Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Duševno zdravje

Na Šolskem centru Celje je začela pilotno delovati mreža vrstniške pomoči Pravi prijatelj – prva generacija mladih prostovoljcev v programu To sem jaz, ki ga izvajajo na Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Zadnje posodobljeno: 20.12.2024
Objavljeno: 20.12.2024

Program za duševno zdravje mladih To sem jaz, ki ga razvijajo na Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se že 24 let opira na prostovoljno delo strokovnjakov v spletni svetovalnici www.tosemjaz.net. Vseh strokovnjakov, ki so prostovoljci in so danes mladim v oporo na spletu, je skupaj že več kot 100. V letu 2024 pa so ustvarjalci programa spodbudili tudi mlade, da se pridružijo široki mreži, ki že tradicionalno temelji na vrednotah prostovoljstva. Tako je v Celju novembra 2024, na Šolskem centru Celje, začela pilotno delovati mreža vrstniške pomoči Pravi prijatelj – prva generacija mladih prostovoljcev v programu To sem jaz.

Vrstniška pomoč je oblika podpore, ki jo nudijo mladi svojim vrstnikom. »Verjamemo v pomen dobrih del in pozitivnih sprememb, ki jih prostovoljstvo prinese tako skupnosti kot prostovoljcu samemu. Navijamo za naše prostovoljce, mlade sodelavce, in se od njih sproti učimo,« sporočajo iz ekipe programa To sem jaz. Delovanje mreže mladih prostovoljcev je usmerjeno v razširjanje vrednot prijateljskega odnosa kot univerzalnih gradnikov dobrih medosebnih odnosov in duševnega zdravja. Prva generacija šteje 25 prostovoljcev, starih od 15 do 17 let, med njimi je 13 deklet in 12 fantov. Njihove mentorice so šolske svetovalne delavke. Naloga prostovoljcev je, da po dogovoru z mentoricami na svoji šoli (večinoma v parih) obiščejo določene razrede in v njih za svoje vrstnike izpeljejo 20-minutne delavnice. V delavnicah želijo spomniti na pomen prijateljskih vezi in dobrega počutja ter povečati poznavanje praktičnih orodij iz programa To sem jaz. Vsi prostovoljci so bili novembra 2024 vključeni v dvodnevno usposabljanje, na katerem so v podpornem učnem vzdušju podrobneje spoznali program To sem jaz in svoje naloge ter prejeli vsa potrebna gradiva. Opravili so trening javnega nastopanja in se izkustveno učili drug od drugega na praktičnih primerih in nastopih

V poskusnem obdobju v šolskem letu 2024/2025 je v pilotno izvedbo vrstniške pomoči v mreži Pravi prijatelj vključenih 25 prostovoljcev in šest mentoric iz petih srednjih šol iz Šolskega centra Celje: Gimnazija Lava (mentorica Nina Jaklevič), Srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja (mentorica Davorka Polič Jošt), Srednja šola za kemijo, elektrotehniko in računalništvo (mentorica Urška Koštomaj), Srednja šola za storitvene dejavnosti in logistiko (mentorica Tanja Gabršček), Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije (mentorici Mateja Zorko Pavšar in Karmen Rebernik).

Ekipe prostovoljcev v pilotnem pristopu informirajo o virih pomoči in v vsakem razredu pustijo informacije o spletni svetovalnici #Tosemjaz ter priročniku Kaj lahko naredim, da mi bo lažje. Prostovoljci v svojih delavnicah med drugim poudarijo pomen sočutja, medsebojne podpore in spoštljive komunikacije. Krepijo močne, vredne in pozitivne odnose z vrstniki – pod sloganom Prijateljstvo je supermoč. Pomaga nam, če smo si v oporo in med seboj spoštljivi. Eno od sporočil vrstnikom je usmerjeno v krepitev zavedanja, da so tudi stiske del življenja in odraščanja, a tudi velike skrbi in najtežje situacije se lahko razrešijo in ne morejo trajati v nedogled. Prostovoljci svoje vrstnike opogumijo, naj v morebitnih težavah, ko ne zmorejo sami, poiščejo pomoč na pravem mestu in pravočasno, še preden se stiska lahko razraste in se zdi neznosna. Prav tako vrstnike spodbudijo, naj bodo na voljo drug drugemu s prijateljsko oporo, kadar vidijo, da kdo potrebuje pomoč ali je potrt.

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Cepljenje

Cepiva proti posameznim boleznim – Tetanus

Podrobno
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno