Z letošnjim sloganom »Skupaj zmoremo« poudarja moč delovanja skupnosti.
Preventiva pri predoziranju je usmerjena na dve ravni:
Smrt zaradi predoziranja z opioidi običajno ne nastopi takoj, temveč v dveh do treh urah. V veliko primerih predoziranja z opioidi so prisotne tudi druge osebe, kot na primer družinski člani, vrstniki, ali pa osebe, ki v okviru svojega dela prihajajo v stik z ljudmi, ki jemljejo opioide. Hkrati se več kot polovica predoziranj zgodi doma. Zato bi lahko večja dostopnost naloksona za osebe, ki bodo verjetneje priča predoziranju z opioidi, zmanjšala število smrti zaradi predoziranja z opioidi. V Sloveniji je nazalni nalokson (v obliki pršila za nos) registriran ter od marca 2021 dostopen v vseh Centrih za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog in lekarnah, ki centre oskrbujejo z zdravili. Dostopen je tudi na beli, samoplačniški recept.
Prepoznavanje predoziranja z opioidi ter pravilno in hitro ukrepanje sta ključnega pomena za reševanje življenj
Če pri osebi opazite znake morebitnega predoziranja opioida (predvsem, če posumite, da je vzel drogo – npr. zaradi vbodnih ran po telesu), je nujno, da vedno pokličete nujno
medicinsko pomoč (telefonska številka 112). Do prihoda reševalcev pa lahko izvajate nekaj ukrepov, ki lahko rešijo življenje.
Nezavest in/ali srčni zastoj zaradi predoziranja z opioidi spoznamo po 3 simptomih, ki jih imenujemo triada opioidnega predoziranja:
Osnovi prikaz ukrepanja pri predoziranja z opioidi