Predlog izobraževalnega modela za opolnomočenje strokovnih delavcev na področju zasvojenosti za izvajanje indicirane preventive (V3-2309)

Predlog izobraževalnega modela za opolnomočenje strokovnih delavcev na področju zasvojenosti za izvajanje indicirane preventive (V3-2309)

Ne spreglejte
Najnovejše
Gabrovec

»Razširjenost uporabe prepovedanih drog med različnimi ciljnimi skupinami uporabnikov je v Sloveniji kljub razvejeni mreži programov pomoči še vedno pomemben javnozdravstveni problem. Še posebej so ranljivi mladi. Z raziskavami v projektu bomo prispevali k razvoju javnozdravstvene znanosti s področja indicirane preventive za področje zasvojenosti od PAS. S priročnikom za opolnomočenje strokovnih delavcev, ki bo nastal tekom projekta, bomo krepili pomen ter znanja za zgodnjo identifikacijo in ustrezno obravnavo, s čimer želimo preprečevati razvoj zasvojenosti in drugih negativnih posledic uporabe PAS. Hkrati bomo z oblikovanimi smernicami pripomogli k zmanjševanju neenakosti obravnave te ranljive skupine v šolskem okolju.«

Doc. dr. Branko Gabrovec, vodja projekta

Naslov projekta:Predlog izobraževalnega modela za opolnomočenje strokovnih delavcev na področju zasvojenosti za izvajanje indicirane preventive (V3-2309)

Povezava na projektno skupino SICRIS: https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20668

Opis projekta

Poseganje po psihoaktivnih substancah (v nadaljevanju PAS) v mladostništvu postaja razširjen javnozdravstveni problem. Uporaba konoplje kot tudi drugih PAS v mladostništvu je povezana s številnimi kratkoročnimi in dolgoročnimi negativnimi zdravstvenimi, socialno-ekonomskimi, psihosocialnimi, kognitivnimi in izobraževalnimi izidi. Kljub številnim raziskavam, ki potrjujejo škodljivost in nevarnost poseganja po PAS v mladostništvu, zgodnji poskusi pogosto niso identificirani kot rizični in mladi ne dobijo pomoči pravočasno.

Namen projekta je torej izboljšati identifikacijo mladostnikov, ki posegajo po PAS, na način, da opolnomočimo strokovnjake, ki delajo z mladimi, da le ti razvijejo ustrezna stališča do problematike PAS med mladimi ter pridobijo znanja in veščine s področja indicirane preventive na področju zasvojenosti. Na ta način mladostnikom, ki posegajo po PAS, zagotovimo čimprejšnjo obravnavo, s čimer lahko preprečimo razvoj zasvojenosti in drugih negativnih posledic uporabe PAS. Hkrati pa z zgodnjo obravnavo mladostnikov povečamo tudi uspešnost njihove  obravnave, saj zaradi zgodnje identifikacije, posledice poseganja po PAS še ne posegajo na vsa področja mladostnikovega delovanja in je zatorej lahko učinkovita že krajša obravnava.

Ker pa pregled literature kaže na pomanjkanje raziskav, ki bi preučevale kakšna so stališča, znanja, veščine strokovnih delavcev za ustrezno odzivanje ob identifikaciji mladostnikove uporabe drog ter raziskav, ki bi vključevale deležnike in izvajalce pri preučevanju potreb po dodatnih znanjih ter možnostih njihovega vključevanja v že obstoječ način dela, je prav to začeten korak raziskovalnega projekta.

Na podlagi analiz kvantitativne raziskave stališč in znanj strokovnih delavcev ter kvalitativne raziskave potreb strokovnih delavcev po dodatnih znanjih, bodo oblikovane smernice – protokol ustreznih ravnanj strokovnih delavcev v primeru zaznave mladostnikov, ki posegajo po PAS. V nadaljevanju bo podan predlog izobraževalnega modela ter priročnik za opolnomočenje strokovnih delavcev OŠ, SŠ in dijaških domov.

