Otroci

Slovenija gre na počitnice brez energijskih pijač

Otroci

Danes, 1. julija 2025, je na Fakulteti za šport potekala novinarska konferenca, ki sta jo organizirala Nacionalni inštitut za javno zdravje in Ministrstvo za zdravje. Namen novinarske konference je bil izpostaviti zdravstvena tveganja, povezana z uživanjem energijskih pijač med mladimi. Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij so osvetlili večplastnost problema ter poudarili nujnost ukrepanja na različnih ravneh – od staršev in šol do zakonodajalcev in industrije.

Zadnje posodobljeno: 01.07.2025
Objavljeno: 01.07.2025

 

Kampanjo o ozaveščanju mladih in staršev o nevarnostih uživanja energijskih pijač, ki jo Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z Ministrstvom za zdravje že več let vodita in jo zadnja leta promovirata s sloganom »Izberi svojo energijo. Do dobre energije brez energijskih pijač. Ozaveščanju se je že drugo leto zapored pridružila tudi Odbojkarska zveza Slovenije. V podporo kampanji smo letos s slovenskimi reprezentanti posneli ozaveščevalne videe, ki se bodo predvajali na družbenih omrežjih.

“Poraba energijskih pijač med mladimi narašča, starostna meja uživanja pa se znižuje,” opozarja Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje z Ministrstva za zdravje, in poudarja: »Starši se pogosto ne zavedajo, da energijske pijače niso primerne za otroke, zato jih otroci pogosto uživajo celo doma, z vednostjo staršev, oziroma jim jih kupijo starši, kupijo si jih tudi sami. Energijske pijače so zanje pogosto videti kot nekaj nedolžnega, nekaj, kar pomaga zdržati dan, poveča koncentracijo in nenazadnje tudi zaradi nekega vrstniškega rituala oziroma »ker so energijske pijače  kul«.

Zato na Ministrstvu za zdravje v sodelovanju z NIJZ skušamo mladostnike in starše preko kampanj osveščati o tveganjih pitja energijskih pijač. V jesenski kampanji bodo mladi tudi sooblikovalci vsebin in  sporočil. »Naš cilj je, da sami spoznajo, zakaj energijske pijače niso zanje in kaj je za njih dobro,” pravi  Vesna Marinko. “Če otroci, mladostniki in starši ne razumejo, zakaj energijske pijače škodujejo, noben ukrep ni učinkovit. Pomembno je, da jim ponudimo tudi zdrave alternative. A pravo energijo prinašajo kakovosten spanec, gibanje, zdrava prehrana in ne energijske pijače,” je še poudarila in nadaljevala: »Prepovedi same po sebi zagotovo niso dovolj. Če želimo, da mladostniki izberejo bolj zdravo pot, jim moramo to pot približati z razumevanjem, zgledom in podporo ter osveščanjem”.

 

dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je podrobno predstavila raziskovalne podatke, ki kažejo na naraščajoč trend pitja energijskih pijač, še posebej med dekleti. Pri tem je izpostavila: »Niti ena sestavina energijskih pijač – kofein, tavrin, sladkor, glukuronolakton – ni primerna za otroke in mladostnike.« V nadaljevanju je še poudarila: »Pitje energijskih pijač je pogosto povezano tudi z drugimi tvegani vedenji – s kajenjem, pitjem alkohola in težavami v duševnem zdravju.« Na koncu je izpostavila dejstvo, da energijske pijače niso nevtralne pijače, temveč izdelek s ciljno oglaševalsko strategijo, ki igra na potrebe mladih po energiji, pripadnosti in uspehu.

Denis Baš, pediater je ostro obsodil prisotnost energijskih pijač v vsakdanjem življenju otrok in mladostnikov: »Kot pediater ne vidim nobene dobre strani uživanja energijskih pijač med mladimi. Pravzaprav že sama beseda ‘energijska’ zavaja – daje občutek, da gre za nekaj pozitivnega.« ter dodal: »Otroški organizem se še razvija, možgani pa do 25. leta. Kofein in druge snovi v teh pijačah lahko resno vplivajo na ta razvoj.« Predlagal je tudi razmislek o regulaciji poimenovanja teh izdelkov.

izr. prof. dr. Vedran Hadžič iz Fakulteta za šport je spregovoril je o povezavi med pitjem energijskih pijač in športno dejavnostjo mladih: »Športniki niso imuni na vpliv trendov. Pomembno je, da mladim športnikom ponudimo znanje in zdrave alternative, ki niso energetski napitki.« Na koncu je še pozval k večjemu vključevanju šolskega sistema in športnih organizacij pri ozaveščanju o tveganjih pitjka energijskih pijač.

Nik Kapun, profesionalni športnik je s svojim osebnim zgledom nagovoril mlade in poudaril pomen izbire: »Moja energija prihaja iz spanja, gibanja in uravnotežene prehrane – ne iz pločevinke. Če hočeš dosegati vrhunske rezultate, moraš paziti, kaj daš vase.« Pozval je k zavedanju, da energijske pijače niso rešitev za utrujenost ali pritisk vsakdanjika.

Skupno sporočilo ob zaključku novinarske konference je bilo jasno: Energijske pijače nimajo mesta v prehrani otrok in mladostnikov. Nujno je povezano delovanje – od zakonodajnih ukrepov, preko ozaveščevalnih kampanj do aktivne vloge šol, staršev in mladih samih. V prihodnjih mesecih bodo sledile nove kampanje, raziskave in aktivnosti za boljšo zaščito otrok in oblikovanje prehranske politike, ki mladim omogoča bolj zdravo izbiro.

Ključna sporočila:

  1. Energijske pijače niso običajne brezalkoholne pijače
  2. Domišljeno oglaševanje energijskih pijač cilja na mlade odrasle
  3. Mladi pijejo energijske pijače, trend pitja narašča pri dekletih
  4. Niti ena od sestavin energijskih pijač ni primerna za otroke in mladostnike
  5. Kofein v prekomernih odmerkih ima takojšnje in dolgoročne škodljive učinke
  6. Obremenitev okolja z embalažo energijskih pijač, potiski/pigmenti
  7. Trendi v razvoju funkcionalnih energijskih pijač
  8. Odgovorno ravnanje vseh nudi največjo zaščito
  9. Pogovor z mladostniki in zaščita otrok
  10. Pitna voda v Sloveniji je najprimernejši način nadomeščanja tekočin
  11. Spanje pri otrocih in mladostnikih je zelo pomembno

 

Za dobro javno zdravje
Mediji

Slovenija gre na počitnice brez energijskih pijač

Podrobno
Območna enota Koper

Prepoznava spletnega medvrstniškega nasilja

Podrobno
Hrup

Okoljski hrup v Evropi 2025

Podrobno

Išči