Konoplja

Zdravstveni strokovnjaki proti legalizaciji in deregulaciji konoplje za osebno rabo

Konoplja

Številni zdravstveni strokovnjaki, ki se vsakodnevno soočajo s posledicami (zlo)rabe konoplje, so odločno proti kakršni koli legalizaciji ali deregulaciji konoplje za osebno uporabo. Pred udeležbo volivcev na referendumu glede uporabe konoplje za osebno uporabo strokovnjaki opozarjajo, da takšna legalizacija konoplje prinaša pomembna tveganja za zdravje posameznikov in celotne družbe – od porasta uporabe konoplje zlasti med mladimi, povečanja tveganj za duševne motnje, zastrupitev s konopljo, do tveganj za poslabšanje prometne varnosti, in nesreč na delovnem mestu.

Zadnje posodobljeno: 03.06.2024
Objavljeno: 27.05.2024

V zadnjem času se vrstijo izjave in sporočila, ki prikazujejo uporabo konoplje kot normalizirano vedenje in ne kot zdravstveno tveganje. A izkušnje iz tujine, kjer so šli po poti legalizacije konoplje – denimo v nekaterih državah ZDA in v Kanadi, kažejo prav nasprotno. Uporaba konoplje zaradi splošnega prepričanja o neškodljivosti oz. celo koristnosti konopljinih pripravkov narašča.

Na podlagi izkušenj držav, ki so se v preteklih letih odločile za deregulacijo konoplje, torej vemo, da se z večjo dostopnostjo veča njena uporaba, ter da poleg naraščajočega trajanja uporabe konoplje uporabniki prehajajo na izdelke z višjo vsebnostjo THC. Jasno je že tudi, da ilegalni trg s konopljo na račun legalizacije konoplje ne izgine.

Ob tem je treba znova poudariti, da je konoplja droga, ki povzroča zasvojenost. Približno eden od petih ljudi, ki uporabljajo konopljo, ima motnjo zaradi te uporabe. To tveganje se povečuje z zgodnjim začetkom uporabe in pogostejšo uporabo. Po ocenah je vsak tretji mladi, ki je vsaj enkrat tedensko uporabljal konopljo, odvisen od nje, kar je hujša oblika motnje zaradi uporabe konoplje.

Uporaba konoplje med nosečnostjo ima lahko negativne učinke na plod

Konoplja lahko vpliva na otroka že intrauterino, če matere med nosečnostjo uporabljajo konopljo s THC v različne namene. Izkazalo se je, da ob povečanem tveganju za nizko porodno težo, anemijo in potrebo po intenzivni negi po porodu, imajo lahko otroci opazne kognitivne posledice, kot so težave na področju kontrole impulzov, motnje pozornosti in odstopanja na področju vizualnega spomina.

Zgodnji začetek uporabe konoplje lahko vodi v hujše duševne motnje

Konoplja je najpogosteje uporabljana prepovedana psihoaktivna substanca med mladostniki, ki večinoma uporabljajo ali zlorabljajo konopljo v nemedicinske namene. Aktivne učinkovite, THD in ECB se vpletata v kompleksno delovanje endokanabinoidov in telesu lastnih substanc, ki vplivajo na razvoj nevronov in njihovih povezav, kot so npr. BDFN, NGF.

Zaradi teh prepoznanih vplivov na biološke procese lahko redna uporaba konoplje v adolescenci vpliva na možganske ali kognitivne funkcije. Raziskave potrjujejo, da je uporaba konoplje v adolescenci, posebej če gre za intenzivno uporabo, povezana s slabšimi kognitivnimi sposobnostmi, z učnimi izzivi, nižjimi učnimi dosežki in socialno-ekonomskimi učinki. Še več, zgodnji začetek uporabe/zlorabe konoplje se je izkazal povezan z nižjim zaslužkom in manjšo delovno zavzetostjo v zgodnji odraslosti. Znanstvenih dokazov, da bi uporaba konoplje ugodno vplivala na preprečevanje ali zdravljenje duševnih motenj, ni. Nasprotno, uporaba konoplje negativno vpliva na duševno zdravje mladih.

Dokazano je, da zgodnji začetki uporabe konoplje ter pogosta in redna uporaba pomembno vplivajo na razvoj resnih duševnih motenj v otroštvu, mladostništvu ali odraslosti. Uporaba konoplje s THC je povezana s pojavom akutnih psihotičnih epizod in razvojem kroničnih psihotičnih motenj, kot je shizofrenija. Med rednimi uporabniki konoplje je zvišana možnost razvoja odvisnosti od drugih psihoaktivnih substanc, anksioznih in razpoloženjskih motenj. Mladostniki pogosto uporabijo konopljo za namen samozdravljenja, kar pa lahko privede do nepravočasnega iskanja strokovne pomoči in poslabšanja zdravstvenega stanja. Mladostniki, ki redno uporabljajo konopljo, imajo več suicidalnih misli in dejanj v primerjavi s tistimi, ki konoplje ne uporabljajo.

