Obeleževanje tega dne je pomembna priložnost za iskanje rešitev na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) v Sloveniji že tretje leto zapored vodi kampanjo #Safe2Eat, s katero ozavešča o tveganjih, ki jih predstavlja zavržena hrana za varnost hrane v Evropi.
V Evropski uniji letno zavržemo več kot 58 milijonov ton hrane, kar predstavlja enega največjih izzivov. Slovenija sicer izstopa kot država z najnižjo količino zavržene hrane na prebivalca – približno 68 kg na osebo – vendar pa kljub temu največji delež te hrane, kar 52,61 %, nastane v gospodinjstvih. V Evropski uniji je več kot 37 milijonov ljudi, ki si vsak drugi dan ne more privoščiti kakovostnega obroka. Statistični podatki Eurostata kažejo, da poleg gospodinjstev k zavrženi hrani prispevajo tudi gostinske storitve (27,87 %), distribucija (10,1 %) in proizvodnja (9,37 %), medtem ko je v primarni produkciji, kot je kmetijstvo, delež zavržene hrane minimalen (0,05 %).
Zmanjšanje količine zavržene hrane lahko dosežemo z enostavnimi ukrepi, kot je ustvarjalna uporaba ostankov obrokov, načrtovanje obrokov vnaprej, nakupovanje zgolj potrebnih živil ter ustrezno shranjevanje hrane za ohranitev svežine. S tem ne le zmanjšamo odpadke, ampak tudi prihranimo denar in prispevamo k trajnostnemu ravnanju s hrano.
Kampanja #Safe2Eat poteka v 18 državah Evropske unije in pokriva ključne teme, kot so zagotavljanje varnosti živil, zavržena hrana, uravnotežena prehrana ter pravilno ravnanje z živili. Kampanja spodbuja uporabo znanstveno podprtih trditev na živilih in izpostavlja varnost prehranskih aditivov ter dopolnil, kar prispeva k boljši prehranski varnosti in kakovosti.