Alkohol

Vsi skupaj lahko pripomoremo k ustvarjanju okolij brez alkohola

Alkohol

Na porabo alkohola v naši družbi vplivamo vsi, s svojim odnosom do alkohola in načinom pitja, t.j. vzgledom. Slovenija velja za mokro kulturo, kar pomeni, da je pitje alkoholnih pijač zelo razširjeno, opijanje je družbeno sprejemljivo, pogosto zaželeno (vrstniški pritisk), alkohol pa je lahko dostopen. Kot družba bi lahko naredili veliko, da bi slednje spremenili. Predvsem bi morali zavzeti skupno stališče o tem, da alkohol ni običajna dobrina, da je pitje alkoholnih pijač škodljivo (alkohol je tudi rakotvorna snov), da pitje alkohola vedno in povsod ni sprejemljivo; spodbujali pa bi lahko tudi zdrave alternative pitju alkohola.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 17.02.2025
Objavljeno: 13.02.2025

Z omogočanjem prodaje oziroma ponudbe alkohola na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih objektov, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja, bi predvsem mladim sporočali, da je pitje alkohola povsod, tudi tam, kjer mladi preživljajo svoj prosti čas in se športno udejstvujejo, sprejemljivo.

Otroci, mladostniki in mladi odrasli se zadržujejo na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih objektov, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja, tudi v času izven pouka in rednega delovnega časa vzgojne oziroma izobraževalne ustanove. Na pitje alkohola med mladostniki ima šola in šolsko okolje pomemben vpliv, saj lahko zmanjša verjetnost pitja alkohola med mladostniki z ustvarjanjem pozitivnega šolskega ozračja ter z doslednim izvajanjem zakonodajnih uredb, ki določajo, da je v šolskih prostorih in na funkcionalnih zemljiščih teh objektov prepovedano pitje alkoholnih pijač.

Otroci, mladostniki in mladi odrasli so med najranljivejšimi.

Čim mlajša je oseba, ko začne piti alkohol, tem večja je verjetnost, da bo imela pozneje v življenju težave zaradi  alkohola. Alkohol ima nevrotoksičen učinek (je škodljiv za možgane) v vseh obdobjih našega življenja. Raziskovalci ugotavljajo, da so možgani otrok in mladostnikov občutljivejši za škodo, ki nastane zaradi izpostavljenosti alkoholu.

Svetovna zdravstvena organizacija med uspešne ukrepe preprečevanja škodljivih posledic pitja alkohola državam članicam predlaga omejevanje dostopnosti alkohola, zagotavljanje okolij brez alkohola in prepoved oglaševanja alkohola.

Svetovna zdravstvena organizacija med dokazano najbolj učinkovite ukrepe uvršča omejevanje dostopnosti alkohola (na primer uvedba licenc za prodajo alkohola, omejen čas in dnevi prodaje, določena spodnja starostna meja za prodajo in pitje) ter zagotavljanje okolij brez alkohola (na primer otroška igrišča, športne prireditve in druge prireditve in okolja, kjer se zadržujejo posebej ranljive skupine; na primer otroci in mladostniki, bolni, ipd.).

Prodaja in ponudba alkoholnih pijač v objektih in na pripadajočih zemljiščih, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja, bi povečala število mest prodaje in ponudbe alkohola, kar je z vidika javnega zdravja še en korak nazaj in pomeni večjo porabo alkohola. Večja poraba alkohola pa pomeni več škodljivih posledic in večje finančno breme za našo državo.

Raziskave kažejo, da je dostopnost alkohola neposredno povezana z obsegom porabe. Večja poraba alkohola v državi pomeni več izgubljenih let življenja zaradi slabega zdravja, invalidnosti ali prezgodnjih smrti. Pomeni tudi večje ekonomsko breme za posameznika, njegove bližnje in družbo na račun prezgodnjih smrti, samomorov in umorov, bolezni in zastrupitev, prometnih, delovnih in drugih nezgod, poškodb ter invalidnosti, nasilja, duševnih stisk in drugih težav v duševnem zdravju, socialne izključenosti in revščine, manjšo delovno učinkovitosti in več odsotnosti z dela.

Woman reaching for a water glass

Že majhne omejitve dostopnosti lahko prispevajo k izboljšanju zdravja, zmanjševanju nasilja in škode za druge. Ukrepi, ki se uporabljajo za zmanjševanje dostopnosti, so lahko tako krajevne kot časovne omejitve prodaje alkoholnih pijač, starostne omejitve za nakup alkohola ali uvedba licenc za prodajo alkohola. Velja tudi obratno – večja dostopnost do alkoholnih pijač pomeni večjo porabo in več škodljivih posledic.

