KrizKom

KrizKom

Krizno komuniciranje v primerih javnozdravstvenih kriz in aktivno poslušanje V5-24042

Ne spreglejte
Najnovejše

S projektom KrizKom gradimo temelje za boljšo odzivnost, zaupanje in pripravljenost v prihodnjih zdravstvenih krizah.

Doc. dr. Mitja Vrdelja, vodja projekta na NIJZ
logotip Ministrstva za zdravje Republike Slovenije in avne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ARIS

Povezava na projektno skupino SICRIS: https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22320

Opis projekta

Ozadje

V raziskovalnem projektu naslavljamo problem pomanjkljive usposobljenosti za zdravstveno krizno komuniciranje v Sloveniji, na kar so opozarjale že mednarodne in nacionalne evalvacije ter strateški dokumenti. Pandemija covida-19 je dodatno razkrila slabosti slovenskega zdravstvenega sistema na področju kriznega komuniciranja, zlasti na področju aktivnega poslušanja in upravljanja z dezinformacijami. V dobi infodemije – poplave informacij različnih kakovosti – je postalo jasno, da je za učinkovito odzivanje na javnozdravstvene krize nujna tudi znanstvena obravnava komuniciranja, imenovana infodemiologija. Slovenija zato potrebuje nadgradnjo svojih zmogljivosti za krizno komuniciranje in sistematičen pristop k primerjanju z dobrimi praksami v tujini.

Namen projekta

Namen projekta je izvesti primerjalno analizo praks kriznega zdravstvenega komuniciranja in aktivnega poslušanja v izbranih referenčnih državah ter na podlagi ugotovitev pripraviti smernice za izboljšanje odzivnosti slovenskih institucij. Poseben poudarek bo namenjen metodam spremljanja odzivov javnosti in upravljanju z govoricami. Projekt predvideva tudi izvedbo izobraževalnih delavnic za ključne deležnike, ki sodelujejo v procesih zdravstvenega komuniciranja, vse skupaj pa bo temeljilo na poglobljeni analizi znanstvene literature in priporočil Svetovne zdravstvene organizacije.

Cilji projekta

Projekt vključuje vrsto aktivnosti: analizo dobrih praks kriznega komuniciranja in aktivnega poslušanja v tujini, oceno trenutnega stanja v Sloveniji med ključnimi deležniki, pripravo priporočil za izboljšanje kriznega komuniciranja in upravljanja z govoricami, ter organizacijo strokovnih delavnic in seminarjev z praktičnimi nalogami. Projekt bo zaključen z izvedbo mednarodne znanstvene in strokovne konference na temo infodemije in infodemiologije, kjer bodo predstavljeni rezultati raziskav in oblikovana izhodišča za nadaljnji razvoj področja.

Faze projekta

Izvajanje projekta bo potekalo v šestih delovnih sklopih (DS).

DS1: Vodenje projekta

DS2: Analiza pisnih virov

DS3: Analiza stanja v Sloveniji

DS4: Predlogi priporočil in smernic

DS5: Izobraževanje

DS6: Diseminacija

Dodana vrednost

NIJZ je ena od ključnih organizacij, ki so običajno vključene v krizne dogodke na nacionalni in nižjih ravneh, hkrati je pomemben generator za izboljšanje stanja na področju kriznega komuniciranja v Sloveniji. Pri tem ugotavljamo različne stopnje znanja in kompetenc številnih deležnikov in potrebno po izboljšanju stanja na tem področju. Hkrati se bomo prvič bolj poglobljeno srečali s področjem aktivnega poskušanja, kar bo koristilo tako zdravstvenemu sistemu kot tudi NIJZ, ki bo tudi s pridobljenimi znanji lahko zgradil boljši sistem poslušanja različnih javnosti. Za krizne razmere in tudi sicer.

Pričakovani rezultati

Sodelovanje v vseh delovnih paketih s poudarkom na pregledu literature, analizi stanja v slovenskem zdravstvenem sistemu, pripravi raziskovalnih načrtov, pripravi smernic in priporočil za izboljšanje komuniciranja ter sodelovanje pri izobraževanju ključnih deležnikov.

Trajanje projekta: 1. 10. 2024 – 30. 9. 2026

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Projektni partnerji:  Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

Za dobro javno zdravje
Pitna voda

Epidemiološka preiskava NIJZ glede fekalnega onesnaženja v objektu Maximarket zaključena

Podrobno
Pitna voda

Fekalna onesnaženost pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno
Javni pozivi

1. javni poziv za izbor zunanjih izvajalcev, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Medčloveški stiki v post pandemičnem obdobju po Covid-19 (STIK)«

Podrobno

Išči