Škodljive posledice zavajajočih in nekritičnih sporočil o konoplji se odražajo tudi kot upad zaznavanja tveganja ali celo odobravanje rabe konoplje med mladostniki, kar predstavlja večje tveganje za uporabo. Podatki potrjujejo, da se v zadnjih letih pri nas zmanjšuje delež tistih mladostnikov, ki prepoznavajo rabo konoplje kot tveganje za zdravje. Po mednarodno primerljivih podatkih ima Slovenija že sedaj po razširjenosti rabe konoplje med mladostniki nezavidljive rezultate v primerjavi z drugimi evropskimi državami. 17,6 odstotka slovenskih mladostnikov se uvršča med uporabnike z visokim tveganjem. Razširjenost uporabe konoplje med ranljivimi mladostniki pa je še precej višja. Skoraj polovica mladostnikov (47,3 %) zaznava, da je konoplja lahko dostopna. Prav dostopnost in nizko zaznana tveganja, povezana z uporabo konoplje, sta ključna dejavnika, ki vplivata na razširjenost uporabe konoplje pri mladostnikih.

Petkrat večje tveganje za srčni infarkt v prvi uri po uživanju konoplje

Uživanje konoplje običajno povzroči hiter srčni utrip, občutek razbijanja srca in tiščanja v prsnem košu, lahko pa tudi znižanje krvnega tlaka, kar se pokaže z omotičnostjo in prehodno izgubo zavesti. Pri okoli 5000 odraslih, ki so v mladosti občasno kadili konopljo, v času 30-letnega opazovanja v odrasli dobi niso ugotovili pogostejših srčno-žilnih bolezni, katerih glavni vzrok je ateroskleroza žil (npr. koronarna srčna bolezen in možganska kap). So pa ugotovili, da lahko konoplja pri bolnikih s kronično stabilno angino pektoris povzroči njeno poslabšanje in pojav ishemije srca oz. angino pektoris ob manjšem naporu.

Ko ob uporabi konoplje narasteta srčni utrip in krvni tlak ter s tem potreba srca po kisiku, lahko pri bolnikih s koronarno boleznijo pride do pomanjkanja kisika v srčni mišici. V raziskavi, v kateri so spremljali več tisoč bolnikov sprejetih v bolnišnico zaradi srčnega infarkta, so ugotovili, da je uporaba konoplje povezano s 5-krat povečanim tveganjem za srčni infarkt v prvi uri po uporabi konoplje. Poleg tega se je pokazalo, da je umrljivost uporabnikov konoplje, sprejetih v bolnišnico zaradi akutnega srčnega infarkta, nekajkrat večja kot pri bolnikih, ki ne uporabljajo konoplje. Pri dnevnih uporabnikih konoplje se tveganje za srčni infarkt poveča za nekaj odstotkov letno.

Danes ima v Evropi približno 1,7 milijona ljudi motnjo zaradi uporabe konoplje, kar je povezano z izgubo 158.000.000 let zdravega življenja.

Zastrupitve s konopljo v porastu, najpogostejše pri najbolj ranljivih

Po podatkih Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana so zastrupitve s konopljo – tako namerne, kot tudi nenamerne – v porastu. Znaki in simptomi zastrupitve s konopljo, zaradi katerih se uporabniki zatečejo po medicinsko pomoč, so lahko: motnja zavesti (od prekomerne zaspanosti do nezavesti), omotica, vrtoglavica in zanašanje pri hoji, slabost, bruhanje, huda vznemirjenost, tesnobnost in panični napad, pseudohalucinacije, psihotična epizoda, epileptični napad, pospešen srčni utrip, bolečine v prsnem košu, nihanje krvnega tlaka, motnje srčnega ritma, srčni infarkt.

Opisani so bili primeri hude in nepopravljive okvare pljuč v povezavi z uporabo elektronskih uparjalnikov za uživanje (vejpanje) pripravkov iz konoplje.

Zastrupitve se pogosteje pojavijo pri najbolj ranljivih skupinah, kot so otroci, mladostniki, ostareli in kronično bolni. Pri otrocih se zastrupitev kaže z otopelostjo, mlahavostjo, hiperaktivnostjo, razdražljivostjo, lahko celo nezavestjo in epileptičnimi napadi.

Otroci se nemalokrat zastrupijo z doma pripravljenimi kolački, piškoti iz derivatov konoplje iz črnega trga.

Pri starejših kroničnih bolnikih se zastrupitev s konopljo največkrat kaže s hujšo motnjo zavesti, upočasnjenostjo, pogosto so bolniki nemirni, zmedeni in/ali imajo srčno-žilne neželene učinke. To jih lahko tudi življenjsko ogrozi, saj imajo ti bolniki pogosto že pridružene bolezni srca, kot so motnje srčnega ritma, ishemična ali strukturna bolezen srca.