V projektu bodo torej zasledovani sledeči ključni cilji:

  • izvedba analize stanj stališč in znanj strokovnih delavcev OŠ, SŠ in dijaških domov s področja zasvojenosti za ustrezno izvajanje indicirane preventive;
  • poglobitev razumevanja potreb strokovnih delavcev OŠ, SŠ in dijaških domov po dodatnih znanjih za opolnomočeno delovanje na področju zasvojenosti;
  • oblikovanje smernic za izvajanje indicirane preventive s področja zasvojenosti od PAS v OŠ, SŠ in dijaških domovih;
  • oblikovanje predloga izobraževalnega modela ter priročnika za strokovne delavce za poglabljanje znanj in veščin s področja zasvojenosti za ustrezno izvajanje indicirane preventive;
  • diseminacija rezultatov projekta in promocija projekta.

Dodana vrednost

  • IZSLEDKI KVALITATIVNE RAZISKAVE IN KVANTITATIVNE RAZISKAVE

V Sloveniji še ni bilo narejene raziskave, kjer bi pridobili informacijo o  (ne)ustreznosti stališč strokovnih delavcev na področju zasvojenosti od PAS ter o tem, katera znanja imajo strokovni delavci na tem področju. Primanjkujejo tudi kvalitativne raziskave razumevanja potreb  strokovnih delavcev vzgojno izobraževalnih institucij  po znanjih in veščinah za opolnomočeno delovanje na področju zasvojenosti in možnostih vključevanja v njihovo obstoječe delo. V projektu bomo skozi poglobljene analize novih podatkov in novih kvalitativnih raziskav, prispevali k teoretičnemu, konceptualnemu in metodološkemu razvoju na področju indicirane preventive na področju PAS v Sloveniji.

  • SMERNICE ZA IZVAJANJE USTREZNE INDICIRANE PREVENTIVE S PODROČJA ZASVOJENOSTI OD PAS

Smernice bodo strokovnim delavcem dajale občutek varnosti, strokovnosti in doslednosti za ustrezno delovanje. Omogočile bodo enotnost obravnave mladostnikov, ki posegajo po PAS v šolskem okolju, kar prispeva k zmanjševanju neenakosti obravnave te ranljive skupine.

  • PREDLOG CELOSTNEGA IZOBRAŽEVALNEGA MODELA IN PRIROČNIK ZA STROKOVNE DELAVCE

Predlog celostnega izobraževalnega modela ter na njem sloneč priročnik za opolnomočenje strokovnih delavcev (oblikovan kot praktični vodnik), bosta omogočila strokovnim delavcem na strukturiran način poglabljanje znanj in veščin za ustrezno izvajanje indicirane preventive.

Pričakovani rezultati in gradiva

  • Ključni izdelki projekta so sledeči:
  • POROČILO KVANTITATIVNE RAZISKAVE STALIŠČ IN ZNANJ STROKOVNIH DELAVCEV VIZ zavodov s področja zasvojenosti za ustrezno izvajanje indicirane preventive pri mladostnikih;
  • POROČILO KVALITATIVNE RAZISKAVE S STROKOVNIMI DELAVCI VIZ zavodov glede potreb in možnosti vključevanja dodatnih znanj/veščin v obstoječe delo;
  • SMERNICE ZA IZVAJANJE INDICIRANE PREVENTIVE S PODROČJA ZASVOJENOSTI od PAS v OŠ, SŠ in dijaških domovih;
  • PREDLOG IZOBRAŽEVALNEGA MODELA za poglabljanje znanj in veščin s področja zasvojenosti od PAS za zgodnjo identifikacijo in obravnavo mladostnikov, ki posegajo po PAS;
  • PRIROČNIK ZA OPOLNOMOČENJE STROKOVNIH DELAVCEV za izvajanje indicirane preventive na področju zasvojenosti od PAS.
  • Prispevki na strokovnih srečanjih in konferencah;
  • bibliografske reference, ki izhajajo neposredno iz projekta;
  • objave v medijih.

Trajanje projekta: oktober 2023 do september 2026

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno dejavnost in inovacijsko dejavnost (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

logotip Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ARIS

logotip Ministrstva za zdravje Republike Slovenije
Za dobro javno zdravje
Nekemične zasvojenosti

Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic

Podrobno
Cepljenje

Cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25

Podrobno
NIJZ

Moje zdravje, moja izbira, moja pravica

Podrobno