GrOZd
Grajeno Okolje in Zdravje: ocena medsebojnih povezav in vplivov na zdravje in dobro počutje prebivalcev.
Grajeno Okolje in Zdravje: ocena medsebojnih povezav in vplivov na zdravje in dobro počutje prebivalcev.
Grajeno okolje lahko vpliva na fizično, duševno in socialno zdravje ljudi, vendar so medsebojne povezave in vplivi slabo raziskani. Projekt bo omogočil poglobitev znanja in boljše razumevanje povezav med grajenim okoljem in zdravjem, kar bo prispevalo k načrtovanju in oblikovanju z dokazi podprtih javnozdravstvenih in drugih politik na področju varovanja in izboljšanja zdravja in dobrega počutja prebivalcev Slovenije v povezavi z grajenim okoljem.
Ozadje
Pod grajeno okolje razumemo zunanje in notranje okolje in vse elemente, komponente in opremo, ki so naročeni, zasnovani, izdelani in upravljani zato, da jih uporabljajo ljudje (SIST ISO 21542:2012 Gradnja stavb – Dostopnost in uporabnost grajenega okolja). Dokazano je, da ima grajeno okolje pomembne vplive na fizično, duševno in socialno zdravje ljudi. Razumevanje povezav med grajenim okoljem in zdravjem lahko usmerja oblikovanje javnozdravstvenih in drugih politik za ustvarjanje bolj zdravih in odpornih skupnosti.
Namen projekta
Namen projekta je zbrati osnovne informacije, ki bodo služile kot temelj za načrtovanje in oblikovanje z dokazi podprtih javnozdravstvenih politik na področju varovanja in izboljšanja zdravja prebivalcev Slovenije v povezavi z grajenim okoljem.
Cilji projekta
Delovni sklopi
Izvajanje projekta bo potekalo štirih delovnih sklopih (DS):
DS1: Vodenje projekta
DS2: Pregled literature
DS3: Zaključki in oblikovanje predlogov za nadaljnje raziskovalno delo
DS4: Diseminacija
Dodana vrednost
Rezultati bodo služili kot osnova za načrtovanje nadaljnjega javnozdravstvenega raziskovalnega dela v Sloveniji in kot podlaga načrtovalcem javnozdravstvenih in drugih politik na področju varovanja in izboljšanja zdravja prebivalcev v povezavi z grajenim okoljem. Prav tako bodo uporabni tudi za načrtovanje novega področja dela, ki se uvaja v Centru za zdravstveno ekologijo NIJZ, tako z vidika nadaljnjega raziskovanja, potrebnosti dodatnega medsektorskega povezovanja, kot tudi iskanja učinkovitih in izvedljivih javnozdravstvenih in drugih ukrepov za obvladovanje tveganj grajenega okolja za zdravje.
Pričakovani rezultati
S pregledom literature bomo identificirali relevantne z dokazi potrjene najpomembnejše škodljive vplive grajenega okolja na zdravje in na podlagi dokumentiranih dobrih praks tudi priložnosti izboljšanja.
Trajanje projekta: 1. 2. 2025 – 31. 12. 2025
Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Financiranje: Projekt je del internega razpisa za razvojno-raziskovalne projekte na NIJZ 2025, ki je financiran z naslova ZZZS (Terciarni program – Program za razvoj in raziskave)