Nosilec projekta Gibanje za zdravje je Mednarodno združenje za šport in kulturo (angl. International Sport and Culture Association – ISCA) in je finaciran iz Erasmus+ Sport sredstev. Dogodek, ki je združil strastne posameznike in izbrane partnerske organizacije iz Švedske, Luksemburga/Švice, Španije, Portugalske, Slovenije in Danske, je zaznamoval začetek vznemirljive poti k spodbujanju gibalne in zdravstvene pismenosti. Sledi uspešnemu medcelinskemu projektu ISCA Physical Literacy for Life, ki je trajal do leta 2022.
Primarni poudarek uvodnega sestanka je bil pregled ciljev projekta, metodologije, načrtovanih aktivnosti in pričakovanih rezultatov. Partnerji v konzorciju so se imeli priložnost spoznati med seboj in tako vzpostaviti povezave, ki so ključne za uspeh projekta. Dotično srečanje je bilo več kot le spoznavanje in številne razprave; utelešalo je duh promotorjev telesne dejavnosti za krepitev zdravja v jedru partnerstva z vključevanjem aktivnih odmorov in sprehodov po središču Ljubljane ter okrog Blejskega jezera, kar pomeni, da smo partnerji projekta poudarjali pomen kakovostnega gibanja za zdravje.
Namen projekta Gibanje za zdravje je premostiti gibalno in zdravstveno pismenost z zagotavljanjem orodij in znanja za izboljšanje dobrega počutja državljanov. Z združevanjem posameznikov in organizacij v različnih okoljih kot so izobraževanje, šport in zdravstvo ter lokalne skupnosti, želi spodbujati celovit pristop k spodbujanju zdravega življenja.
Strateški cilji projekta vključujejo:
- Gradnjo mreže Gibanje za zdravje in načrtovanje obstoječih virov in pobud.
- Krepitev zmogljivosti za razvoj in implementacijo modela Gibanje za zdravje.
- Širjenje modela širši javnosti in spodbujanje trajnosti.
- Opolnomočenje skupnosti, da sprejmejo bolj zdrav življenjski slog s sočasnim obravnavanjem več determinant oz. določilnic zdravja ter spodbujanjem gibalne in zdravstvene pismenosti.
Udeleženci so ob razmišljanju o pomenu njihovega sodelovanja izrazili navdušenje in predanost doseganju rezultatov projekta. Predstavnik partnerske organizacije Change the Gameiz Švedske Tom Englén je poudaril bistven pomen ciljev projekta in izjavil: “Naš cilj je prispevati k zelo nujnemu delu sestavljanke ustvarjanja trajnostnega sveta za prihodnje generacije.”
Tjaša Knific iz NIJZ je izpostavila pomen gibalne pismenosti v zdravstvenih okoljih in potrdila zavezanost inštituta narediti svet bolj telesno dejaven. Andrea Backović Juričan iz NIJZ pa je na srečanju predstavila različne modele zdravstvene pismenosti ter povedala: »Znotraj zdravstva je koncept gibalne pismenosti bolj malo poznan za razliko od koncepta zdravstvene pismenosti, medtem ko je v drugih okoljih običajno ravno obratno«. Prav zaradi tega bo razvoj mreže in skupnega modela Gibanje za zdravje, ki bo združeval obe omenjeni pismenosti, prinesel veliko dodano vrednost k boljši kakovosti življenja za vse bodoče uporabnike.
S podporo programa EU Erasmus+ Sport si projekt Gibanje za zdravje prizadeva za inovacije in navdih za spremembe. Med nadaljevanjem potovanja projektni partnerji pričakujejo naslednje – jesensko – srečanje v obliki delavnice v mestu Umeå na Švedskem ter so hkrati pripravljeni na raziskovanje, inovacije in utiranje poti k zdravstveni in gibalni pismenosti za vse.