Ocena povezanosti med prevalenco astme in okoljskimi dejavniki tveganja pri otrocih in mladostnikih: model za oblikovanje z dokazi podprtih ukrepov (V3-2317)

Ocena povezanosti med prevalenco astme in okoljskimi dejavniki tveganja pri otrocih in mladostnikih: model za oblikovanje z dokazi podprtih ukrepov (V3-2317)

Ne spreglejte
Najnovejše
doc. dr. Andreja Kukec

Ocena razširjenosti astme pri otrocih in mladostnikih v opazovanih slovenskih osnovnih šolah. Ovrednotiti vpliv okoljskih dejavnikov tveganja kot so kakovost zraka, značilnosti bivalnih prostorov, pasivno kajenje na razširjenost astme.

doc. dr. Andreja Kukec, dipl. san. Inž.

 

Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi. 

Opis projekta

Ozadje

V slovenskem prostoru podatkov o prevalenci astme pri otrocih za zadnjih 10 let ne zasledimo. Leta 2002 so prevalenco astme pri otrocih v Sloveniji preučevali Kopriva in sodelavci. Na voljo imamo le podatke o sprejemih v bolnišnice zaradi astme oz. ostalih obolenj dihal. Zato je ključno sodelovanje med različnimi sektorji, akademskimi in raziskovalnimi inštitucijami, ki imajo ustrezna znanja in opremo za pripravo z dokazi podrto oceno stanja.

Namen projekta

Avtorji raziskav pogosto poudarjajo, da je pri obvladovanju in zmanjševanju razširjenosti astme, kot pomembno preventivno dejavnost potrebno  nadzorovati in obvladovati okoljsko komponento dejavnikov tveganja. Prav tako navajajo, da je zaradi kompleksnih dejavnikov, ki privedejo do  nastanka oziroma poslabšanja astme pomembno sodelovanje kliničnih specialistov s strokovnjaki javnega zdravja, pri čemer se delo kliničnih specialistov dopolni s preučevanjem okoljskih oziroma socialnih determinant, ki prispevajo k pojavnosti oz. poslabšanju astme.

Cilji projekta

Cilji raziskovalnega projekta so naslednji:

  1. Pripraviti presejalno orodje (vprašalnik) za ocenjevanje povezanosti med pojavom astme in okoljskimi dejavniki tveganja pri otrocih in mladostnikih na nacionalni ravni.
  2. Na novo oceniti prevalenco astme pri slovenskih otrocih in mladostnikih in jo primerjati z oceno v preteklosti.
  3. Oceniti povezanosti med astmo in okoljskimi dejavniki tveganja, prilagojenimi na moteče spremenljivke (družbenoekonomski dejavniki, dejavniki prenatalne izpostavljenosti itd).

Faze projekta in njihova realizacija:

Projekt zajema 5 delovnih paketov in 6 nalog.

Udeležba na 16th European Public Health Conference, ki je potekala v Dublinu dne, 8., 9., 10. in 11. november 2023.

Dodana vrednost

Najpomembnejše dodane vrednosti projekta so:

  • oblikovanje in vpeljava na novo oblikovanega vprašalnika kot metodološkega pristopa za oceno prevalence astme in okoljskih dejavnikov tveganja z namenom priprave z dokazi podprtih podlag na področju javnega zdravja in klinične medicine,
  • na nacionalni ravni ocena prevalence astme pri otrocih in mladostnikih,
  • pridobitev ocene povezanosti med prevalence astme in okoljskimi dejavnik.

Pričakovani rezultati in gradiva

  • oblikovanje in vpeljava na novo oblikovanega vprašalnika kot metodološkega pristopa za oceno prevalence astme in okoljskih dejavnikov tveganja, z namenom priprave z dokazi podprtih podlag na področju javnega zdravja in klinične medicine.
  • na nacionalni ravni ocena prevalence astme pri otrocih in mladostnikih.
  • pripraviti strokovna priporočila za zbiranje zdravstvenih podatkov.
  • okrepili bomo sodelovanje med strokovnjaki s področja javnega zdravja in klinične medicine. Tak celostni pristop predstavlja dobro izhodišče za vzpostavitev dolgoročnega sodelovanja med člani konzorcija.

Trajanje projekta: 1. 10. 2023 do 30. 9. 2025.

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje, Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Pediatrična klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana.

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)  in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ).

Za dobro javno zdravje
Nekemične zasvojenosti

Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic

Podrobno
Cepljenje

Cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25

Podrobno
NIJZ

Moje zdravje, moja izbira, moja pravica

Podrobno