Tveganje za prometno nesrečo 2- do 3-krat višje pod vplivom THC

V zadnjih letih zdravniki medicine dela, prometa in športa opažajo povečano prisotnost rabe konoplje med delovno populacijo, kar se kaže v povečanem številu pozitivnih testov ob preventivnih pregledih, povečanem številu napotitev s strani delodajalca zaradi suma na delo pod vplivom konoplje, povečanem številu preiskovancev, ki sami priznajo uporabo. Uporaba konoplje med delavci namreč lahko negativno vpliva na delazmožnost zaradi težav s pomnjenjem, slabše koncentracije, slabše koordinacije gibov, podaljšanja reakcijskega časa ter s tem prispeva tako k zmanjšani učinkovitosti pri delu kot tudi k povečanemu tveganju za poškodbe pri delu.

Uporaba konoplje zmanjšuje tudi psihofizične sposobnosti za vožnjo, kar poveča tveganje za prometne nezgode. Izkušnje drugih držav s spremembami zakonodaje v smeri lažjega dostopa do konoplje kažejo, da tovrstne spremembe povečajo prisotnost THC pri voznikih. To se je v nekaterih državah odrazilo s poslabšanjem prometne varnosti in povečanjem števila prometnih nezgod, tudi nezgod s smrtnim izidom (npr. v Koloradu, ZDA).

Tveganje za prometno nezgodo je pri vožnji pod vplivom THC približno 2- do 3-krat večje kot pri drugih voznikih, z višjimi koncentracijami THC se povečuje tudi tveganje za smrtne prometne nezgode.

Za vožnjo pod vplivom konoplje je predvsem značilna zmanjšana sposobnost vzdrževanja stabilne lege vozila na cestišču, pojavljajo se težave pri spremljanju prometa v križiščih, težave pri upravljanju vozila pa se še posebej povečajo v zahtevnih okoliščinah. Skupina voznikov s posebej visokim tveganjem so mladi vozniki, saj poleg pomanjkanja vozniških izkušenj pogosto napačno ocenjujejo, da je vožnja pod vplivom THC varna oziroma da so sposobni kompenzirati negativne vplive.

Uporaba konoplje v medicinske namene samo pod nadzorom zdravnikov in v redkih primerih

Uporaba konoplje v medicinske namene je v Sloveniji dovoljena že vrsto let. Začelo se je leta 2014 z dovoljenjem za uporabo kanabinoidov v medicinske namene (spojine, ki jih najdemo v konoplji), od leta 2017 je tudi omogočena uporaba medicinske konoplje. Bolnikom so na voljo na zdravniški recept tudi druga magistralna zdravila iz kanabinoidov, katerih stroške krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Zdravljenje s kanabinoidi predpiše zdravnik, na podlagi medicinskih dognanj uporablja na treh področjih:

  • V onkologiji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje slabosti, bruhanja in bolečine pri bolnikih v paliativni oskrbi.
  • V nevrologiji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje spastičnosti in nevropatske bolečine pri multipli sklerozi.
  • V pediatriji za dopolnilno simptomatsko zdravljenje bolnikov z redkimi, hudimi oblikami epilepsije.

Ob tem je treba opozoriti, da je zdravljenje s kanabinoidi dopolnilno in simptomatsko, to pa pomeni, da ne more spremeniti poteka bolezni ali bolezni pozdraviti, kot si pogosto zmotno predstavljajo bolniki ali njihovi svojci. Namreč v zadnjih letih je vse večji razkorak med laičnim prepričanjem o učinkovitosti in varnosti uporabe kanabinoidov v zdravstvene namene in stališči medicinske stroke, ki temeljijo na kliničnih raziskavah na tem področju.

Na podlagi dosedanjih izkušenj se zdravniki za zdravljenje s konopljo redko odločijo, saj so za večino bolezni na voljo učinkovitejša in varnejša zdravila, katerih razvoj je v stalnem porastu.

Za zdravljenje drugih stanj – na primer kronične vnetne črevesne bolezni, atopijskega dermatitisa, aknavosti, luskavice, kožnega raka, pa anksioznosti, izgorelosti, nespečnosti ter različnih avtoimunskih in revmatičnih bolezni – ni nikakršne strokovno utemeljene podlage, zato takšno uporabo kanabinoidov in konoplje zdravniki odsvetujejo.

Uporaba konopljinih pripravkov v smislu zdravljenja raka ni dokazana in se zato ne izvaja nikjer po svetu. Vseeno pa bolniki z rakom pogosto posegajo po preparatih iz konoplje, le manjši del bolnikov se pred tem posvetuje z zdravnikom. To je lahko škodljivo in nevarno. Zato je izredno pomembno redno spremljanje bolnikov, ki pričnejo z uporabo preparatov konoplje, njihova ustrezna titracija in upoštevanje največjih dnevnih odmerkov. Bolnikom z rakom, ki prejemajo nekatere izmed onkoloških zdravljenj, kot je imunoterapija, se uporaba preparatov konoplje lahko celo odsvetuje, saj so že objavljene raziskave, ki govorijo o možni manjši učinkovitosti zdravljenja raka.

Nacionalni inštitut za javno zdravje

Onkološki inštitut Ljubljana

Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana

Center za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana

Služba za otroško psihiatrijo, Pediatrična klinika UKC Ljubljana

Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo

Koordinacija Centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog

Za dobro javno zdravje
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno
Območna enota Maribor

Čist zrak za zdravje

Podrobno