EUDA

EUDA

Agencija Evropske unije za droge

Ne spreglejte
Najnovejše
Mateja Jandl

Nenehni zdravstveni in varnostni problemi, ki jih predstavljajo uveljavljene in novejše prepovedane droge, terjajo primeren odgovor na tveganja, povezana z uporabo prepovedanih drog. Celostno spremljanje omenjenega pojava omogoča medresorsko usklajeno in pravočasno ukrepanje na področju varnosti, preventive, zdravljenja, reintegracije in zmanjševanja škode za posameznika in za družbo kot celoto. V Sloveniji področje spremlja Slovenska kontaktna točka pri Evropski agenciji za droge (EUDA) deluje v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in je del evropske mreže Reitox. Njena naloga je zbiranje, analiziranje in posredovanje podatkov o uporabi drog, spremljanje trendov, sodelovanje pri ukrepih in politikah na tem področju; na področju EWS pa koordinira regionalno in mednarodno sodelovanje in letno poroča o zasegih, bioloških vzorcih in zbranih vzorcih preko storitve anonimnega testiranja.

Mateja Jandl, dr. med., vodja projekta na NIJZ

Uradna spletna stran projekta: www.euda.europa.eu

Opis projekta

Ozadje

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje RS (NIJZ) domuje Slovenska kontaktna točka Agencije EU za droge (EUDA), ki je stičišče informacij in aktivnosti nacionalnih deležnikov na področju prepovedanih drog in je pooblaščena za prejemanje podatkov od vseh nacionalnih organov. EUDA je osrednji organ za prepovedane droge v Evropski uniji s sedežem v Lizboni in prispeva k pripravljenosti EU na droge z ukrepi, ki predvidevajo nevarnosti in opozarjajo nanje, hkrati pa se odziva na porajajoče se težave in se uči iz najboljših praks na tem področju, ter ocenjuje učinkovitost relevantnih intervencij.

Slovenska kontaktna točka EUDA je del evropskega informacijskega omrežja o drogah in zasvojenostih z drogami Reitox pri Agenciji Evropske unije za droge. Njena naloga je zbiranje, analiziranje in posredovanje podatkov o uporabi drog, spremljanje trendov, sodelovanje pri ukrepih in politikah na tem področju; na področju sistema zgodnjega obveščanja (Early Warning System – EWS) pa koordinira regionalno in mednarodno sodelovanje in letno poroča o zasegih, bioloških vzorcih in zbranih vzorcih preko storitve anonimnega testiranja.

Namen projekta je zagotavljati primerljive, preverjene epidemiološke podatke s področja drog za strokovno javnost in odločevalce v Sloveniji, ter zagotoviti ustrezne standardizirane podatke za Agencijo EU za droge.

Cilji

Poslanstvo agencije je prispevati k boljši pripravljenosti EU na droge s štirimi glavnimi ukrepi: predvidevanje, opozarjanje, odzivanje in »učenje«. Agencija poleg letnega Evropskega poročila o drogah, ki ga izdaja in predstavlja Evropskemu parlamentu ter javnosti, s pomočjo nacionalnih kontaktnih točk objavlja vrsto publikacij, ki so pomembne za izobraževanje strokovnjakov in laikov ter javnosti.

Poslanstvo Nacionalnih kontaktnih točk pri EUDA je spremljanje stanja na področju drog z uporabo skupnih metodologij in pristopov, tako da so podatki med državami primerljivi. Na ta način se v EU ustvarjajo primerljivi podatki, ki jih uporabljajo tudi Združeni narodi, Svetovna zdravstvena organizacija in druge mednarodne ustanove. Podatki na področju prepovedanih drog služijo načrtovanju aktivnostim na področju preprečevanja in zmanjševanja škode za bolj informirane politike in ukrepe na področju drog, pri čemer si slovenska kontaktna točka prizadeva, da s pomočjo podatkov, ki jih zbira in analizira, prispeva k bolj zdravi in varni lastni državi.

Dodana vrednost:

V projektu EUDA redno spremljamo stanje na področju tveganih vedenj, povezanih z uporabo prepovedanih drog, identificiramo ključne probleme, osveščamo, obveščamo in izobražujemo različne javnosti ter predlagamo potrebne ukrepe in jih strokovno zagovarjamo. Zagotavljamo torej celovito spremljanje javnozdravstvenega problema uporabe prepovedanih drog v Sloveniji.

Hkrati je ta projekt pomemben tudi zato, ker s sistemom EWS zagotavlja spremljanje novih psihoaktivnih substanc, ki se pojavljajo v EU.

Nacionalna kontaktna točka je središče obveščanja o drogah v državi, ter vozlišče vseh nacionalnih deležnikov na področju prepovedanih drog.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • Vodenje in razvoj 5 ključnih indikatorjev EUDA
  • Vodenje regionalne in mednarodne mreže EWS in poročanje o zasegih, bioloških vzorcih in zbranih vzorcih preko storitve anonimnega testiranja, poročanje zdravstvenih posledic in zakonodajnih sprememb
  • Priprava in objava Nacionalnega poročila RS o stanju na področju prepovedanih drog za EUDA v angleškem jeziku
  • Priprava in objava Nacionalnega poročila RS v slovenskem jeziku – e verzija
  • Priprava statističnih tabel in strukturiranih vprašalnikov EUDA
  • Diseminacija EUDA izdelkov v Sloveniji, medijske aktivnosti
  • Objava dodatnih rezultatov ankete Nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2023
  • Objava rezultatov ankete EWSD – Evropske spletne raziskave o uporabi drog 2024
  • Vzpostavitev mreže zbiranja podatkov o umorih zaradi drog
  • Vzpostavitev protokola za raziskavo prevalence uporabe drog v zaporih v Sloveniji
  • Spremljanje epidemiologije odpadnih voda
  • Sodelovanje na sestankih in delavnicah EUDA
  • Polletno in letno poročilo o izvajanju aktivnosti EWS
  • Polletno in letno poročilo o izvajanju aktivnosti nacionalne kontaktne točke za EUDA
  • Predstavitev Nacionalnega poročila RS o stanju na področju prepovedanih drog na Komisiji vlade RS za droge

Trajanje projekta: 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025.

Nosilna organizacija: EUDA

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: EUDA

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno

Išči