-letnikov je poročalo o uporabi elektronskih cigaret vsaj enkrat v življenju, 20 % po o uporabi v zadnjih 30 dneh.
- Trendi v uporabi konoplje: V uporabi konoplje se kaže rahel upad; odstotek 15-letnikov, ki so že kdaj v življenju uporabili konopljo se je znižal s 14 % v letu 2018 na 12 % v letu 2022.
- Zmanjševanje razlik med spoloma: Razlike v uporabi psihoaktivnih snovi med spoloma se zmanjšujejo, dekleta že pri 15 letih dosegajo ali presegajo fante pri kajenju, pitju alkohola in uporabi elektronskih cigaret.
Pitje alkohola zelo razširjeno med mladostniki
Alkohol je najbolj razširjena psihoaktivna snov med mladostniki. Več kot polovica (57 %) 15-letnikov je vsaj enkrat v življenju pila alkohol (56 % fantov in 59 % deklet), približno 1 od 10 (9 %) mladostnikov v vseh starostnih skupinah pa je že bil opit. Odstotek opitih vsaj dvakrat v življenju s starostjo strmo narašča od 5 % pri 13 letih do 20 % pri 15 letih, kar kaže na naraščajoč trend zlorabe alkohola med mladimi.
15-letni mladostniki iz Slovenije pri kazalnikih pitja alkohola in opitosti presegajo povprečje vrstnikov iz drugih držav, zajetih v HBSC raziskavo. Ti podatki opozarjajo na veliko dostopnost alkohola in normalizacijo pitja ter potrebo po boljših politikah za zaščito otrok in mladostnikov pred škodo in posledicami, ki jih povzroča alkohol.
Elektronske cigarete med mladostniki bolj priljubljene kot tradicionalne cigarete
Uporaba elektronskih cigaret postaja med mladostniki vse bolj priljubljena. Po podatkih HBSC raziskave je približno tretjina (32 %) 15-letnikov uporabila elektronske cigarete vsaj enkrat v življenju v življenju, 20 % pa v zadnjih 30 dneh. Primerjava s podatki o kajenju cigaret kaže, da je 25 % 15-letnikov kadilo cigarete že kdaj v svojem življenju, 15 % mladostnikov pa v zadnjih 30 dneh. Višji odstotek uporabe elektronskih cigaret v primerjavi s kajenjem tradicionalnih cigaret je viden že v starosti 13 let: 11 % 13-letnikov poroča, da so že kdaj v življenju kadili cigareto, v primerjavi s 16 % tistih, ki so že kdaj v življenju uporabili elektronsko cigareto.
15-letni mladostniki iz Slovenije se po kajenju cigaret in uporabi elektronskih cigaret uvrščajo pod povprečje vrstnikov iz drugih držav, zajetih v HBSC raziskavo, sicer pa tudi podatki za Slovenijo kažejo, da je med 13-in 15-letniki uporaba elektronskih cigaret presegla kajenje tradicionalnih cigaret.
Uporaba konoplje nekoliko nižja
Več kot 1 od 10 (12 %) 15-letnikov poroča, da je že kdaj v življenju uporabljal konopljo, kar pomeni nižji odstotek kot leta 2018 (14 %). O uporabi konoplje v zadnjih 30 dneh pa poroča 6 % 15-letnikov.
15-letni mladostniki iz Slovenije po uporabi konoplje presegajo povprečje vrstnikov iz drugih držav, zajetih v HBSC raziskavo, sicer pa tudi v Sloveniji beležimo znižanje odstotka vseživljenjske uporabe konoplje v tej starostni skupini.
Razlike v uporabi psihoaktivnih snovi med spoloma se zmanjšujejo: dekleta dosegajo fante
Uporaba psihoaktivnih snovi je bila v preteklosti bolj razširjena med fanti kot dekleti, kar pa se spreminja. Pri starosti 15 let dekleta dosegajo, v nekaterih primerih pa celo presegajo fante. Pri kajenju cigaret je razlika v uporabi med fanti in dekleti prisotna pri starosti 11 let, pri 15 letih razlike med spoloma ni več. Pri uporabi elektronskih cigaret in pitju alkohola pa 15-letna dekleta celo presegajo fante te starosti.
Tudi v Sloveniji se razlike v uporabi psihoaktivnih snovi med spoloma zmanjšujejo; pri kajenju cigaret, uporabi elektronski cigaret, pitju alkohola, opitosti in uporabi konoplje v starosti 15 let pomembnih razlik med fanti in dekleti ni.
Potreba po preventivnih ukrepih, namenjenih varovanju zdravja mladostnikov
Ključno je razumevanje, da negativni vpliv psihoaktivnih snovi ne škoduje le mladim uporabnikom temveč prizadene tudi širšo skupnost mladih. Vsak otrok in mladostnik si zasluži priložnost za uspešen razvoj v okolju, ki je varno in spodbudno in ki ga ščiti pred tveganji, povezanimi s pitjem alkohola, uporabo nikotina, tobaka in konoplje.
Za zmanjšanje pitja alkohola, uporabe nikotina in tobaka ter preprečevanja njihove uporabe med mladimi je treba nujno uveljaviti celovite ukrepe, kot so opredeljeni v različnih mednarodnih pogodbah in priporočilih SZO. Ti med drugimi vključujejo: zvišanje trošarin, omejevanje dostopnosti nikotinskih in tobačnih izdelkov ter alkohola, prepoved vseh arom v vseh nikotinskih in tobačnih izdelkih in izvajanje celovite prepovedi oglaševanja, promocije in sponzorstev na tradicionalnih in družbenih medijih.
Poročilo “V fokusu – uporaba psihoaktivnih snovi med mladostniki v Evropi, srednji Aziji in Kanadi” temelji na podatkih iz raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC) 2021/2022, ki spremlja vedenja, povezana z zdravjem in socialnim okoljem skoraj 280.000 fantov in deklet. Rezultati poudarjajo potrebo po krepitvi celovitih preventivnih ukrepov.
Pred kratkim je izšlo tudi poročilo o vrstniškem nasilju in trpinčenju med mladostniki v Evropi, srednji Aziji in Kanadi, ki temelji na isti raziskavi in je na voljo na naslednji povezavi.
Za medijske zahteve se obrnite na:
Tina Kiaer, predstavnica za odnose z javnostmi v SZO Regionalni pisarni za Evropo (kiaert@who.int) Joseph Hancock, predstavnik za odnose z javnostmi za raziskavo HBSC (joseph.hancock@hbsc.org) in Center za komuniciranje NIJZ na e-naslovu: pr@nijz.si.