RomStat 2
Vzpostavitev podatkovne zbirke in širitev kazalnikov zdravja ter rabe zdravstvenih storitev pripadnikov romske etnične skupnosti v Sloveniji.
Vzpostavitev podatkovne zbirke in širitev kazalnikov zdravja ter rabe zdravstvenih storitev pripadnikov romske etnične skupnosti v Sloveniji.
Projekt RomStat 2 bo omogočil vzpostavitev sistema kazalnikov za spremljanje zdravja Romov ter razvoj modela krepitve zdravja v romski skupnosti, ki bo temeljil na dokazih. Na podlagi rezultatov projekta bodo oblikovalci politik in odločevalci na nacionalni in regionalni ravni lahko oblikovali ciljno usmerjene ukrepe in aktivnosti na področju varovanja in krepitve zdravja ter uporabe (preventivnih) zdravstvenih storitev.
Ozadje
Raziskovalci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo v obdobju 2023-2024 izvedli razvojno-raziskovalni projekt z akronimom RomStat 1. Namen projekta je bil izboljšati zdravstveno stanje Romov v Sloveniji na osnovi ukrepanja, ki bo izhajalo iz poglobljenega raziskovanja kazalnikov zdravja in identifikacije možnih vzrokov slabšega zdravja pripadnikov te etnične skupine.
Glavni trajnostni učinek projekta RomStat 1 je bil vzpostavitev posodobljene podatkovne zbirke prebivalcev evidentiranih romskih naselij v Sloveniji, s katero je možno v raziskovalne namene sklopiti podatkovne zbirke NIJZ. Na osnovi posodobljenih podatkov in rabe podatkovnih zbirk NIJZ so se pokazali slabši kazalniki zdravja Romov v primerjavi s splošnim prebivalstvom Slovenije.
V raziskovalnem delu so se tako odprli novi pereči javnozdravstveni problemi in situacije, ki so zahtevali prioritizacijo obstoječih virov. Zato smo predlagali nadaljevanje razvojno-raziskovalnega dela na področju zdravja Romov z uporabo obstoječih podatkovnih zbirk NIJZ ter nadaljevanje načrtovanja ukrepov za izboljšanje zdravja Romov v Sloveniji.
Namen projekta
Namen projekta RomStat 2 je oblikovanje metodologije za trajno in ponovljivo spremljanje zdravstvenega stanja romske populacije v Sloveniji z identifikacijo možnih vzrokov slabšega zdravja ter oblikovanje predlogov ukrepanja za izboljšanje le-tega.
Cilji projekta
Mejniki projekta
Dodana vrednost
Na podlagi rezultatov opravljenih analiz za razpoložljive podatke z upoštevanjem izsledkov iz projekta RomStat 1 bo omogočeno oblikovanje nabora kazalnikov za rutinsko spremljanje zdravja Romov. S pomočjo pridobljenih rezultatov bodo lahko oblikovalci politik in odločevalci načrtovali ukrepe in aktivnosti, ki temeljijo na dokazih.
Pričakovani rezultati
Ključni pričakovani rezultat je boljše poznavanje stanja zdravja romskega prebivalstva ter razvoj novega na dokazih temelječega modela krepitve zdravja v skupnosti z namenom izboljšanja zdravja ranljive skupine romskega prebivalstva. Poznavanje in spremljanje izidov zlasti reproduktivnega zdravja Rominj bo omogočilo tarčne aktivnosti, ki bi prispevale k boljšemu neonatalnemu in reproduktivnemu zdravju ranljive skupine. Spremljanje izidov rabe bolnišničnih storitev bo omogočilo ciljne ukrepe, predvidoma namenjene zmanjševanju prezgodnje umrljivosti, zvišanju rabe preventivnih storitev in storitev, namenjenih krepitvi zdravja. Proučitev možnosti spremljanja ustnega zdravja bo prispevalo k ustreznejšemu načrtovanju raziskovalnih in strateških strokovnih usmeritev.
Trajanje projekta: 1. 2. 2025 – 31. 12. 2025
Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Financiranje: Projekt je del internega razpisa za razvojno-raziskovalne projekte na NIJZ 2025, ki je financiran z naslova ZZZS (Terciarni program – Program za razvoj in raziskave)