UFP1
Vpliv UFP v zunanjem zraku na umrljivost prebivalcev Ljubljane - 12 letna ekološka študija časovnih trendov.
Vpliv UFP v zunanjem zraku na umrljivost prebivalcev Ljubljane - 12 letna ekološka študija časovnih trendov.
Izpostavljenost ultrafinim delcem (UFP) v zunanjem zraku lahko povzroči škodljive posledice za človekovo zdravje. V projektu bomo proučevali povezanost med onesnaženostjo zunanjega zraka z UFP in umrljivostjo zaradi bolezni obtočil, dihal in sladkorne bolezni. Rezultati bodo služili kot osnova za načrtovanje nadaljnjega javnozdravstvenega raziskovalnega dela in kot podlaga načrtovalcem javnozdravstvenih in drugih politik na področju varovanja zdravja prebivalcev Slovenije v povezavi z onesnaženostjo zunanjega zraka z UFP.
Ozadje
Onesnaženost zunanjega zraka je največji okoljski dejavnik tveganja za zdravje človeka v Evropi. Trenutno velja, da so najpogosteje prepoznani škodljivi učinki onesnaženosti zraka na zdravje človeka posledica delovanja prašnih delcev (PM), pri čemer velja, da so ultrafini prašni delci (UFP) zaradi svoje majhnosti bolj toksični od večjih prašnih delcev. Izpostavljenost UFP negativno vpliva zlasti na dihalno in srčno-žilno obolevnost in umrljivost. Zaključki raziskav, ki so proučevale druge zdravstvene izide, kot je sladkorna bolezen, so glede neodvisnih učinkov UFP nedokončni in nezadostni. V Sloveniji je bilo v preteklih letih opravljeno majhno število raziskav povezanosti med onesnaženostjo zunanjega zraka z UFP in škodljivimi posledicami za človekovo zdravje.
Namen projekta
Namen projekta je s podaljšanjem časovnega obdobja opazovanja iz predhodnih raziskav do konca leta 2024 dopolniti in povečati kakovost podatkov za načrtovanje in oblikovanje z dokazi podprtih javnozdravstvenih politik na področju varovanja zdravja prebivalcev v povezavi z onesnaženostjo zunanjega zraka z UFP.
Cilji projekta
Delovni sklopi
Izvajanje projekta bo potekalo v petih delovnih sklopih (DS):
DS1: Vodenje projekta
DS2: Pridobivanje in priprava podatkov
DS3: Analiza podatkov
DS4: Zaključki in oblikovanje predlogov za nadaljnje raziskovalno delo
DS5: Diseminacija
Dodana vrednost
S pridobljenimi podatki in njihovo pripravo za nadaljnjo uporabo z metodami sklapljanja teh podatkov bomo omogočili dodatno uporabnost teh podatkov. Rezultati bodo služili kot osnova za načrtovanje nadaljnjega javnozdravstvenega raziskovalnega dela v Sloveniji in kot podlaga načrtovalcem javnozdravstvenih in drugih politik na področju varovanja zdravja prebivalcev Slovenije v povezavi z onesnaženostjo zunanjega zraka z UFP.
Pričakovani rezultati
V projektu bomo pridobili podatke o opravljenih meritvah onesnaževal v zunanjem zraku in meteoroloških dejavnikih, ki lahko vplivajo na umrljivost zaradi izbranih skupin bolezni. Pridobili bomo tudi podatke o št. umrlih zaradi izbranih skupin bolezni, za katere so že predhodne raziskave pokazale, da bi lahko bile povezane z vplivi onesnaženosti zunanjega zraka z UFP in/ali drugimi onesnaževali. Z metodologijo sklapljanja zdravstvenih in okoljskih podatkov bomo lahko dokazali ali ovrgli povezanost onesnaženosti zunanjega zraka z UFP s povečano umrljivostjo zaradi izbranih skupin bolezni. Tako pri okoljskih kot pri zdravstvenih podatkih gre za podatke, ki se že rutinsko zbirajo zaradi drugih namenov (spremljanje onesnaženosti zunanjega zraka, demografska statistika).
Trajanje projekta: 1. 2. 2025 – 31. 12. 2025
Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Financiranje: Projekt je del internega razpisa za razvojno-raziskovalne projekte na NIJZ 2025, ki je financiran z naslova ZZZS (Terciarni program – Program za razvoj in raziskave)