Umeščanje načela 24-urnega gibalnega vedenja kot determinante zdravja v slovenski prostor (GIB24)

Umeščanje načela 24-urnega gibalnega vedenja kot determinante zdravja v slovenski prostor (GIB24)

Ne spreglejte
Najnovejše
Tjaša Kniflc

»Telesna dejavnost, sedentarno vedenje in spanje (tj. 24-urno gibalno vedenje) so med najpomembnejšimi dejavniki zdravja in dobrega počutja. Namen projekta je umestiti koncept 24-urnega gibalnega vedenja kot determinante zdravja v slovenski prostor.«

Tjaša Knific, mag. fiziot., vodja projekta na NIJZ

Naslov projekta: Umeščanje načela 24-urnega gibalnega vedenja kot determinante zdravja v slovenski prostor (GIB24)

Opis projekta

Telesna dejavnost, sedentarno vedenje in spanje (tj. 24-urno gibalno vedenje) so med najpomembnejšimi dejavniki zdravja in dobrega počutja. Zavedanje o njihovi soodvisnosti je nedavno privedlo do spoznanja, da jih je smotrno obravnavati v skupku. Namen projekta je umestiti koncept 24-urnega gibalnega vedenja kot determinante zdravja v slovenski prostor.

Dodana vrednost

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo sodeloval pri vseh delovnih paketih (DP) in bo vodil DP2 – Oblikovanje slovenskih nacionalnih smernic za 24-urno gibalno vedenje in DP5 – Promocija in diseminacija. NIJZ bo sodeloval pri več nalogah, vključno s pregledom literature, ki bo podlaga za oblikovanje na dokazih temelječih smernic, razvojem in testiranjem aplikacije za spletno vrednotenje 24-urnega gibalnega vedenja, zbiranjem podatkov z uporabo merilnikov gibanja, obdelavo in analizo podatkov ter diseminacijo raziskovalnih izsledkov.

Pričakovani rezultati in gradiva

Rezultati projekta bodo nudili vpogled v delež slovenskega prebivalstva, ki je zaradi nezdravega 24-urnega gibalnega vedenja izpostavljen povečanemu tveganju za razvoj in/ali napredovanje kroničnih nenalezljivih obolenj. Prepoznali bomo tudi specifične skupine prebivalstva, ki so še posebej ogrožene in zaslužijo dodatno pozornost. Znotraj projekta bomo preučili več morebitnih korelatov (ne)zdravega 24-urnega gibalnega vedenja med odraslimi prebivalci Slovenije (vključno s korelati notranjega in zunanjega grajenega okolja), s čimer bomo prepoznali priložnosti za intervencije v podporo zdravemu 24-urnemu gibalnemu vedenju. Rezultati projekta bodo služili kot podlaga za pripravo razvojnih politik javnega interesa na področju gibanja za zdravje.

V okviru projekta bomo (i) oblikovali prve slovenske smernice za 24-urno gibalno vedenje za odrasle, (ii) osvežili vprašanja iz ankete nacionalnega spremljanja, ki bodo omogočala celovito oceno 24-urnega gibalnega vedenja, (iii) validirali nova anketna vprašanja in (iv) umestili 24-urno gibalno vedenje kot vitalni znak v programe promocije zdravega življenjskega sloga na primarni ravni zdravstva.

Trajanje projekta: 1. 10. 2023–30. 9. 2025

Nosilna organizacija: Univerza na Primorskem, Fakulteta za vede o zdravju (Slovenija)

Projektna partnerja: InnoRenew CoE (Slovenija), Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno dejavnost in inovacijsko dejavnost (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

logotip Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ARIS

logotip Ministrstva za zdravje
Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
AMR in bolnišnične okužbe

Bolnišnične okužbe za strokovno javnost

Podrobno
Območna enota Maribor

3. regijsko strokovno srečanje »Varno in zdravo prehranjevanje v šolah in vrtcih v Podravju«

Podrobno