Prodaja in ponudba alkoholnih pijač v objektih in na pripadajočih zemljiščih, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja bi povečala število mest za oglaševanje in tržno komuniciranje alkohola.

Obstaja cela vrsta znanstvenih dokazov, da oglaševanje in tržno komuniciranje alkohola poveča porabo alkohola. To še posebej velja za najbolj ranljive skupine, kot so otroci in mladostniki.

Posledice pitja alkohola so resen problem.

V zadnjih desetletjih je bilo narejenih mnogo raziskav, ki so pokazale, da ima pitje alkohola veliko različnih škodljivih posledic. Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) uvršča pitje alkohola med najpomembnejše dejavnike tveganja za breme bolezni in prezgodnjo umrljivost ter povezuje škodljivo rabo alkohola z več kot 200 bolezenskimi stanji, poškodbami in zastrupitvami. Alkohol je v svetu deveti, v Sloveniji pa šesti najpomembnejši dejavnik tveganja za izgubljena leta zdravega življenja. V Sloveniji alkohol predstavlja velik javnozdravstveni in družbeni problem, posledice njegove škodljive rabe pa prizadenejo: posameznika (npr. slabše počutje, poslabšanje zdravja, težave v odnosih in na delovnem mestu, prometne in druge nezgode), njegovo družino (npr. slabši odnosi ali nasilje, težave v duševnem zdravju pri otrocih in drugih bližnjih), širšo okolico (težave na delovnem mestu, konfliktnost v odnosih, nerazumevanje, kriminal) in družbo (slabše zdravje prebivalstva, prezgodnje smrti, izguba prihodka zaradi zmanjšane učinkovitosti, stroški obravnave in zdravljenja, stroški dela policije).

V zadnjih desetletjih so raziskovalci izvedli veliko število raziskav, s katerimi so jasno dokazali povezavo med pitjem alkoholnih pijač in nastankom raka. Mednarodna agencija za raziskave raka (angl. International Agency for Research on Cancer, IARC), ki deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije, je prvič uvrstila alkoholne pijače med rakotvorne snovi že leta 1988, in sicer v skupino 1, kar pomeni, da obstajajo prepričljivi dokazi o rakotvornem učinku alkohola pri ljudeh (IARC, 1988). Takrat je vzročno povezala alkohol z rakom ust, žrela, grla, požiralnika in jeter, leta 2010 in 2012 pa je ta nabor razširila še na raka debelega črevesa in danke ter na raka dojk (IARC, 2010; IARC, 2012). Tveganje je za večino ljudi prisotno že ob pitju manjših količin in se povečuje z večanjem količine popitega alkohola. Zato se velik delež, z alkoholom povezanih rakov, pojavlja tudi pri tistih, ki redno ne pijejo čez meje manj tveganega pitja alkohola. Z vidika raka torej nobena količina alkohola ne glede na vrsto alkoholne pijače ni varna.

Nova znanstvena spoznanja govorijo, da varnega pitja alkohola ni in, da vsako pitje alkohola prinaša tveganje.

Prodaja in ponudba alkoholnih pijač v objektih in na pripadajočih zemljiščih, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja bi z vidika varovanja zdravja prebivalcev Slovenije, pomenil velik korak nazaj, saj bi:

  • dal mladim in tudi širši javnosti napačno sporočilo, da je alkohol običajna dobrina in da je pitje alkohola vedno in povsod sprejemljivo;
  • povečala porabo alkohola v Sloveniji, tudi med najbolj ranljivimi prebivalci Slovenije, kot so otroci in mladostniki;
  • povečala škodljive posledice rabe alkohola (npr. umrljivost, obolevnost, zastrupitve z alkoholom, …);
  • povečala finančno breme alkohola za našo državo zaradi škodljivih posledic pitja alkohola.

Kadar pri sebi zaznamo povečano pitje alkohola ali pa pomislimo, da bi bile naše težave v zdravju ali odnosih z bližnjimi lahko povezane z našim pitjem alkohola, se lahko posvetujemo tudi s strokovnjakom v zdravstvenem domu. V okviru programa Skupaj za zdravje se namreč v centru za krepitev zdravja oz. v zdravstvenovzgojnem centru (CKZ/ZVC) izvajajo delavnice, prek katerih lahko svoj odnos do pitja alkohola pobliže pogledamo in se posvetimo urejanju naših pivskih navad.

Več o delavnicah naslednji povezavi.

Lokacije ZVC in CKZ ter kontaktne informacije pa najdete na naslednji povezavi.


 

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Katera cepljenja priporočamo v obdobju nosečnosti

Podrobno
eZdravje

Portal in mobilna aplikacija zVEM – vaše zdravje na dosegu roke

Podrobno
Telesna dejavnost

Gibanje za zdravje – primeri dobre prakse

Podrobno