Prostovoljna, anonimna anketa bo letos potekala v 36 državah v približno 30 jezikih. Slovenija se raziskavi pridružuje že drugič zapored, njena izvedba bo tudi tokrat potekala pod okriljem NIJZ.
Prednost spletnih anket je, da neposredno dosežejo ljudi, ki uporabljajo droge. Spletne ankete se lahko vzpostavijo hitro in poceni, hitro zagotovijo nove podatke in lahko pomagajo odkriti nastajajoče trende. Če se v anketi uporabijo ista vprašanja, skupaj s strogim postopkom prevajanja, lahko tovrstne ankete omogočijo tudi mednacionalne primerjave.
Zbiranje podatkov s spletnim vprašalnikom bo trajalo šest tednov. Anketa vsebuje sklop vprašanj o: socio-demografskih podatkih, vzorcih uporabe drog, dostopu do drog (običajno kupljena količina in plačana cena) in sklop, ki je namenjen poglobljenemu raziskovanju vzorcev uporabe konoplje. Ugotovitve raziskave bodo okrepile bazo znanja o praksah uporabe drog v Evropi, kar bo pomagalo izboljšati ocene velikosti trga na nacionalni in evropski ravni ter prispevalo k širšemu razvoju politike.
Čeprav spletne ankete niso reprezentativne za splošno populacijo, lahko, če so skrbno izvedene in kombinirane s tradicionalnimi metodami zbiranja podatkov, pomagajo ustvariti podrobnejšo, realistično trenutno sliko uporabe drog in trgov z drogami v Evropi. Spletne ankete so zato ključne za hitro odzivnost centra EMCDDA na nenehno spreminjajoč se problem drog.
Do zdaj so bili izvedeni štirje krogi Evropske spletne raziskave o uporabi drog, v raziskavi pa je sodelovalo 33 držav in več kot 150 000 anketirancev.
Spletna stran raziskave: Evropska spletna raziskava o uporabi drog
2. julija 2024 bo EMCDDA postal Agencija Evropske unije za droge (EUDA) s širšim mandatom. Več informacij je na voljo na naslednji povezavi.