Generalni direktor NIJZ, izr. prof. dr. Branko Gabrovec je poudaril, da duševno zdravje ni le stvar posameznika, temveč odsev družbe, kulture, norm in vrednot nekega časa – zato je odgovornost vseh nas. Po njegovih besedah se naše razumevanje duševnega zdravja oblikuje že v zgodnjem otroštvu – v družini, šoli in skupnosti. »Pogosto delujemo nevede, impulzivno – presojamo, etiketiramo, izključujemo. A spomnimo se: vsakdo lahko doživi trenutek, ko izgubi tla pod nogami. Zato je pomembno, da skupaj spodbujamo pismenost o duševnem zdravju – da znamo prepoznati stisko, poiskati pomoč in razumeti druge,« je dejal.
Ministrica za zdravje, dr. Valentina Prevolnik Rupel je ob odprtju poudarila, da je bil v Sloveniji narejen pomemben korak na področju varovanja in krepitve duševnega zdravja s sprejetjem Resolucije o nacionalnem programu duševnega zdravja 2028–2028. Ta prenaša težišče obravnave duševnih težav s sekundarne na primarno raven in v domače okolje posameznika, kar omogoča boljšo dostopnost do centrov za duševno zdravje odraslih, mladostnikov in otrok po vsej Sloveniji. Ministrstvo posebno pozornost namenja tudi destigmatizaciji duševnih stisk in podpira številne programe, zlasti za otroke in mladostnike, pa tudi dogodke, kot je današnji festival, ki ga ministrica vidi kot pomemben prostor odprtosti, dialoga, sodelovanja in povezanosti.
Predstojnik Centra za duševno zdravje pri NIJZ asist. Matej Vinko je poudaril, da želijo vsako leto na festivalu osvetliti različne plati duševnega zdravja, načine skrbi zanj ter opozoriti na predsodke, stigmatizacijo in krivice, ki jih doživljajo posamezniki z izkušnjo duševnih motenj. Izpostavil je tudi pomen solidarnosti: »Solidarnost skozi dejanja krepi posameznikov odnos do družbe in do sebe. Povezuje ljudi, razblinja predsodke ter ustvarja okolje, ki sprejema različnost in zavrača nasilje.«
Festival organizira NIJZ v sodelovanju z Mestno občino Koper. Župan Aleš Bržan je obiskovalcem zaželel dobrodošlico in izrazil upanje, da bo vsak našel pravo informacijo zase: »Pozdravljam delo vseh programov, ki se danes predstavljajo na stojnicah. Ti lahko pomagajo našim občankam in občanom, ki se soočajo z duševnimi stiskami, da zaživijo polnejše življenje,« je povedal.
Vsebine festivala so namenjene in prilagojene vsem generacijam – otrokom, mladostnikom, odraslim, študentom, zaposlenim in starejšim. Vabljeni v središče Kopra!
Na stojnicah na Titovem trgu in po Verdijevi ulici se predstavljajo organizacije, ki delujejo na področju duševnega zdravja. Obiskovalci lahko v interaktivnih kotičkih spoznavajo tehnike čuječnosti, sproščanja in meditacije, v živi knjižnici pa se lahko pogovorijo z »živimi knjigami« – osebami z izkušnjo duševnih težav.
V okviru festivala potekajo tudi predavanja in delavnice na Fakulteti za management, le nekaj korakov stran od prizorišča na Titovem trgu. Nekatera predavanja so že zapolnjena, druga so odprta tudi za mimoidoče. Ob 13.30 bo v koprski stolnici potekal orgelski koncert, na glavnem odru na Titovem trgu pa bodo učenci Osnovne šole Gradec uprizorili predstavo o medvrstniškem nasilju. Čez dan bosta sledili še okrogli mizi o izzivih staranja in o deinstitucionalizaciji, ki ju organizira Ministrstvo za solidarno prihodnost.
Tudi letos je častno pokroviteljstvo nad festivalom prevzela predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar. Medijski pokrovitelji dogodka so Radio Koper, Slovenska tiskovna agencija in Primorske novice.