Raba alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo pomembno vpliva na plod in ima kratkoročne in dolgoročne zdravstvene posledice. Z našo raziskavo bomo pridobili nacionalne podatke o rabi alkohola in prepovedanih drog v zadnjem tromesečju nosečnosti v Sloveniji, ki nam bodo služili kot izhodišče za izboljšanje ozaveščenosti strokovne in laične javnosti o rabi in posledicah rabe alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo, načrtovanje preventivnih ukrepov in intervencij v ciljni populaciji žensk, oblikovanje ustreznih diagnostičnih timov za FAS in FASD ter načrtovanje podpornih ukrepov za prizadete otroke.
Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi.
Opis projekta
Ozadje
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) uvršča rabo alkohola med ključne dejavnike tveganja za prezgodnjo umrljivost in breme bolezni, poleg tega prispeva tudi k neenakostim v zdravju prebivalcev. Alkohol pomembno vpliva na pojav več kot 200 bolezenskih stanj, poškodb in zastrupitev. Alkohol je teratogen, zato pitje alkoholnih pijačmed nosečnostjo vpliva na razvoj in rast zarodka oz. ploda in lahko privede do številnih negativnih posledic, kot so spontani splav, odmrtje ploda, prezgodnje rojstvo, zastoj rasti ploda, nizka porodna teža, prirojene anomalije, fetalni alkoholni sindrom (FAS) in spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD). Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom lahko pri otrocih povzroči telesne, kognitivne in vedenjske težave, ki so sestavni deli spektra fetalnih alkoholnih motenj (FASD).
Uporaba drog v nosečnosti lahko vodi v prezgodnji porod oz. druge posledice, kiprizadenejo plod (splav, mrtvorojenost), novorojenčka (nizka porodna teža, neonatalni abstinenčni sindrom) ali otroka (zastoj v razvoju, težave shranjenem in spanjem, pa tudi kasnejše vedenjske težave ter težave s koncentracijo ter številne druge težave).
Namen projekta
Namen raziskovalnega projekta je oceniti prevalenco rabe alkohola in prepovedanih drog med slovenskimi nosečnicami.
Cilji projekta
Cilji raziskovlnega projekta so:
- Ocena pogostosti rabe alkohola in prepovedanih drog v zadnjem trimesečju nosečnosti.
- Ovrednotenje verodostojnosti podatkov o rabi alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo, ki jih pridobimo s pomočjo vprašalnikov.
- Razvoj metodologije za ugotavljanje rabe alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo.
- Ozaveščanje strokovne in laične javnosti o rabi in posledicah rabe alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo.
Faze projekta in njihova realizacija:
Cilje projekta bomo dosegali po korakih skozi šest delovnih paketov.
- Prvi delovni sklop: Vodenje, koordinacija, diseminacija rezultatov
- Drugi delovni sklop: Opredelitev metabolitov alkohola in prepovedanih drog, ki jih bomo določali v vzorcih ter vzpostavitev nove analitske metode v slovenskem prostoru
- Tretji delovni sklop: Anketna raziskava o zdravem življenjskem slogu med nosečnostjo
- Četrti delovni sklop: Izvedba terenskega dela raziskave
- Peti delovni sklop: Analiza vzorcev
- Šesti delovni paket: Upravljanje s podatki in statistična analiza podatkov
Dodana vrednost
Podatki raziskave bodo izhodišče za oblikovanje strategije za izboljšanje ozaveščenosti strokovne in laične javnosti o rabi in posledicah rabe alkohola in prepovedanih drog med nosečnostjo, načrtovanje preventivnih ukrepov in intervencij v ciljni populaciji žensk, oblikovanju ustreznih diagnostičnih timov za FAS in FASD ter načrtovanju podpornih ukrepov za prizadete otroke.
Dodana vrednost za NIJZ:
Strokovnjaki, ki sodelujemo v raziskavi bomo pridobili nova znanja o ugotavljanju rabe alkohola in konoplje med nosečnostjo v Sloveniji ter pridobili podatke o pogostosti rabe, povezali se bomo s strokovnjaki ki delajo na prepoznavanju otrok s FASD in skupaj naredili prve korake pri pripravi strategije za preventivno ukrepanje ter razvoj intervencij za izboljšanje prepoznavanja FASD.
Pričakovani rezultati in gradiva
Z izvedbo ciljnega raziskovalnega projekta bomo pridobili podatke o rabi alkohola in konoplje v reprezentativnem vzorcu slovenskih nosečnic, kar je osnoven podatek za uvajanje in izvajanje nacionalnih preventivnih ukrepov za zmanjšanje negativnih posledic rabe alkoholnih pijač med nosečnostjo ter za oblikovanje programov zadiagnosticiranje, zdravljenje in spremljanje FAS in FASD.
Trajanje projekta: 1. 10. 2023 do 30. 9. 2026.
Nosilna organizacija: Univerzitetni klinični center Ljubljana.
Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Inštitut za sodno medicino, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani.
Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ).