HEROES

HEROES

Zdravstveno delo za soočanje z zdravstvenimi izzivi.

Ne spreglejte
Najnovejše
Tit Albreht

Doc. dr. Tit Albreht, dr. med., vodja projekta

 

Uradna spletna stran projekta na naslednji povezavi

Sledite nam na družbenem omrežju X na naslednji povezavi.

Opis projekta

Ozadje

Trenutna pandemija nas je naučila, da JUNAKOV ne gre iskati v filmih, temveč pri tistih profesionalcih, ki delajo v zdravstvenih organizacijah dnevno. Del njihove neprecenljive zasluge je posledica dejstva, da se morajo pogosto soočati z velikimi izzivi scenarijev v razmerah pomanjkanja osebja. Skupni ukrep HEROES je namenjen izboljšanju zmogljivosti načrtovanja HWF (Zdravstveni kader) v državah Evrope, da bi zagotovili dostopnost, trajnost in odpornost zdravstvenih storitev. Obravnava tri glavne cilje:

  1. izboljšanje baze podatkov, ki se uporabljajo pri načrtovanju zdravstvenega kadra;
  2. razviti učinkovita orodja in metode za izvajanje načrtovanja zdravstvenega kadra;
  3. opredeliti najboljše spretnosti, ki jih strokovnjaki potrebujejo za izvajanje načrtovanja zdravstvenega kadra.

Dejavnosti bodo organizirane okoli treh glavnih skupin držav s podobnimi značilnostmi v njihovih sistemih zdravstvenega varstva. Za vsako od treh ciljev bo izvedena analiza »kot je« in opredeljen bo zaželen scenarij »obstoječega« na ravni države članice. Nazadnje bo vsaka država oblikovala časovni načrt in izvedla strategijo izvajanja za pokritje ugotovljene vrzeli. Povezovanje in splošno usklajevanje bo zagotovilo vzajemno učenje in izmenjavo uspešnih praks med državami. Že v zgodnjih korakih bodo partnerji zagotovili sistematično vključevanje različnih deležnikov (npr. oblikovalcev politik, javnih institucij, kategorij združenja, akademije), ki bodo nato del mreže strokovnjakov, poklicani, da zagotovijo izvajanje, trajnost in nenehno izboljševanje rezultatov Skupnega ukrepa. Vrednost ukrepa ni omejena na sodelujoče države članice, ampak bo, nasprotno, neposredno veljala za vse države članice. Nacionalno strategijo načrtovanja zdravstvene delovne sile bodo države lahko primerjale z mednarodnimi izkušnjami in se posledično temu prilagodile. To bo koristilo tudi nadnacionalnim subjektom, saj bodo zagotovljene osnove za bolj homogene in primerljive podatke prek državnih meja.

Cilji

Projekt HEROES ima namen izboljšati kapacitete kadrovskega načrtovanja v zdravstvu za učinkovito zagotovitev dostopnosti, trajnosti in vzdržljivosti zdravstvenih storitev.

Glavna dva cilja sta:

  • izboljšanje podatkovnih baz za načrtovanje zdravstvenega kadra,
  • izboljšanje orodja za načrtovanje zdravstvenega kadra in identifikacija kompetenc za kadre, ki bodo izvajali to načrtovanje.

Aktivnosti bodo potekale v skupinah treh držav, ki imajo primerljive zdravstvene sisteme.

Faze projekta in njihova realizacija:

Delo bo potekalo v 7 delovnih paketih (DP):

DP 1- Koordinacijski delovni paket zagotavlja ustrezno splošno in vsakodnevno vodenje in koordinacijo projekta. Zagotavljal bo tehnično, znanstveno, finančno in administrativno upravljanje in podporo ter usmerjal prizadevanja partnerjev za doseganje mejnikov in rezultatov. Glavna delovna področja projekta, kot so: obseg aplikativnosti projekta Junaki, urniki in časovnice, viri, finance, kvaliteta ter potencialna tveganja, so pod nadzorom delovnega paketa 1.

DP 2- Delovni paket za komuniciranje in razširjanje, katerega delovno področje je komunikacija in razširitev informacij o aktivnostih projekta, bo razširil visokokakovostne informacije o rezultatih in napredku skupnega ukrepa, da bi prispevali k razvoju trajnostnega načrtovanja zdravstvenega delovnega kadra v državah članicah EU. Zagotavljal in izmenjaval bo znanja ter izkušenj med vsemi ustreznimi zunanjimi deležniki in med partnerji skupnega ukrepa z uporabo metodologij za zagotovitev največje prenosljivosti in vidnosti rezultatov.

DP 3- Evalvacijski delovni paket bo ovrednotil kakovost celotnega projekta, da bi preveril in zagotovil, da so rezultati učinkoviti, inovativni in primerni za namen, da se zagotovi velik učinek.

DP 4-  Delovni paket za trajnostno vzdržljivost je namenjen podpori sprejemanju dobrih praks in povečanju pilotnih projektov ter širitev pilotnih projektov z novim znanjem in razumevanjem, ki temelji na glavnih dokazih o izvajanju in doseženih rezultatih.

DP 5 – 7 v HEROES so organizirani okoli treh glavnih skupin. Vsaka skupina vsebuje 6 držav, ki imajo skupne značilnosti glede vrste zdravstvenega sistema in tega, kako tokovi mobilnosti zdravstvenih kadrov vplivajo na nacionalni trg dela. Vsaka sodelujoča država bo zasnovala načrt in implementirala strategijo oblikovanja časovnih načrtov in izvedbo strategij izvajanja za pokritje ugotovljene vrzeli. Razvrstitev držav v tri glavne skupine in koordinacija projekta HEROES bo na ta način zagotavljala medsebojno učenje in predstavitev dobrih praks med državam.

DP 5- Portugalska, Norveška, Grčija, Švedska, Španija, Italija.

DP 6- Hrvaška, Romunija, Slovenija, Litva, Madžarska, Poljska.

DP7- Belgija, Estonija, Nizozemska, Slovaška, Češka, Malta, Nemčija.

Dodana vrednost:

Projekt skupnega ukrepa HEROES bo ustvaril forum, ki združuje vse ključne deležnike za raziskovanje načinov za spodbujanje izboljšanja sistema načrtovanja zdravstvenih kadrov v vsaki državi. Prav tako bo ustvarjena skupnost prakse, v kateri bodo lahko vsi partnerji razvijali, zbirali in izmenjevali znanje prek partnerskih aktivnosti, namenskih seminarjev in delavnic ter drugih dejavnosti.

Pričakovani rezultati in gradiva:

Glavni cilj projekta Junaki je izboljšanje kapacitet posameznih sodelujočih držav na področju načrtovanja zdravstvenih kadrov. V želji, da se zagotovi dostopne, vzdržljive in odporne sisteme, se projekt osredotoča predvsem na štiri glavna področja:

  • Podatkovne baze, zbiranje podatkov, analiza podatkov, povezave pri ponudi in povpraševanju zdravstvenih kadrov;
  • Orodja za načrtovanje in načrtovalne metodologije, ki bodo naslovile bodoče izzive pri načrtovanju zdravstvenega kadra;
  • Razvoj in krepitev spretnosti ter zmogljivosti za učinkovito upravljanje sistemov načrtovanja zdravstvenega kadra nacionalni in regionalni ravni;
  • Vključevanje deležnikov in interesnih skupin za uspešno in trajnostno upravljanje zdravstvenih kadrov.

Na podlagi uspešnih izvedb aktivnosti projekta se pričakuje, da se bo ustvarilo:

  • 20 akcijskih načrtov, ki bodo nastali na podlagi dialogov med deležniki
  • Končno poročilo o trajnosti  projekta na ravni EU
  • Poročilo o zbiranju podatkov za potrebe načrtovanja zdravstvenih kadrov v posameznih državah
  • Ustrezni modeli in orodja za načrtovanje zdravstvenih kadrov ter ustrezne opredelitve deležnikov
  • Poročilo o izboljšanju veščin na področju načrtovanja zdravstvenih kadrov.

Trajanje projekta: 1. 2. 2023 do 31. 1. 2026.

Nosilna organizacija: AGENZIA NAZIONALE PER I SERVIZI SANITARI REGIONALI (AGENAS)

Projektni partnerji: Nacionalna agencija za regionalne zdravstvene storitve – Italija, Belgija – Sciensano, Hrvaška – Hrvaški zavod za javno zdravje, Češka – Ministrstvo za zdravje Češke republike, Ministrstvo za socialne zadeve Estonije, Grška organizacija za zagotavljanje zdravstvene kakovosti, Madžarski nacionalni generalni direktorat za bolnišnice, Litva – Ministrstvo za zdravje Republike Litve, Malteško ministrstvo za zdravje, Nizozemska – Nizozemski inštitut za raziskave zdravstvenega varstva, Norveška – Norveški direktorat za zdravje, Poljska – Ministrstvo za zdravje Republike Poljske, Portugalska – Centralna uprava za zdravstveni sistem IP, Romunsko ministrstvo za zdravje, Slovaška -Ministrstvo za zdravje Slovaške republike, Nacionalni inštitut za javno zdravje Slovenije, Španski katalonski inštitut za zdravje, Švedski nacionalni odbor za zdravje in socialno varstvo

Financiranje: Projekt je sofinanciran s sredstvi EU preko programa EU4Health v okviru Pogodbe o sodelovanju, št. 101082296.

Izjava o omejitvi odgovornosti:

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.

Fotografija/e iz dogodkov na naslednji povezavi.

Za dobro javno zdravje
Programi

Mestna občina Koper je gostila letno nacionalno srečanje članic slovenske mreže Zdravih mest

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno