Prepovedane droge

Preventiva na področju drog deluje

Prepovedane droge

Zdravljenje težav zaradi zlorabe drog je zahtevno in dolgotrajno – veliko bolje je, če do njih sploh ne pride, zato je ključen razvoj učinkovitih programov preventive.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 10.07.2024
Objavljeno: 10.07.2024

Preventivne dejavnosti lahko potekajo v različnih življenjskih obdobjih, najbolje pred morebitnim nastankom težav – torej v otroštvu in adolescenci, nekatere še preden je otrok rojen (šola za starše). Niso omejene zgolj na preprečevanje zlorabe drog, ampak poskušajo v splošnem prispevati k pozitivnim dejavnikom, ki ščitijo pred nastankom duševnih in drugih težav ter omogočajo otroku razvoj v dobro prilagojeno odraslo osebo.

Gre za različne programe, ki se najpogosteje izvajajo v šolah in tudi drugod v skupnosti ter naslavljajo različne vidike, kot na primer razvoj medosebnih kompetenc, izobraževanja in delavnice z različnih področij (npr. duševno zdravje), spodbujanje zdravega življenjskega sloga (prehrana, gibanje, spanje) ter mnoge druge.

Več o preventivi si lahko preberete tudi na naslednji povezavi.

Če vseeno pride do težav – kam po pomoč?

Uporaba psihoaktivnih snovi ima številne kratkoročne in dolgoročne negativne posledice, med drugim je povezana z zgodnejšim opuščanjem šolanja, z večjo verjetnostjo drugih tveganih vedenj, kot so tvegano spolno vedenje, nasilno vedenje in prestopništvo, ter z razvojem zasvojenosti. Verjetnost neugodnih izidov je večja pri začetku uporabe psihoaktivnih snovi v zgodnjem mladostništvu, zato so pomembni tako pogovor kot tudi aktivnosti za preprečevanje njihove uporabe. Več o tem si lahko preberete na spodnjih povezavah:

 

Ne obsojajmo – poskušajmo razumeti

Ljudje, ki imajo težave zaradi zlorabe drog, se vsakodnevno soočajo s predsodki in številnimi ovirami, ki izhajajo iz teh predsodkov. Zaradi sramu, ki ga čutijo ob tem, lahko odlašajo z zdravljenjem, svojo uporabo drog pa prikrivajo, kar otežuje odkrivanje zdravstvenih posledic uporabe drog. Odnos okolice, ki ga doživljajo, lahko prispeva k povečani zlorabi drog, saj v njih iščejo uteho in pobeg pred neznosno stisko, ki jo povzročajo zavračanje in odtujenost od soljudi. Pri soočanju s problematiko zlorabe drog ima tako pomembno vlogo sleherni izmed nas. Ne glede na naša stališča o uporabi drog, je dejstvo, da je bolj sprejemajoč odnos do ljudi s težavami zaradi odvisnosti koristen za vse. Več o stigmi in kako se z njo soočiti lahko preberete na naslednjih povezavah:

Kaj je stigma duševnih težav in kako jo odpraviti

Od stigme do dostojanstva


Viri:


 

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno